Az utóbbi években megugrott a törpenyúl-tenyésztők száma. A húsvéti időszakban nagyon sok kisállat kerül a családokhoz, de nem mindenki készül fel az új jövevény érkezésére, pedig évekre szóló elköteleződést jelent.
A húsvét egyik jelképe a nyúl. A puha, kedves állatot húsáért tartották, de igény mutatkozott egy kiskedvencként tartható fajtára, emiatt kezdték el a törpefajtákat tenyészteni. A nyuszik átlagosan 6-8 évig élnek, intelligenciájukkal és ragaszkodásukkal tökéletesen beleilleszkednek a családba. Érdemes azonban figyelembe venni azokat az igényeket, amelyeket a kisállat egészsége érdekében muszáj kielégítenünk. Az átgondolatlan vásárlások miatt törpenyulak tömkelege kerül az ünnep után a fajtamentőkhöz, vagy ami még rosszabb, az utcára, kitéve őket a környezet veszélyeinek.
A nyuszi nem fér el egy hörcsögnek való ketrecben. Az átlagos helyigénye legalább két négyzetméter. A társaságot igénylő állatkákat ki lehet engedni a ketrecből, de tisztában kell lenni azzal, hogy ők mindent megrágnak. Áldozatul eshetnek bútorok, töltőkábelek, gyakorlatilag nem válogatnak. Az elektromos eszközöknél óvni kell őket az áramütéstől, de arra is figyelni kell, hogy ne kezdje el a nyuszi a mérgező szobanövényeket dézsmálni. Érdemes tehát a lakást, vagy az adott helyiéget nyúlbiztossá tenni.
A nyuszi bogyózik. Sokat. Még annál is többet. Az alomtálcáját érdemes a szénatartó alá tenni, mert evés közben fordul elő a legtöbbször az ürítés. A fapellettel vagy darált kukoricacsutkával feltöltött edényt rendszeresen cserélni kell. A közhiedelemmel ellentétben a faforgács nem alkalmas alomnak, a kisállatot megbetegítheti.
A nyuszi speciálisan étkezik. A fő tápláléka a széna, ezzel koptatja az állandóan növésben lévő fogait. Ezen kívül kaphatóak speciális nyúltápok, és kedvelik a zöldtakarmányt is. A családi ebédből maradt saláta, répa nagy kedvencük, csakúgy, mint a tyúkhúr és a gyermekláncfű. Ezekhez fokozatosan kell az állatokat hozzászoktatni, hiszen a túlzásba vitt növényetetés hasmenést okozhat. A hagymafélék, emberi nassolni valók méregként is hathatnak, ezeket semmiképpen sem szabad etetni.
A nyuszi egzotikus állat. Állatorvosi értelemben nem hagyományos ellátást igénylő fajta, mint a kutya, vagy a macska. Érdemes őket is évenként oltani, és a vérszívóktól védeni, ugyanis az életveszélyes mixomatózis betegséget legfőképp a szúnyogok terjesztik. Az élősködőket tarkócseppel lehet leghatékonyabban távol tartani. Ha körmeiket nem merjük magunk vágni, az állatorvos segít ebben, de egyre több kisállatkozmetikus is specializálódik törpenyulakra.
Húsvét környékén nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy minden kisállat tartása óriási felelősség, bármilyen fajról legyen is szó. Érdemes higgadtan és előrelátóan döntést hozni – az kiskedvencekről való gondoskodás hamar teherré válhat, főleg, ha az állandó időhiánnyal küzdő szülőre hárul az etetés és tisztán tartás. Nem szabad elfelejteni, hogy ők is érző lények, és a hanyag tartás, vagy a szabadon engedésük az életükbe kerülhet.