A honvédelem ügye iránt elkötelezett nyugállományú katonákat és honvédségi nyugdíjasokat hívta és várta találkozóra a Honvéd Vezérkar a győri laktanyában, megszólítva ezzel a Nyugat-dunántúli régiót. Így a délelőtti programra érkeztek Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala vármegyéből is a szépkorúak.
A laktanya dísztermében sorra kerülő eseményen részt vett Czerman János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, aki köszöntőjében kiemelte: roppant fontosak maihoz hasonló alkalmak.
„Kellenek a találkozások a honvédség iránt elkötelezett honfitársainkkal, hiszen Magyarországon jelenleg egy világszínvonalú haderő kiépítése zajlik. Ehhez pedig szükségünk van a nyugállományú katonák tudására, tapasztalatára és tanácsaira is. Önök az egész életüket a haza szolgálatának szentelték, az Önök szava a leghitelesebb! A mai generációnak pedig folytatnia kell a megkezdett utat! Hiszen rájuk is szükség van, s az ő hazafias nevelésük mindannyiunk feladata!” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár, majd azt is hozzátette, a szomszédunkban háború zajlik, amely komoly társadalmi feszültségeket szül.
„Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia! Béketárgyalásokat és tűzszünetet kell kezdeményezni, mert csak így érhetnek véget a több, mint egy éve tartó harcok. Ahhoz pedig, hogy hazánk továbbra is biztonságban legyen és békében éljünk, megfelelően felszerelt és kiképzett haderőre van szükség.” – jelentette ki Czerman János, majd kiemelte, hogy a hatékony toborzásnak talán soha nem volt még akkora szerepe, mint napjainkban. Kitért a fiatalok hazafias szemléletének felébresztésére, amelyhez nagyban hozzájárulhatnak a Honvédelmi Táborok, a katonai alapismeretek órarendben való oktatása, a Kadét Program, és természetesen a katonai szolgálat önkéntes vállalása is. Ez utóbbiról elmondta, hogy egyre többen vállalják főállásuk mellett az önkéntes tartalékos szolgálatot, ami szintén hazafias, felelős és követendő gondolkozásra vall.
Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere is tiszteletét tette a rendezvényen, aki többek között azt is elmondta, hogy Győrnek roppant gazdag haditörténelme van.
„Amikor három és fél éve polgármester lettem, át kellett gondolnom a város stratégiáját több szempontból is. S arra jutottam, hogy az az egyik legfontosabb, hogy megtanuljuk azt, miért is lehetünk büszkék Győr városára. Akik messzebbről jöttek, nekik nyilván sokat mond az egyetem, a Győri Balett, az Audi, a kézilabdás lányaink és lehetne sorolni, ám a történelmünk ennél sokkal bonyolultabb. Történelmünk egyik kulcsfontosságú tényezője például a győri vár, hiszen roppant fontos szerepet töltött be Európában a török vész alatt: mi voltunk Európa védőbástyája. De említhetném a kiválóan felszerelt Honvéd Kórházat is, amely később a megyei kórház szakembereivel egyesülve lehetővé tette a világszínvonalú kardiológia osztály létrejöttét is” – mondta a polgármester, majd utalt a Covid-járványra is, amely szintén megmutatta, hogy a katonákra lehet számítani!
„Nem csak a szervezés területén, hanem a rendfenntartásban is kiemelt szerepet játszottak a katonák a Covid-idején. Az ott nyújtott teljesítményért köszönet illet mindenkit! S ez is mutatja, hogy együtt erősek vagyunk: ha a különböző szakmák, tudások összefognak, remekül kiegészítik egymást nehéz helyzetekben is. Sajnos a közelben háború dúl. S ahhoz, hogy hazánkban béke maradjon, egy erős, képzett hadseregre van szükség! Nagyon örülök, hogy vannak olyan emberek, akik már nyugállományba vonultak, de érdekli őket a magyar hadsereg ügye, jelene és jövője, hiszen az idősek tapasztalata és véleménye minden területen sokat ér és megbecsülendő! Végezetül mindenkinek az kívánom, hogy békében és egészségben éljük le az életünk!” – zárta dr. Dézsi Csaba András Győr polgármestere.
A Magyar Honvédség jelenlegi helyzetéről, jövőjéről és a haderőfejlesztésről Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója tartott részletes előadást a jelenlevőknek, amelyből kiderült, hogy nem elég csupán a megfelelő eszközökkel felszerelni a hadsereget, hanem megfelelően képzett és elhivatott katonákra van szükség. A toborzók feladata ezért is igencsak fontos, hiszen a fiatalokat be kell vonzani a Magyar Honvédség kötelékébe, az alakulatoknak pedig meg kell tartaniuk őket. Ehhez szükségesek a megfelelő munkakörülmények, a megfelelő eszközök, a képzések és a megfelelő fizetés is.
Elhangzott, hogy a Magyar Honvédség kiemelt feladata az ország függetlenségének, területi integritásának és határainak védelme, a szövetségesi szerződésekből adódó közös védelmi és békefenntartó feladat és a nemzetközi egyezményeken alapuló humanitárius segítségnyújtás is. Jelen helyzetükben a kiszámíthatatlanság és az instabilitás növekszik, csakúgy, ahogy a kihívások és fenyegetések száma is.
A katonáknak ezekben az időkben is helyt kell állniuk és minden képességükkel megóvni Magyarország békéjét és garantálni a lakosság biztonságát. Ahhoz pedig, hogy ütőképes, modern hadereje legyen hazánknak, szükség van a jelenleg szolgálatot teljesítő katonákra, a nyugállományú katonákra, az önkéntes haderőre és természetesen a fiatalok hazafias gondolkozására is. A vezérőrnagy a hallgatóság részéről feltett kérdésekre is válaszolt, ezek száma pedig tényleg azt mutatja, hogy érdekli a szépkorúakat a honvédség helyzete.
Az eseményen részt vett a Civilút Alapítvány is, amely – a társadalmi felelősségvállalás jegyében – fontosnak tartja felhívni a figyelmet a már nyugállományban lévő volt hivatásos és volt sorállományú katonák magas színvonalon végzett szolgálatára, odaadó hozzáállására. Ennek érdekében együttműködéseket kezdeményeznek a nyugállományba vonult katonák érdekvédelmi szervezeteivel, közösségeivel, bajtársi egyesületekkel, hogy a különböző rendezvényeken tolmácsolják a „civil” társadalom köszönetét és elismerését és felhívják a figyelmet a magyar honvédelem értékeire, hagyományaira. Az alapítvány munkatársai a részvevőknek ajándékkal is kedveskedtek, amelyek az alapítvánnyal kapcsolatos tájékoztató anyagokat is tartalmazták.
Galéria: O. Jakócs Péter
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt