A járványügyi óvintézkedések keretében bevezetett délután három órai nyitvatartási szigorítások nem vonatkoznak a temetések időpontjára. Ugyancsak nem szükséges figyelembe venni azokat a szabályokat, hogy egy időben maximum hányan tartózkodhatnak szabad téren, a szertartáson részt vevő gyászolók számát ebből az okból nem kell csökkenteni - mondta el érdeklődésünkre dr. Ladotsy Géza, a Jószív Temetkezési Kft. ügyvezető igazgatója.
A járvány miatt temetések nem maradnak el. Lesznek azonban változások, amelyekről kegyeleti okokból az emberek nem szoktak beszélni, ám járvány idején tájékoztatni kell róluk a lakosságot. Dr. Ladotsy Géza, a Jószív Temetkezési Kft. ügyvezető igazgatója szerint is föl kell készíteni az embereket arra, hogy például a házból történő halottszállítás gyakorlata az eddigiekhez képest módosul. A fertőző betegségben elhunytak szállítására és temetésére szigorúbb feltételeket írnak elő a jogszabályok a temetkezési vállalatok számára.
Fontos, hogy ennek ennek a többletköltségeit azonban nem a hozzátartozó fizeti meg, hanem egyértelműen a temetkezési cég vállalja magára – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató.
Vannak szakmai, tudományos viták arról, hogy a “gazdatesten kívül, vagy annak halála után” mennyi ideig fertőz a koronavírus, a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint az elhunyt általános fertőtlenítését követően nem kell tartani a koronavírus továbbterjedésétől. Ennek ellenére a fertőző betegségben elhunytat kellő szilárdságú, vízhatlan módon hézagmentesített, ráillő fedéllel ellátott koporsóba kell helyezni, a koporsón belül pedig műanyag zsákot kell használni a szállítás során.
A háztól történő elszállítás esetén azt sem egyszerű megállapítani persze, hogy koronavírus fertőzés állt-e a halál hátterében. A halottszállító ugyan nem hatóság, de minden esetben rá kell kérdeznie: a halál oka fertőző betegség volt-e? A jelenlévő hozzátartozók közül valakinél felmerült-e a láz, a köhögés tünete? Amennyiben a kérdések bármelyikére igen a válasz, vagy a kiérkezéskor a hozzátartozókon láz, köhögés tünetét észlelik, akkor a szállítás abban az esetben is veszélyesnek minősül, ha orvosi szakvélemény nem mondja ki a koronavírus-fertőzést. A temetkezési vállalat emberei ilyenkor speciális védőruhában dolgoznak. Az elhunytak szállítása csak fedéllel lezárt hamvasztó koporsóban történhet. A szobát, ahol a halott feküdt, kifertőtlenítik.
A koronavírus-fertőzésben elhunyt hamvasztható, de lehetőség van koporsós temetésre is. Az előírás hamvasztás esetén nem egyértelmű, ugyanis a rendelkezések szerint a hamvasztást azonnal meg kell kezdeni. Éjszaka azonban a győri hamvasztó nem működik, felfűtése 3-4 órát vesz igénybe.
Koporsós temetés esetén csak jól zárható, környezetet nem szennyező anyagból készült, résmentes koporsó jöhet szóba. Fémből, üvegből, műanyagból készült koporsó nem használható.
Megkérdeztük az ügyvezetőt, hogy a járvány miatt előreláthatólag módosul-e a temetők nyitvatartási rendje. Dr. Ladotsy Géza szerint ez nem valószínű, a temető közterület, amelynek persze van hivatalos nyitvatartása, de ennek megváltoztatását nem tartja indokoltnak.