Kiemelkedő tehetséggondozó és oktató-kutató középiskolai tanárokat díjazott a Műegyetem mellett működő Pro Progressio alapítvány. A Pécsi Eszter Tanári Díj értéke 1 millió Ft, az elismerésben 10 pedagógus részesült.
A BME mellett működő Pro Progressio alapítvány 16. alkalommal díjazta azokat a kiemelkedő, 55 év alatti, matematikát, fizikát, kémiát, biológiát, informatikát oktató középiskolai tanárokat, akik tanítványaikat a műszaki és természettudományi pályák választására orientálják, valamint diákjaik hazai és nemzetközi tanulmányi és szakmai versenyeken érnek el kimagasló eredményeket.
A tanárok teljesítményét elismerő díj 2022 óta viseli Pécsi Eszter, az első magyar mérnöknő nevét, aki 1965-ben az év statikusa címet nyerte el az USA-ban. A díj elnevezésével az alapítvány ösztönözni szeretné a középiskolás lányokat a mérnöki pálya választására, valamint hangsúlyozza továbbá azt is, hogy a tudományos munkában és kutatásban ugyanolyan karrierlehetőségek állnak a nők, mint a férfiak előtt.
A díjátadó ünnepségen a 10 kiváló pedagógust köszöntötte Charaf Hassan rektor mellett Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára is.
A zsűri munkájáról Sipos Imre, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese tartott összefoglalót, Pécsi Eszter életútját pedig Sebestyén Ágnes művészettörténész ismertette.
Pécsi Eszter Tanári Díj 2024 elismerésben részesültek:
- Farkas Ilona, a Szeghalmi Péter András Gimnázium és Kollégium biológiatanára
- Hegedűs Csaba, a Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium matematika és fizika szakos tanára
- Dr. Hömöstrei Mihály, a Budapesti Német Iskola fizika szakos mestertanára
- Dr. Konczné Dr. Jámbrik Katalin, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium biológiatanára
- Molnár-Sáska Ildikó, a Budapesti Szent István Gimnázium matematikatanára
- Sápi Anikó, a Kecskeméti Református Gimnázium és Kollégium biológia-kémia szakos tanára
- Dr. Schramek Anikó, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium fizikatanára
- Szabó Beatrix, a Szegedi Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Szilágyi Mihály Kollégium inforamtikatanára
- Szivós Ádám, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium biológia-kémia szakos tanára
- Tóth Kristóf, a Győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium matematika-fizika szakos tanára
A Pécsi Eszter Tanári Díjban részesült pedagógusok aktív tananyagfejlesztők, közösségépítők, új ismeretek és módszerek fejlesztői és terjesztői, igazi példaképek.
Hazánkban a tanulmányaikat a felsőoktatásban megkezdő diákoknak még a negyede sem választja a műszaki-és a természettudományi szakokat, és ezen belül különösen alacsony a nők száma.
Bódis László helyettes államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a pedagógusoknak kiemelt szerepe van a diákok STEM területek felé történő orientálásában.
Charaf Hassan rektor bízik benne, hogy az elismerésben részesült tanárok közreműködésével szoros kapcsolatok alakulnak ki a középiskolák és a Műegyetem között.
Sipos Imre, a zsűri elnöke összefoglalta a beérkezett 80 pályázat értékelési szempontjait, Sebestyén Ágnes művészettörténész pedig köszönetét fejezte ki a jelenlevő Fischer Zsuzsának, Pécsi Eszter unokájának, hogy az első magyar mérnöknő hagyatékát a Magyar Építészeti Múzeumnak adományozta.
A Pécsi Eszter Tanári Díj nemcsak tisztelgés Pécsi Eszter emléke előtt, de inspiráció is egyben minden középiskolás lány számára, hogy bátran válasszák a műszaki- és természettudományi pályákat – hangsúlyozta Pakucs János, a Pro Progressio alapítvány elnöke.
Nyitókép (balról-jobbra): Dr. Konczné Dr. Jámbrik Katalin, Farkas Ilona, Dr. Hömöstrei Mihály, Molnár-Sáska Ildikó, Hegedűs Csaba, Fischer Zsuzsa (Pécsi Eszter unokája), Szabó Beatrix, Sápi Anikó, Dr. Schramek Anikó, Szivós Ádám, Tóth Kristóf
Forrás: Pro Progressio