Őszintén a petefészekrákról – 2. rész

Havassy Anna Katalin Fotó: Ács Tamás
2024.08.18. 14:45

Legutóbb a petefészekrák előfordulásával foglalkoztunk és a gyanúra okot adó tünetekkel, most pedig folytatjuk a diagnózis felállításával és kezelésével. Segítségünkre ismét állandó szakértőnk, dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos lesz.

„Szerencsére a petefészek daganatainak a 80 százaléka jóindulatú, így az elsődleges az, hogy ezeket különválasszuk a ráktól. Ugyanis hasonló lehet a petefészekrák az endometriózishoz, a miómához és a kismedencei tályoghoz is. Tehát ha a képalkotó vizsgálat során bármit is észlelünk, akkor lényeges, hogy minél előbb eldöntsük, hogy jó- vagy rosszindulatú jelenséget látunk-e” – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes, majd hozzátette, hogy a képalkotó vizsgálatok számos információval látják el az orvosokat. Így kiderül a tumor mérete, a szerkezete és a vérellátásának milyensége is.

„Az elsődleges vizsgálat a hüvelyen keresztül végzett kismedencei vizsgálat, s ha szükségesnek ítéli meg az orvos, akkor CT-re és MR-re is továbbküldi a pácienst, illetve egyéb fizikális vizsgálatokat is kérhet. Általában laboreredményeket is kérünk, tumormarkerekkel kiegészítve. Fontos, hogy ezek csak iránymutatók, a biztos diagnózist csak a szövettani lelet értékelése után lehet felállítani. Egyébként a szövetmintavétel egyúttal a tumor teljes eltávolítását is jelenti. Ha egyéb ok miatt nem műthető a beteg, akkor vagy a hasüregi folyadékból kell mintát nyerni, vagy laparoszkópos műtét, illetve tűbiopszia jöhet szóba” – ismertette a doktornő.

A diagnózis után pedig következhet a kezelés, amely a műtét és a kemoterápiás kezelés együttesét jelenti. A műtét során általában eltávolítják azokat a részeket is, amelyeket a daganat gyakorta veszélyeztet: a másik petefészket, a méhet, a csepleszt – amely egy zsíros lebenyt jelent a hasüregben – illetve a nyirokcsomókat és a hashártyarészleteket. A hasüregi folyadékból mintát vesznek. Miután az orvosok megismerték az eredményt, döntenek a kemoterápiás kezelésről is. Ha előrehaladott daganatos állapotot fedeznek fel, akkor kiterjesztett hasi műtétre van szükség. Ha súlyos az eset és a műtéti kockázat magas, akkor kemoterápiás kezelés a javasolt. Ennek hatására csökkenhet a tumor mérete és a beteg állapota is javulhat, így gyakorta válik elvégezhetővé a műtét is, majd folytatódhat a kemoterápiás kezelés.

„A műtét és a kemoterápia együtt a petefészek-daganatok több mint 70 százalékában hatásosnak bizonyulnak. Bizonyos feltételek megvalósulása esetén a kemoterápiás kezelés kiegészíthető gyógyszerrel is, amely fokozhatja a kemoterápia hatását, illetve segíthet gátolni a daganat kiújulását. Ha minden a tervek szerint alakult, a kezelések után elérhető a tumormentes állapot. Gyógyulást 5 év tumormentes állapot után állapíthatunk meg. Viszont sajnos gyakorta előfordul, hogy a daganat kiújul, ilyenkor a korai felfedezésében rejlik a kulcs. Ezért körülbelül negyedévente szükséges ellenőrizni és alaposan kikérdezni a pácienseket. A további döntést az újbóli alapos kivizsgálás előzi meg. Fontos tehát, hogy ha a korábban is taglalt panaszokat észleljük magunkon, akkor mielőbb keressük fel nőgyógyászunkat, aki ezekben az esetekben is megnyugtathat, vagy éppen segítséget nyújthat. Mert mindig a korai felismerés a leglényegesebb!” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes.

Ha szeretne témát javasolni, akkor kérjük, írjon nekünk a [email protected] e-mail-címre!