Az elmúlt napok heves esőzései után a Duna és Lajta vízgyűjtő területén felgyülemlett, nagy mennyiségű csapadék áradáshoz vezetett, ami nemcsak emberéleteket fenyegethet, hanem az állatokat is bajba sodorhatja.
Arra már korábban is felhívtuk a figyelmet, hogy a hirtelen jött lehűlés miatt számtalan fecske maradt táplálék nélkül és a repülésüket is nehezíti a szeles, esős időjárás. A bőnyi állat- és madármentő szervezet soron kívül fogadja a bajba jutott madarakat:
Az ártereket lassan elöntik a medrükből kilépő folyók, a szakemberek a hét elejére már komoly vízszint-emelkedéssel számolnak. Gondolnunk kell arra is, hogy a víz alá kerülő területek vadállatok élőhelyei, nekik is menedéket kell találni, ösztöneik rendszerint a lakott területek felé terelik őket. A megszokott életteret elhagyó vaddisznók ingerlékenyebbek lehetnek a kényszerköltözés miatt. A vonuló kondákat érdemes elkerülni és a hullámterek közelében húzódó útszakaszokon ajánlott fokozott figyelemmel közlekedni.
Az őzek, dámszarvasok is változtathatnak a megszokott vonulási útvonalaikon, az új csapások keresésével könnyen az úttestre tévedhetnek. A bajba jutott állatokkal kapcsolatosan a Fertő-Hanság Nemzeti Park területfelügyelőit lehet értesíteni, de a Győr-Moson-Sopron vármegyében működő vadásztársaságok is tudnak segíteni abban, hogy a beérkező lakossági jelzések a megfelelő helyen érjenek célba.
A víz alá kerülő területeken élhetnek háziállatok is, az ingatlanok megóvása mellett elsődleges feladat a bajba jutott élőlények mentése és segítése is. A kóbor, vagy eldugott helyen a kölykeiket nevelő kisállatok könnyen válhatnak teljesen kiszolgáltatottá, ha figyelmen kívül hagyjuk őket, az könnyen az életükbe kerülhet. Az állatvédő szervezetek (Győri Állatmenhely, Győri Gyepmesteri Telep) felhívják a figyelmet arra, hogy lehetőség szerint értesítsék őket, ha segítségre szoruló állatot látnak.