A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kiállításaival, tárlataival, konferenciáival és kiadványaival jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a város méltóképpen meg tudja ünnepelni Győr 750-es jubileumát. Emellett emblematikus győri művészek alkotásaiból több kamaratárlat nyílt meg 2021-ben. A tavalyi évben a legnagyobb közönségsikert a Munkácsy-kiállítás aratta, a magyar festőművész képeit eddig közel 20 ezren nézték meg.
Nagy kihívást és sok különleges feladatot jelentett a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum számára a jubileumi emlékév. Ilyen volt az a tárlat, ami összefoglalta és megjelenítette az elmúlt 750 év legfontosabb mozzanatait. A történelmi események mellett azok a győri polgárok is középpontba kerültek, akik segítették Győr fejlődését.
„Egy nagyszabású kiállítással emlékeztünk a 750 éves jubileumról, itt nagy hangsúlyt kaptak azok a győri polgárok, aki működtették városunkat az elmúlt évszázadokban. Ezen túlmenően egy konferencián több, mint egy tucat előadó városunk különböző eseményeit villantotta fel” – emelte ki Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója, aki hozzátette, számtalan kiadvány is készült különböző módon, de kapcsolódóan a jubileumi emlékévhez.
2021-ben a legnagyobb sikert a Munkácsy-kiállítás aratta, a látogatók száma hamarosan eléri a 20 ezer főt. „Az egész Eszterházy-palotát igénybe veszi a kiállítótér, és az erre való a felkészülés az egész intézményt megmozgatta, és azt kell, hogy mondjam, Munkácsyval nem lehet melléfogni. A magyar festőművész neve a társadalom legszélesebb rétegeiben is visszhangra talál, amelyet ráadásul egy katalógus is kísér. Ez a Pákh-gyűjteményt a legteljesebb módon mutatja be” – mondta el az igazgató.
Érdekesség, hogy ebben a hónapban hamarosan egy újabb képpel egészül ki a Munkácsy-kiállítás, ami január 31-ig még megtekinthető. Emellett az idei évben is bőven találnak látnivalót a művészetet és történelmet kedvelő győriek.
„Idén is lesznek olyan kiállítások, amelyekkel kifejezetten a nagyközönséget célozzuk meg. Ezek közül az egyik legizgalmasabb, amely a jégkorszakot, a kardfogú tigrisek letűnt világát mutatja be.”
2022-ben a kiegyezés évfordulójához kapcsolódó kiállítás idézi fel majd a történelmi évfordulót, illetve a győri hadiipar érdekességeit egy különleges tárlat segítségével ismerhetjük meg.
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt