A demencia és az Alzheimer-kór egyre több embert érint és egyre nagyobb terhet ró a családokra, ezért nagyon fontos, hogy ne felkészületlenül találkozzunk a problémával – többek között erre hívták fel a figyelmet a győri Alzheimer Café csütörtök esti találkozóján, a Danubius Hotel Rábában.
Mint kiderült, a hallgatóság soraiban is jó néhány érintett van: volt olyan idős asszony, aki a férje után most 60 éves lányát ápolja, egy idős férfi a betegség következtében magatehetetlenné váló feleségéről gondoskodik, egy másik idős úr testvérével együtt néz szembe 92 éves édesanyjuk demenciájával. – „Gyermekkorunkban ő ápolt bennünket, most megfordult a dolog” – mesélte az úr.
A májusi találkozó előadója Karliné Tekler Judit koordinátor és diplomás ápoló volt, ő bátorította arra a megjelenteket, hogy meséljék el, hogy telik egy napjuk.
„Nagyon fontos, hogy ne egy emberre terheljük rá a demens és Alzheimeres beteggel kapcsolatos teendőket, hanem osszuk meg azokat családon belül. Rendkívül lényeges, hogy azok, akik az ápolás nehéz munkáját végzik, tervezzék meg a napjukat és legyen mindig saját magukra is énidejük. Érdemes már most felkészülni arra az eshetőségre is, ha esetleg bennünket is utolérne a kór, és még időben rendelkezni saját időskorunkról” – hangsúlyozta a szakember.
„Kevesen hallottak róla, de éppen erre való az úgynevezett élő végrendelet, amikor nem az anyagi javainkról rendelkezünk, hanem arról, hogyan és milyen módon szeretnénk tölteni az idős korunkat, abban az esetben, ha elveszítjük a gondolkodási képességünk egy részét. Dönthetünk például arról, szeretnénk-e idős otthonba menni, vagy hogy miként oldják meg az ápolásunkat, és ki legyen az az ember, aki a döntéseket meghozza helyettünk, amikor már nem leszünk cselekvőképesek” – emelte ki Karliné Tekler Judit.
Az est házigazdája, dr. Varga Gábor pszichiáter főorvos többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a demens embereket nem egyszer bűnözők is megkörnyékezik, akik az ingatlan átruházásával vagy leplezett hitelfelvétellel forgatják ki vagyonukból a jó szándékú, mit sem sejtő időseket.
Miközben a demenciával és az Alzheimer-kórral küzdő emberek száma világszerte drámaian nő, az állami egészségügyi ellátórendszer és a magánellátás kapacitásai is végesek, ráadásul ez utóbbit sokan nem tudják megfizetni. Éppen ezért már most érdemes végiggondolni, hogyan gondoskodunk majd magunkról, ha ennek eljön az ideje. Itthon még kevésbé ismert, de jó megoldás lehet, ha ismerősök, barátok fognak össze és költöznek egy közös ingatlanba, és bíznak meg egy vagy több ápolót a feladatok ellátásával.
Mivel az est folyamán több fontos, jogi természetű kérdés is felmerült, a szervezők jelezték, a következő alkalmak egyikére jogász vendéget fognak meghívni, aki naprakész és pontos választ tud adni a betegséget érintő jogi ügyekben.
A győri Alzheimer Café következő ülését június 1-jén tartják a Hotel Rábában, aztán szeptemberig nyári szünet következik. Az ingyenes eseményre továbbra is nagy szeretettel várnak minden érdeklődőt.