Tudás és technológia

Nemzetköziesítés a Széchenyi István Egyetemen

Fotó: Májer Csaba József
Győr+
2021.04.09. 09:59

Befejezéséhez közeledik a győri Széchenyi István Egyetem 2016-ban indult projektje, mely többek között az intézményi és ipari együttműködés, valamint a humánerőforrás fejlesztését tűzte ki célul, de olyan ösztönző rendszereket is kialakítottak az intézményben, amelyek a tudományos produktivitás növelését szolgálják. Az 1,198milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatással megvalósult projektben az egyetem nemzetközi színtéren való jelenlétének erősítése is kiemelt hangsúlyt kapott.

A„Nemzetköziesítés, oktatói, kutatói és hallgatói utánpótlás megteremtése, a tudás és technológiai transzfer fejlesztése, mint az intelligens szakosodás eszközei a Széchenyi István Egyetemen” című, EFOP-3.6.1-16-2016-00017 azonosítószámú projekt keretében az intézmény négy fő tevékenység megvalósítását tűzte ki célul.

Az első altéma keretében a hallgatók és a fiatal kutatók bevonása volt a cél a kutatási és a kutatásmenedzsment-folyamatokba, továbbá kompetenciáik fejlesztése hazai és nemzetközi konferenciákon történő részvételek, publikációk támogatásával. Az oktatók, kutatók, doktoranduszok tudományos teljesítményének növeléséért ösztönző és értékelő rendszereket alakítottak ki. A szintén kutatásokra irányuló kapacitások bővítése érdekében a humánerőforrást is fejlesztették az oktató-kutatói, a kutatásmenedzsment és a tudás-, valamint a technológiatranszfer területén.

A második altémán belül a tudásnégyszög erősítését, illetve kiépítését szolgáló kapcsolatépítő tevékenységek –intézményi kutatás-fejlesztési igényfelmérés, háttérelemzés, piackutatás –kaptak hangsúlyt. A résztvevő szakemberek folyamatmenedzsmentet dolgoztak ki és vezettek be, felmérték a jó gyakorlatokat, ezek adaptációját, illetve kutatási stratégiákat dolgoztak ki.

A harmadik altéma a tudás-és technológiatranszferbe bevonható témakörök, projektek bővítésére fókuszált. Itt kapott helyet a felsőoktatási kutatási kapacitások fejlesztése, bővítése a humánerőforrás fejlesztésével, az egyetemi-ipari együttműködés színterének fejlesztése szakmai rendezvények szervezésével. A hallgatók vállalkozási aktivitásának növelése érdekében vállalkozás-fejlesztési eseményeket és rendezvényeket szerveztek, valamint megvalósult az egyetemhez köthető startupok, spinoffok és mikrovállalkozások mentorálási rendszerének kiépítése, fejlesztése.

A negyedik altéma fő célkitűzése a nemzetközi szintű kutatási területek láthatóvá tétele volt a nemzetközi színtéren. Ennek érdekében szintén fejlesztették a humánerőforrást, kialakították a nemzetközi vállalati szakmai gyakorlat feltételrendszerét, illetve a korábban már működő rendszereket továbbfejlesztették. Sor került ezen altéma keretében tananyagok, módszertanok fejlesztésére is.

Forrás: Széchenyi István Egyetem

Kapcsolódó témák: #felsőoktatás | #Győr | #Széchenyi István Egyetem |