A testbeszéd sokat elárul arról, hogy valakinek megfelelő-e az önbizalma vagy kicsi az önbecsülése. Az a mód, ahogyan valaki beszél, mozog, sétál, ahogyan áll, sok mindent elmond. Ha ezekre odafigyelünk, kisugárzásunk önbizalmat sugall majd mások számára.
Az önbizalom nemcsak hogy fontos, de nagyon vonzó dolog is egyben. A társkeresésnél nagyon jó, ha valakinek van önbizalma, mert a magabiztos emberek könnyebben létesítenek kapcsolatot másokkal, és jól érzik magukat mások társaságában. Testbeszédünk árulkodik rólunk, így nem árt néhány dologra odafigyelni, és nem csak akkor, amikor beszélgetünk valakivel.
A mosoly
Ha valaki mosolyog, akkor azt az üzenetet közvetíti, hogy jól mennek a dolgai, magabiztos, jól érzi magát a bőrében, és jóban van a világgal is. A mosoly ugyanakkor a boldogság és elégedettség univerzális jele is.
A testtartás
Aki magabiztosan áll egy tömegben, arra sokan odafigyelnek. Aki viszont nyeglén, bizonytalanul tartja magát, nem sok ismerőst fog szerezni. Az önbizalmat sugárzó testtartás során a hátat egyenesen kell tartani, a hasat behúzni, a mellkast pedig kiengedni. Akinek nem ilyen a testtartása, az lustának, sőt, bizonytalannak is tűnhet. A legfontosabb, hogy megtalálja az egyensúlyt, és azt a kényelmes, magabiztos mozgást, amiben jól érzi magát. Mindezt persze nem szabad túlzásba vinni, ezért érdemes a tükör előtt gyakorolni.
A kezek játéka
A megfelelő testbeszéd elsajátításának fontos része az is, ahogyan a kezünket használjuk. Ne tegyük zsebre, ne fonjuk össze a karunkat a mellkasunk előtt. Bizalmat és nyitottságot sugároz, ha felfelé fordítjuk a nyitott tenyerünket. Ezzel azt jelezzük, hogy megbízhatók és érdeklődők vagyunk. Nem szabad a másikra mutogatni, böködni – ez agressziót sugároz. Az sem jó, ha valaki csípőre teszi a kezét. Ez az egyébként sokak számára népszerű pozíció valójában arroganciát vagy türelmetlenséget jelezhet. Ha hajlamos játszani a hajával, erre külön figyeljen oda: ez azt jelzi, hogy nem figyel a másikra, szórakozott, unja a beszélgetést. Ne kattintgassa a tollat sem: sokakat ez őrületbe kerget.
Szemkontaktus
Aki képes fenntartani a szemkontaktust, miközben másokkal kommunikál, az azt sugározza magáról, hogy őszinte, megközelíthető és magabiztos. Azok, akik nem képesek megtartani a szemkontaktust, vagy akik elsőként szakítják meg azt, azt jelzik, hogy rejtegetnek, titkolnak valamit, vagy hogy kényelmetlenül érzik magukat a szituációban. A szemkontaktusban is meg kell találni az aranyközéputat, mert a túlontúl erőltetett módja agresszívnak hathat. Amikor beszél hozzánk valaki, keressük a tekintetét, illetve, amikor beszélünk, nézzünk a szemébe.
Tükrözve mások testbeszédét
Ha kapcsolatba akar lépni másokkal, fontolja meg, hogy nyitásként a másik testbeszédének tükrözését alkalmazza. Ez megértést és elfogadást jelez a másik felé.
A beszédtempó
A hadaró emberekről senki nem gondolja, hogy magabiztosak lennének – inkább azt, hogy idegesek, izgágák, nem tudnak koncentrálni. A túl gyors beszéd zavaró, mert nehéz a befogadónak felfogni, amit a másik mond. Ráadásul másokat is idegessé tehet a túl gyors beszédtempó, főleg, ha közben még az illető a levegőt is kapkodja.