Nyitottak az együttműködésre: Ukrajnából érkeztek vendégek a győri egyetemre

Győr+ Fotó: Dudás Máté
2024.07.23. 08:45

A kapcsolatfelvétel volt a célja az ukrajnai II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola küldöttsége győri Széchenyi István Egyetemen tett látogatásának. A jövőbeni partnerség egyik alapját a hallgatói és oktatói-kutatói csereprogramok jelenthetik.

A Széchenyi István Egyetem számára nemzetközi kapcsolatai bővítésén túl fontos a határon túli magyarsággal meglévő kötelékek erősítése is. Az intézmény ennek jegyében fogadta a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola küldöttségét nemrégiben. A találkozó létrejöttében a Magyar Rektori Konferencia nyújtott segítséget.

A vendégeknek Bihari Annabella, a Széchenyi-egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központ Toborzási és Nemzetközi Kommunikációs Osztályának vezetője ismertette, hogy az intézmény miként vált kilenc karral, négy doktori iskolával és mintegy 14 ezer hallgatóval rendelkező universitasszá. Kifejtette: a nemzetközi hallgatók száma mára mintegy ezerre nőtt, akik a világ 77 országából érkeztek, és a több mint 40 angol nyelvű képzés valamelyikén tanulnak. Hozzátette: az egyetem a Quacquarelli Symonds és a Times Higher Education hét nemzetközi ranglistáján szerepel. Beszélt Győr kiváló elhelyezkedéséről – a kisalföldi vármegyeszékhely három főváros, Budapest, Bécs és Pozsony közelében található –, valamint a befejeződött és folyamatban lévő jelentős infrastrukturális fejlesztésekről, így a győri és a zalaegerszegi innovációs parkok építéséről, illetve a győri Medtech Egészségtechnológiai Campus megvalósításáról.

Egyetemünk részt vesz a Pannónia ösztöndíjprogramban. Ennek révén lehetőség van rövid és hosszú távú hallgatói csereprogramokra, valamint oktatási és kutatási célú mobilitásra is. Ez lehet a jövőbeni együttműködés egyik alapja” – emelte ki Bihari Annabella.

A beregszászi intézményt Kállai Emília hallgató mutatta be. Elmondta: a főiskola 1996-ban kezdte meg működését. Jelenleg összesen 17 alapszakon és 10 mesterszakon kínál képzéseket. Hét tanszéke mellett három kutatóközpontja van: egy társadalomtudományi, egy nyelvészeti, valamint a biológia és kémia tanszékek bázisán létrejött Fodor István Kutatóközpont.

Nagyon pozitív benyomásokat szereztünk Győrről és az egyetemről. A látogatás célja a kapcsolatfelvétel volt, valamint az, hogy a két intézmény jobban megismerje egymást – fogalmazott Balogh János, a főiskola küldöttségének vezetője. – Reméljük, a jövőben mindkét fél számára gyümölcsöző együttműködést tudunk kialakítani. Nyitottak vagyunk például a különböző mobilitási programokban való részvételre.”

Forrás: Széchenyi István Egyetem