Ahogy az átlagembereknek, úgy a bűnözőknek is egyre több lehetőséget teremt a digitális világ folyamatos fejlődése. A közösségi média és különféle online piacterek is egy új felületeket jelentenek ilyen szempontból, ahol nem csak a vásárlókat, hanem az eladókat is megcélozták a trükkös csalók. Érdemes gyanakodva fogadni, ami túl könnyű, túl szép!
A bűnözők kedvelt színtere lett a közösségi média és a különféle online piacterek is, amelyek gombamód szaporodnak. Nem csoda, hiszen mindenkinek vannak felesleges, vagy megunt dolgai otthon, amiket kidobni még nem szeretne, hisz semmi bajuk. Ha elajándékozni, vagy felajánlani nem szeretnénk, akkor a legpraktikusabb, ha pénz csinálunk belőlük. Ezt a jogos igényt ismerte fel a Facebook és számos online piactér is. Mára már tematikus applikációkkal is találkozhatunk: például létezik olyan, ahol kifejezetten ruhaneműktől szabadulhatunk meg az általunk kínált áron. A lehetőség kecsegtető, s az a baj, hogy nem csak az átlagembereknek, hanem a bűnözőknek is.
„Sajnos nagyon résen kell lenni, hiszen a csalók nagyon kreatív módszerekkel próbálják átverni a gyanútlan embereket!” – kezdte a Győr+ Média tájékoztatását Szabó Csaba rendőr őrnagy, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitány Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, majd így folytatta: „Itt is a megelőzés fontosságára hívnám fel a figyelmet, mert az éberséggel lehet leginkább megakadályozni, hogy átverjenek minket. Már eleve nézzünk utána, ha egy online piacteres applikációt szeretnék letölteni a telefonunkra, és csak a hivatalos applikációs áruházakból szerezzük! Ha pedig már telepítettük a telefonunkra, akkor is legyünk résen, hiszen ha valaki bejelentkezik egy adott termékért, akkor nem kérheti el a bankszámlánk, bankkártyánk minden adatát! Ahhoz, hogy utalni tudja a vételárat, tökéletesen elegendő a nevünk, a számlavezető bankunk neve és a számlaszámunk. A CVC kódot, még csak véletlenül se adjuk meg soha senkinek, vigyázzunk rá, mint a szemünk fényére! De erről már úgyis sokat beszéltünk korábban, bár sajnos nem lehet eleget!”
A bűnmegelőzési szakember arra is kitért, hogy sokan azzal is próbálkoznak, hogy a tőlünk megvásárolni kívánt árut csomagfutárral szeretnék megkapni, ezért e-mailben, vagy sms-ben küldenek egy linket. Ha ilyet kapunk, legyünk nagyon résen, és nézzük meg alaposan az a felületet!
„Többnyire egy meglehetősen profin leutánzott csomagküldő szolgálat honlapra irányítanak minket, ahol semmi más céljuk nincs, mint megszerezni az adatainkat. Tehát semmi szín alatt ne töltsünk ki az ilyen gyanús oldalakon semmit sem! Ha futárral szeretnének a termékhez hozzájutni, akkor mi magunk nyissuk meg a saját böngészőnkben az általunk jól ismert szolgáltató oldalát. Ha a vásárló fél köti az ebet a karóhoz, vagy erőszakoskodik, akkor a legjobb, ha elállunk az eladástól, majd megjön a következő ember, aki reméljük, nem a megtakarított pénzünket akarja megkaparintani!”
Persze nem csak, mint eladókra leselkedik veszély, hanem mint vásárlókat is becsaphatnak minket az online piactereken, a közösségi médiában. Így ha valami túl kecsegtető, vagy az eladónak nincs profilképe, normális neve, e-mail címe, akkor mindenképp gyanakodjunk. Itt is igaz, hogy ha valami túl szép, akkor lehet, hogy valami nincs rendben vele! Ha mégis nagyon csábító az áru, akkor ragaszkodjunk az utánvételes fizetéshez, így nem érhet minket kár. Eleve, az előre utalás esetén legyünk roppant körültekintőek, mert sokan megkapják a pénzt, az árut pedig soha nem fogják feladni.
„Tényleg az éberség a legjobb megoldás és ha a megérzéseinkre, a bűnmegelőzési szakemberekre hallgatunk, mert higgyék el, mi aztán tényleg sok mindent láttunk már! Ha valami túl szép, ha valami gyanús, akkor ott jó eséllyel lebeg a fejünk felett az átverés veszélye! Legyünk figyelmesek, mert sok bosszúságtól óvjuk meg magunkat! Ha mégis átvernek minket, ha kicsalják a pénzünket, de nem érkezik meg az áru, tegyünk bejelentést a 112-ön! Az internet és az online piacterek kényelmesek, a közösségi média gyors és nagy területet lefed, ám éppen ezért veszélyeket is hordoz magában!” – zárta Szabó Csaba rendőr őrnagy, akiről a CVC kódok fontosságáról és a hamis csomagküldő üzenetekről már beszélgettünk, s még rengeteg témára fogunk kitérni a jövőben. Az olvasók biztonsága érdekében!
Olvassák el korábbi cikkeinket is!
Fotók: Depositphotos.com