A 70 éves Csizmadia István győri festőművész a megálmodója és kifejlesztője a Plexart technikának, melyet most mutat be először. A Plexart című tárlat hétfőn este nyílt meg a Kockában, a Széchenyi István Egyetem Innovációs Parkjában.
A PlexArt egy új lehetőség a plexi és üvegfesték összepárosításra a műalkotásokban. Oda-vissza hatnak egymásra a tér, a forma, a szín, a fény, az atmoszféra, a vibráció és a rétegződés. Használati funkciót is betölthet, nem csak díszítésként szolgálhat. „A plexi lapok összeragasztva térformává alakulnak, megvilágítva a színek összeolvadnak a rétegeken belül. A szemünkben keverednek az alapszínek”– mondta a technikáról a festőművész.
A kiállításon 17 ilyen műalkotást láthat a közönség hatot függesztve a többit posztamensen. Van olyan alkotás, amely 12 rétegű, minden napszakban mást mutat, ahogy változnak a fényviszonyok.
A tárlatot dr. Rosta S. Csaba építész ajánlotta a látogatók figyelmébe, aki többek között így mutatta be az új technikát: „A kidobott plexi lapok új életet kapnak, a művészet életelixírt nyújt, színes festékek és a művész gondolatai által újraindítva, felülírva. István nem csak rövid installáció életet ad a talált tárgyaknak, a plexinek. Megadja a lehetőséget, hogy vászonná, szoborrá váljanak. És minőségi, bárhova behelyezhető tárgyakká lényegülnek át.
A plexi befogadja István gesztusait, a napfény és a mesterséges fény játékkal, árnyékkal kölcsönöz új életet az alkotásoknak. Nem egy kitaposott ösvényen születnek ezek a művek. Ez egy új világ, új kifejezési eszköz. Nem tudjuk merre halad majd. Levédette a Plexart módszert, a nevet, így a kísérlet már nem kísérlet, hanem egy új fejezet a kortárs képzőművészet történetében.”
Az építész beszélt arról is, hogy István a kozmikus összefüggések kivetülését láttatja. „A napkitörés, kozmikus vihar, csillagköd jelenik meg a színes felületeken. Nem tudatos, de nem is minden alap nélküli. Belenézhetünk egy csillagászati távcsőbe és hasonló érzékelésünk lehet. Nincs két egyforma gesztus, nincs két egyforma együttállás, nincs két egyforma mű, de mégis hasonló sorozat részeit láthatjuk a síkban, a térben.
A Plexart így nemcsak új asszociációkat indít útjára és új médiaként szerepel a képzőművészet eszköztárában, de felnyit olyan új lehetőséget, melynek kifutását még nem ismerjük. A Plexart lehet egy iroda elegáns mozgatható térelválasztója, vagy egy fiatal, többször költöző értelmiségi műtárgya, amit megengedhet magának, kiteheti az ablakába, a reggeli fénybe, vagy megvilágíthatja LED fénnyel és a lakása esti hangulatát határozza meg.
Nem tudjuk mi lesz az új anyag és a művészet további kölcsönhatása, mint ahogy azt sem, hogy a Kocka látszólag egyszerű, szürke tömege miként válik óriás monitorrá esténként, színes képernyővé és egyben a városkép multikulturális elemévé. Nem tudjuk még, hogy befogadja –e a város a kockát, a tér, a lakás, a mikrokörnyezet ezeket az alkotásokat. De azt tudjuk, hogy érdemes letérni az útról. Keresni az izgalmas egymásra hatást és a kísérlet adta élményeket” – fogalmazott megnyitójában Rosta S. Csaba.
A kiállítást szeptember 27-ig, az intézmény nyitvatartási idejében lehet megtekinteni. A 70 éves művész életmű-kiállítása pedig októberben nyílik Székesfehérváron.
Galéria: Ács Tamás