Neurodiverzitás a neve annak, az 1990-es évek végén megjelenő mozgalomnak amely azt támogatja, hogy ne csak az autizmussal élő emberek tanuljanak meg általánosan elfogadott szabályokat, hanem a társadalom is alkalmazkodjon hozzájuk. És ami még nagyon fontos: a neurodiverzitás képviselői azt szeretnék elérni, hogy a társadalom a sérült személyeknek ne a hiányosságaikat, hanem az erősségeit hangsúlyozza.
Kialakulásának oka nem ismert
Magyarországon minden 100. gyermek autizmussal jön a világra. Az autizmus kialakulásának pontos okát még nem ismerik a kutatók. Jelentős adatok utalnak a genetikai eredetre, az agy veleszületett fejlődési zavarára. Biztosan nem okoz autizmust a védőoltás, és az anyagcserével összefüggő betegségek sincsenek kapcsolatban ezzel az állapottal. Az autizmus nem gyógyítható. Az autizmust spektrumzavarként írják le a szakemberek, ami azt jelenti, hogy az érintettek hosszú egyenes szakasz mentén írhatók le. A tüneteik minden esetben három jelentős területen mutatkoznak meg, de személyenként nagyon eltérő formában, ez jelenti az autizmus spektrumot. Ez a három terület a beszéd, a társas kapcsolatok és a fantázia világa. Az autizmus sok esetben társul értelmi sérüléssel. Természetesen ez meghatározza a fejlődést, az önálló élet elérésének fokozatait is. Az autizmus megjelenhet átlagos vagy átlag feletti intellektuális szint mellett is.
Fiúknál gyakoribb
Az autizmus fiúknál lényegesen gyakoribb, viszont a lányok esetében sokszor nehezebb a felismerés, tüneteik nem mindig tipikusak. A problémás viselkedésű lányok szorongásos tünetei, az iskolai beilleszkedési nehézségeik mögött sokszor ott lehet a spektrumzavar lehetősége is. Az autizmussal élők másképp érzékelnek, mint az átlagos fejlődésű emberek. Az érzékelésük lehet fokozott vagy éppen túl gyenge. Kerülhetik a zajos helyeket, elutasíthatják az érintést, akár a kézfogást is felnőttkorban.
Nehezen tűrik a változásokat
Az autisták gyengén működnek szociális helyzetekben. Rugalmatlanok, merev a gondolkodásuk, ellenérzéssel vannak a változások iránt. Nehezen tudnak beszélgetést fenntartani, nem tudják azt elkezdeni, aztán befejezni. Gyakran udvariatlannak tűnhetnek, saját és mások érzéseit nehezebben ismerhetik fel.
Fontos a korai fejlesztés
Az autizmus 3 éves kor körül biztonsággal felismerhető. A korai fejlesztéssel jelentős eredményeket lehet elérni. A figyelemfelhívó tünetek között van a csecsemőkorban észlelhető ingerültség, a testkontaktus hárítása, a szemkontaktus furcsa használata, a kíváncsiság, kölcsönösség, élménymegosztás hiánya, magányos játék kedvelése. Fontos tünet, ha a kisgyermek egyéves kora környékén nem osztja meg az élményeit a szülővel, pl. nem keresi a szülő tekintetét és nem mutat rá a számára érdekes játékra, állatra egy otthoni játékhelyzet vagy akár egy séta során.
Miről ismerhető fel?
A beszéd a legtöbb esetben késik. Ha megjelenik, akkor nyelvtanilag hibás lehet, és előfordulhat halandzsa is, amikor a gyermek „saját nyelvet” használ. Gyakori és hároméves kor után is fennállhat az echolália, amikor a gyermek papagájszerűen utánozza a felnőttek beszédét, vagy éppen a televízióban látott meséket, reklámokat. Ha felmerül a gyanú, nem szabad halogatni. Szakembert kell keresni. Az autizmus kezelése elsősorban pedagógiai feladat. Akkor lehet igazán eredményes a fejlesztő munka, ha a szülő értő együttműködésével valósul meg.