Nagy Balázst színházért felelős polgármesteri biztosnak nevezte ki dr. Dézsi Csaba András, a város vezetője. A színész, énekes 23 esztendeje él Győrött, s noha 15 éve a budapesti Madách Színházban és más együtteseknél, tévésorozatokban is játszik, teátrumi otthona a Győri Nemzeti Színház maradt.
Számított rá, hogy éppen a karantén idején kap szerepet a várostól?
Egyáltalán nem számítottam rá. A színészek kényszervállalkozók, márciusban kaptunk utoljára fizetést, a színházak átmenetileg bezártak. Online jelenléttel próbálkozunk, ami ugyan nem hoz pénzt, de lehetőség a megmutatkozásra, a közönség érdeklődésének a fenntartására, a játékra, ami minden színész számára a legfontosabb. A társulat össze is állított egy online programot, én pedig minden este élőben jelentkezem. Nem hagyunk egyedül címmel kérésre verset mondok, kollégákkal és a műsor közben bejelentkezőkkel beszélgetek. Kifejezetten jólesik, hogy a város polgármestere, dr. Dézsi Csaba András, és az önkormányzat nem hagyott magunkra bennünket, figyelemmel kíséri a sorsunkat. A polgármester úr azt kérte, hogy legyek összekötő híd a város és a színház, a színészek között, erre szól a megbízatásom.
Ez egy részben közéleti, de azért nem hálátlan szerep.
Megtisztelő, s nemcsak a színház dolgozóinak képviseletére ad lehetőséget, hanem arra is, hogy a közönségünk megőrzésében közre tudjak működni.
Érdekes és némileg váratlan helyzet alakult ki Győrben. Van komoly szándék és esély is arra, hogy megszülessen egy vadonatúj kulturális negyed. Hogyan fogadták az elképzelést a művészek és a közönség, már amennyit erről tudni lehet?
A mostani színház épületéhez valamennyiünket sok élmény, siker köt. Engem is. Viszont be kell látni, hogy az érdemi, mellesleg rendkívül drága felújításhoz szinte teljesen le kellene bontani, s még a felújítás után sem tudna annyit, mint egy új intézmény. Nem is beszélve arról, hogy a felújítás nem rövid idejére ki kellene költöznünk egy kényszerűségből átalakított alkalmi színházba, ahová nem biztos, hogy követne bennünket a közönség egy része.
Egy új, kifejezetten erre a célra épült, építőművészeti szempontból is izgalmas kulturális negyed viszont földrajzilag is egymás szomszédságában helyezi el a társulatokat.
Könnyebb lesz az együttműködés a világhírű győri együttesek – köztük a balett, a filharmonikusok – között. Kínálja magát az összművészeti lehetőség, a közös produkció. Nagyon örülnék az új épületnek, hiszen ritkán adatik meg a színészeknek, hogy egy új színházat ők lakjanak be lélekkel.
Van a kerítésén egy nejlonzacskós csomag, el ne felejtse bevinni. Ebédet rendelt?
Nem rendeltem, kaptam. Az esti online műsoromba azt kérte Eszter, a helyi boltban dolgozó lány, hogy mondjam el neki a Kései siratót József Attilától, cserébe csinál nekem gulyáslevest. Szívesen teljesítem a kéréseket, de a Kései siratót eddig még nem mertem elmondani. Mindig úgy éreztem, az a nagyívű vers a legnagyobb, legendás színészek kiváltsága. De végül elmondtam, és a gulyásból ítélve Eszternek tetszett. Egyébként máskor is szokott hozni a főztjéből. Mosolyogtam is magamban, lehet, hogy a karantén idején, úgy mint a régi világban, a nézők adományaiból élnek meg a művészek?
Ön mennyire optimista ember?
Abszolút optimista vagyok, akár a színészek többsége. Óvatosan, de hiszek benne, hogy a karantén után az emberek talán jobbak, szolidárisabbak lesznek egymáshoz. A tartalékaikat is lassan fölélő színészek sem siránkoznak, hanem próbálják eladni a tudásukat, új oldalukról mutatkoznak be. A lételemünk, hogy élményt adjunk az embereknek, szembenézést önmagukkal, hitet, erőt a folytatáshoz. Ehhez Győrben bátorítást és segítséget is kapunk.
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid
Szerző: Hajba Ferenc