Egészen különleges harmóniában működnek a képzős és a balettos diákok a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskolában. Inspirálják és támogatják egymást, vízióik és alkotásaik gyümölcse pedig az a közös tárlat, mely hol máshol, mint a Torula markáns és mámorító közegében szippantja be a látogatókat. És olvasóinkat is, hisz mutatunk egy kis ízelítőt a progresszív és pikánsan populáris performanszból.
Két egykori diák ötlete nyomán született meg a tárlat, két fantasztikus hölgy növendék összefogásával, akik nem mentek messze az alma matertől, hiszen ma már pedagógusként oktatják a fiatal tehetségeket az intézményben. Nacsa Lilla és Horváth Vanessza szerette volna összefogni a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola szakterületeinek növendékeit, és sikerült nekik, nem is akárhogyan.
Az alap koncepciót Jorge Louis Borges: Aszterión háza című novellája adta, de a végső összeállításban a diákok saját érzelmeiket prezentálják a kiállítás különböző állomásain belül.
„A novella jelképes, egy minótaurosz labirintusáról szól, amit rá tudunk önmagunkra vetíteni. Mindezt egy lelki labirintusként kezeltük, a magány és a düh hívószavakra kinyitották a szívüket és a belsőjüket a résztvevő diákok.
Az alkotói folyamat alatt az alapmű mondanivalóját hihetetlenül átranszformálták magukra növendékeink, így az alkotások és a koreográfiák maximálisan belőlük táplálkoznak, őket tükrözik” – ismertette Nacsa Lilla a képzőművészeti iskola pedagógusa, díszlet-jelmeztervezője.
A szakember azt is elárulta, hogy a műhelymunka során képeket és videókat küldtek egymásnak a tanulók így folyamatosan kapcsolatban voltak, de maga a helyszín, a Torula miliője is segített a kísérletezésükben.
Döbbenetes lett a végeredmény, művészeti megfogalmazásuk katartikus hatással bír, profi produkciók öltöztetik fel a kézzel készített, egyedi műremekeket.
„Az érzelmekre mentünk rá, szpotokban prezentáljuk a lelki vívódásainkat, felemelkedéseinket, melyek akár egy tinédzser, akár egy felnőtt életének szerves részei. A képzőművészeti munkák és a tánc összefonódásával egy új szintre emeljük a kulturális feltöltődést, ezáltal egy másik dimenzióba kerülhet a közönség” – ezt már Horváth Vanessza nyilatkozta portálunknak.
A kortárs-modern táncpedagógus kérdésünkre kifejtette: a munka indulásakor a zene volt az első amit lefixáltak, ez adta a kiindulási pontot. A projekt főszereplőit instrukciókkal, alap irányvonalakkal ugyan segítették, de a végeredmény egyértelműen a fiatalok érdeme.
A tárlat május 16-án és május 17-én négy etapban látható, csütörtökön 18 és 19 órakor, pénteken 17 és 18 órakor várják a művészetkedvelő közönséget. Abba a Torulába, ahol most igencsak felpezsdült az egyébként sem unalmas kultúrélet.
„Mindent szívesen befogadunk ami szép, izgalmas és tele van értékekkel. Külön öröm, hogy ha iskolások, fiatalok hozzák be a kiállítóterünkbe a munkájukat, hiszen a Torula megalakulásakor a célkitűzések között az utánpótlásnevelés, az ifjú tehetségek támogatása is szerepelt. Ebbe az egyedi közegbe várunk mindenkit, aki valami egészen más élménnyel szeretne gazdagodni, szeretnénk ha minél több győri keresné fel formabontó intézményünket” – hangsúlyozta látogatásunkkor a házigazda alapítvány képviseletében Révi Zsolt, a Torula kuratóriumi elnöke.
És bizony, ahogy arról portálunk is beszámolt, a Torulában tavasszal bőven lesz alkalmunk töltekezni, hiszen jövő héten egy hasonlóan szenzációs kiállítás megnyitóján „keleszti fel” művészeti vágyainkat az egykori élesztőgyár.
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta