A borús időjárás ellenére sokan rótták le tiszteletüket pénteken az újvárosi temetőben, ahol az Újvárosi Művelődési Ház tartotta megemlékezését. Az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira, győri hőseire emlékeztek az egybegyűltek, elsősorban Máté Máriára és Szabó Bélára, hiszen a fiatalon elhunyt hősök a Bécsi úti sírkertben nyugszanak.
Esőcseppek kopogtak az októberi reggelen a sírokon, a 20 évesen elhunyt Máté Mária nyughelyénél viszont láng gyúlt a lelkekben, hiszen mint minden évben, úgy idén is emlékezni érkeztek a győriek, az újvárosiak a helyszínre.
Az eseményt szervező Újvárosi Művelődési Ház igazgatója köszöntötte a főhajtókat, majd dr. Lukácsi Zoltán mondott imát. „Nagyobb szeretete senkinek nincs annál, mint aki életét adja barátaiért. Akikért most imádkozunk szerették hazájukat, és családjukat, és őértük adták életüket. Adj Uram örök nyugodalmat nekik, nyugodjanak békességben” – emlékezett a kanonok méltóságteljesen az áldozatokra.
A szívhez szóló gondolatok után az Újvárosi Művelődési Ház kórusának műsorát hallgathatták meg a résztvevők, az éneklőket Lázár Attiláné kísérte hegedűn.
A történelmi eseményeket a szervezők nevében, a művelődési ház igazgatója Radicsné Csőre Andrea idézte fel.
„Győrött október 25-én csütörtök délután hatalmas tüntetés kezdődött, diákok, munkás fiatalok, üzemi dolgozók, hivatalnokok nemzeti színű zászlók alatt vonultak fel a város főútvonalain, elsősorban a mai Szent István úton. A tüntetés célja a Nagy Imre kormány támogatása, a szovjet csapatok kivonulásának és a pártapparátus megtisztításának követelése, a nemzeti függetlenség visszaállítása és a politikai foglyok kiszabadítása volt. A Vagongyár felől érkező tömeg előtt a Bisinger sétányon Tihanyi Árpád elszavalta a Nemzeti dalt és a Szózatot, majd a Városházáról levették a vörös csillagot, a szovjet emlékműről ugyanekkor távolították el a gyűlölt rendszer jelképét” – idézte fel az események sorát az igazgató, megemlítve Földes Gábor személyét is, aki Petőfi-költeményét szavalta el a győri történések közepette, de a börtön előtti eseményekről és a foglyok kiszabadításáról is szólt Radicsné Csőre Andrea, majd az áldozatok, a halálos találatok drámaiságával folytatta ünnepi beszédét.
Az újvárosi megemlékezésen elsőként Máté Mária sírjára helyezték el a tisztelet koszorúit és virágait a megjelentek, majd átsétáltak az ugyancsak ártatlanul meggyilkolt Szabó Béla nyughelyéhez, hogy a győri mártír előtt is leróják kegyeletüket.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid