Ami él, az folyamatosan változik és mozog. Mozgás nélkül nem létezik egészséges élet sem. Nem véletlen, hogy csecsemőkorban különös jelentősége van a mozgásfejlődésnek, hiszen szorosan kapcsolódik az idegrendszeri és az értelmi érés folyamatához. Milyen gondok jelentkezhetnek kisebb és nagyobb gyermekeinknél? Mire kell figyelnünk? Mikor kérjük szakember segítségét? Minderről Bajnóczky Katalin DSGM szakgyógytornásszal beszélgettünk.
Bajnóczky Katalin diplomája megszerzése óta, huszonnégy éve dolgozik a győri kórházban. Elsősorban koraszülöttekkel foglalkozik, de bármilyen korú gyermeknek segít tanácsaival, gyakorlataival, szaktudásával. Pácienseinek száma az elmúlt évek alatt több ezerre tehető.
Mit szeretsz a munkádban?
A gyermekek szeretete és a mozgás mindig fontos szerepet játszott az életemben. Szerencsés vagyok, hogy a munkám a hivatásom és a hobbim egyaránt. A világon a legjobb érzés, hogy segíthetek, és hogy tudok segíteni. Azt is szeretem, hogy változatos, hiszen mindenféle gonddal fordulnak hozzám a megkésett mozgásfejlődéstől kezdve az egészen súlyos betegségekig.
Mindig tudsz könnyíteni valamennyit?
Igen, de ennek a mértéke változó. Mindenkinek mást jelent a „gyógyulás”. Van, ami teljesen korrigálható, de a gyermek problémájától függően, igyekszem kihozni a maximumot. Ehhez egyénre szabottan kell megtalálnunk a megfelelő módszert vagy terápiát.
Mi a legnagyobb sikerélmény?
A legnagyobb sikerélmény, ha fejlődést, gyógyulást vagy teljes felépülést látok. És a megható, kedves szavak, amiket a szülőktől kapok: „Neked köszönhetjük, hogy eljutottunk idáig.” „Hálás vagyok neked, hihetetlen, hogy mennyit számít egy alkalom is!”
A kisgyermekek pedig rengeteg szeretetet adnak. Vannak köztük olyanok is, akik a szemem láttára nőnek fel, mert 10–15 éve járnak hozzám, s egészen pici koruktól nyomon követem a fejlődésüket.
Az eredményes munkához a szülők együttműködésére is szükség van. Együtt dolgozom az egész családdal. Amikor a picinek fejlesztésre van szüksége, a családtagok mindegyikének részt kell ebben venni. Otthon meg kell teremteni a megfelelő környezetet, elvégezni a napi feladatokat, az édesanyát támogatni, utazni, bejárni. Ez bizony csapatmunka!
Mire figyeljenek a kisgyermekes szülők a mozgásfejlődéssel kapcsolatban?
Az egyik, amire figyelni kell, az a baba környezete. Korának megfelelő játékokat adjunk a kezébe, amik motiválják, és biztosítsunk számára mozgásteret, ahol fejlődni tud. (Ne a kanapén, és ne kézben legyen egész nap ). A mozgás és az értelem fejlődése egy folyamat, aminek nem szabad megtorpanni, elakadni és nem jó, ha valami kimarad.
A másik, amire figyelni kell, ha „valami nem megy”. A leggyakoribb panasz, hogy nem emeli a fejét, nem támaszkodik, csak egyik irányba néz, a végtagok mozgása, illetve a két oldal használata között eltérés van. Az is lehet, hogy pelenkázás, öltöztetés során felfedezünk olyan izomzati eltéréseket, ami a babát vagy a szülőt akadályozza egy-egy mozdulat kivitelezésében. Nehéz nyitni a csípőjét, belebújtatni a kezét a ruhába stb. Ilyenkor ajánlott szakemberhez fordulni és megkeresni az okot. Előfordul, hogy csak apró dolgokon kell változtatni, de nem biztos, hogy „kinövi”. Ijedségre nincs ok, mert lehet segíteni.
Beszéljünk a nagyobbakról is. Mennyit mozogjon a gyerek? Mit tehetünk a helyes életmód kialakításáért?
Én úgy gondolom, hogy a család szokásain is múlik, hogy mennyit mozog a gyerek. Sok olyan családot látok, ahol együtt járnak kirándulni, rendszeresen bicikliznek, hozzászoktatják a gyerekeket ahhoz, hogy az életünk része a mozgás. Gyalog mennek az oviba, iskolába, vagy minden délután lemennek a játszótérre. A fiatal szülők nagy része sportol, piciket is visznek babaúszásra, keresik, hogy az óvoda mellett milyen játékos mozgásformák vannak. Győr nagyon jó város, rengeteg a lehetőség akár a kis csoportos tornákra, a játszóterezésre, környékbeli kirándulásokra. Arra biztatok mindenkit, hogy éljünk ezekkel a lehetőségekkel. Legyünk kreatívak, ha az időjárás nem engedi a szabadban mozgást, lehet otthon a nappaliban vagy a folyosón kis akadálypályákat építeni és vicces feladatokkal ösztönözni a lurkókat. A kisdedek és az óvodások szívesen tornáznak a szülőkkel együtt, ehhez jó ötleteket találunk az interneten is.
A nagyobbaknál szerintem lényeges, hogy azt a sportot űzhessék, amit szeretnek, szeretnének. Hiába akarom, hogy ússzon, ha nem szereti a vizet. A szülő próbál irányt mutatni, de érdemes több dolgot kipróbálni, hogy a csemete megtalálja azt a közösséget, ahová szívesen jár, és azt a mozgást, ami neki tetszik. Én nagyon szeretek táncolni, ezért ajánlani szoktam. A tánc kiváló sport, gyönyörű testtartást ad, kialakítja a gyerek testtudatát, fejleszti a koordinációt, ritmusérzéket, izomerőt, állóképességet, és egész pici kortól el lehet kezdeni. Természetesen többféle tánc létezik, és számtalan sport közül választhatunk. Az hogy kinek mi a jó, az függ az alkatától, ügyességétől, korától és még számtalan dologtól.
Győrben szinte minden sport jelen van, kedvünkre választhatunk egyéni vagy csapatjátékot is. Ha bizonytalanok vagyunk, bátran kérjük ki a testnevelő tanár vagy az edző véleményét.
Gyakori probléma iskoláskorban a rossz testtartás, a gerincferdülés…
Valóban gyakori probléma, nehéz róla röviden beszélni. A megelőzésben a fent említett dolgoknak mind szerepük van. A helyes mozgásfejlődésnek és a sportnak egyaránt. Mindezeken túl figyeljünk a szimmetrikusságra. Fontos, hogy a terhelés mindkét oldalt egyformán érje. A megfelelő ülőalkalmatosság, cipő- és táskaválasztással sokat tehetünk.
A gerincferdülésnek azonban több formája van. A funkcionális gerincferdülés és a hanyag tartás elsősorban a gyerekek izomzatát érinti, a csontos képletekben nincs elváltozás. Ezt megfelelő izomerősítéssel, sporttal meg is lehet előzni, illetve gyógytornával jól lehet kezelni. A másik fajta viszont szerkezeti eltérés, a gerinc háromdimenziós elváltozásáról van szó. Elkanyarodik valamilyen irányba, a csigolyatestek egymáshoz képest elfordulnak. Utóbbinak a mai napig nem tudják az okát, élsportolóknál is előfordulhat. A lényeg: amikor a csemeténk növésben van, amikor egy nyár alatt hirtelen megnyúlik, akkor érdemes figyelni a gerincre. Kérjük a háziorvos segítségét, vagy forduljanak bizalommal gyógytornászhoz. Ha a vizsgálat során eltérést találunk, szakorvoshoz fogjuk irányítani, hiszen röntgen nélkül nem lehet biztos diagnózist felállítani. Amint fény derül a gerincferdülésre, segítünk eldönteni, hogy milyen tornára van szükség.