Győr+ Reggeli

Dr. Pergel Elza: óriási az összefogás Győrben!

Fotó: Ács Tamás
Győr+
2022.03.03. 07:37

Ukrajnában egy hete tart a háború, azóta egymillió ember menekült el a térségből. Több mint 116 ezer ember érkezett Magyarországra, így Győrbe is. Az önkormányzat sok más adakozóval és jó szándékú győrivel közösen örömmel segít, óriási az összefogás.

Folyamatosan érkeznek a menekültek Győrbe, városunkban nagy fokú adománygyűjtés kezdődött – elsőként erről kérdezték a műsorvezetők dr. Pergel Elza alpolgármestert és Virág-Adorján Andrea polgármesteri főbiztost a rádió reggeli műsorában.

Az OSP-ben nyitottak szobákat, 31 ágy áll rendelkezésre, itt összesen 21 fő tartózkodik – tájékoztatta a hallgatókat Virág-Adorján Andrea. A polgármesteri főbiztos hozzátette, dr. Dézsi Csaba András polgármester közösségi oldalán sokan aggódtak Jackért, az Ukrajnából menekült kutyusért, aki gazdáihoz hasonlóan szerencsére jól van. Kiskedvencek is sokszor érkeznek a menekültekkel, Királyfi Péter az önkormányzat részéről folyamatosan a rendelkezésre áll ha ebben a témában bárkinek segítségre lenne szüksége, ő a 06-30/939-9473-as telefonszámon érhető el.

“A háborúra nem készül senki, még az sem aki közvetlen közelében van. Érezhető volt a feszültség a két ország között, de senki nem számított arra, hogy egyik-napról a másikra kitör a háború. Az én közvetlen környezetemben is nagy a félelem, nagy veszteségeink vannak a két világháború tekintetében, egy harmadik világháborúra nincs szükség, ezt senki nem is szeretné” – fogalmazott dr. Pergel Elza, aki hozzátette reggeltől-estig foglalkoznak a segítségnyújtással, az adománygyűjtéssel.

“A GYHG-nál 33 vendégmunkás dolgozik, az ő családjaikért is felelősséggel tartozunk, de az ipari parkban is több olyan munkavállaló van, akiknek a családjait segíteni kell. A környező nagyvárosok is segítenek a helyzet megoldásában” – árulta el a polgármesteri főbiztos. Dr. Pergel Elza a téma kapcsán kiemelte, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ha egy családról beszélünk akkor nem 4-5 főről kell gondoskodni, hanem akár a rokonságról is, ami adott esetben lehet 20 fő is. Egy ilyen bejelentés érkezett tegnap késő este is, a család nagy részét már elhelyeztük. Az egyik győri háziorvos egy Győr környéki családi házát ajánlotta fel, szóval tényleg sokan segítenek, ahogy csak tudnak! Mozog az egész város! – ismertette az összefogás erejét az alpolgármester.

Dr. Pergel Elza hozzátette, hogy van egy rendszer amibe be kell tagozódni, van egy kötelezettség, így akinek nincsenek magyar papírjai, annak menekült státuszt kell kérnie, és onnantól mindenre jogosult, még orvosi ellátásra is. De igyekeznek minden problémát megoldani, ha betegségről is van szó, volt is már rá egy példa az este folyamán, amikor egy kisbabát láttak el Győrben.

“Szeretném azt mondani, hogy a kapacitásunk végtelen, de ez nem igaz. Folyamatosan bővítjük a felajánlásokat, iskolai tornatermekben például 73 fő van elszállásolva, de 700-800 lepedővel és pléddel ellátott mobilágy is rendelkezésre áll. Ha már fedél van a menekültek feje fölött, akkor tudunk továbblépni, de óriási dolog az is, hogy hotelek, szállodák ajánlják fel a segítségüket, a szabad kapacitásukat, tényleg lenyűgöző az összefogás– hangsúlyozta az alpolgármester. Létezik egy győri segélyalap is, ami lehetővé teszi, hogy még több embernek segítsenek. Dr. Pergel Elza rámutatott, hogy a Család- és Gyermekjóléti Központnak van 4 gyűjtőhelye, ide várnak minden olyan adományt, ami könnyen mozgatható. A nagy rakterű felajánlásokat a Magyar Vöröskereszttel és a Máltai Szeretetszolgálattal karöltve együtt koordinálja a város.

A Győr+ Rádió reggeli műsorának második fele is a menekültekről, illetve a győri összefogásról szólt.

“Hétfő reggel, ahogy megkezdődött a munka, megszólalt a telefonom, Panker Mihály a Magyar Máltai Szeretetszolgálat regionális ügyvezetője hívott, ő kérte a segítségünket. Amint letettem a telefont, azonnal hívott a Magyar Vöröskereszttől Kun Szilvia közvetlen kollégája is, hogy hogyan tudnánk segíteni, így nem is volt kérdés, hogy vállalom a koordinációs szerepet ebben az ügyben. Minden nap kapunk tájékoztatást és értesítést, így nem csak koordinációról van szó hanem közös, tevékeny együttműködésről is – idézte fel a hét elején történteket részét dr. Pergel Elza.

Virág-Adorján Andrea kiemelte, hogy van egy 0-24 óráig hívható szám, a 06-20 233-1290-es szám, amit hívhatnak a bajba jutottak. “A hosszú távú terv az lehet, hogy munkalehetőséget biztosítsunk, sokan szeretnének azonnal munkába állni, a GYHG-nál már sikerült is elhelyeznünk dolgozókat” – tette hozzá a polgármesteri főbiztos. Mint kiderült 3 csak ukránul beszélő kis óvodást is elhelyeztek már győri intézményekben, van szabad kapacitás, minden óvodában van hely. “A gyerekek tudnak a leginkább bekapcsolódni egy közösségbe, és ha a gyermek boldog, a szülő is könnyebben veszi az akadályokat, a traumák feldolgozását. Aki a köznevelésben van, annak a háborús krízisben nincs választása, de a kollégák nagyon lojálisak, segítőkészek, szeretnék megoldani a problémát” – ezt már az alpolgármester mondta a Győr+ Reggelben.

Mint kiderült a védelmi bizottság elnökének döntése értelmében segélypontok létrehozását is tervezik. Győrben a vasútállomással szemben lesznek infókonténerek, ezen keresztül lehet majd információhoz jutni, itt lesz élelem is, így azonnal tájékoztatást kaphatnak a Győrbe érkező menekültek. Virág-Adorján Andrea hozzátette, hogy dr. Dézsi Csaba András polgármester sajnos még mindig covidos, de otthonról folyamatosan dolgozik, foglalkozik a helyzettel. “12 család egyébként már teljesen biztonságban van, albérletben élnek és munkalehetőségük is lesz Győrben, hiszen a városunk egy nagyon jó hely” – tette hozzá a polgármesteri főbiztos.

Dr. Pergel Elza kiemelte, hogy folyamatos az információáramlás akár a Győr+ Média felületein, akár a polgármester közösségi oldalán keresztül is igyekeznek átfogó tájékoztatást adni ott, ahol csak lehet.

Egyébként célzott felajánlásokra lenne a legnagyobb szükség, így Virág-Adorján Andrea a beszélgetés zárásaként kiemelte, hogy érdemes tájékozódni a Család- és Gyermekjóléti Központ irodáinál (a Szigethy Attila úton, az Árpád úton, a Mónus Illés utcában és a Kossuth utcában), hogy mikor, mire lenne szükség.

A teljes beszélgetés itt visszahallgatható:

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka, Kárpát Zsolt

Kapcsolódó témák: #adomány | #háború | #menekült | #összefogás |