Szokásos évértékelő beszélgetés készült dr. Dézsi Csaba Andrással, Győr polgármesterével. Az interjú során az eddig elvégzett feladatok és felújítások mellett szóba kerültek a jövőt illető tervek, a választás, és az is, hogy milyen változást hozott a mostani vezetés Győr életébe.
A városháza dísztermében értékelte az évet dr. Dézsi Csaba András. A szokásos év végi beszélgetést ezúttal is Zombai-Kovács Ákos vezette. „A munkának egy titka van: csinálni kell!” – hangzik el gyakran dr. Dézsi Csaba Andrástól a kijelentés, így az első kérdés is erre vonatkozott: mit sikerült elvégezni 2023-ban?
Dr. Dézsi Csaba András elmondta: a megválasztása után gyakorlatilag azonnal jött egy Covid-járvány, így a gazdaság stabilizálása volt az elsődleges feladat, a majd pedig hosszú távú programokat dolgoztak ki, hiszen az ipari park már megtelt. Ezek mellett zajlott a kulturális központ koncepciójának tervezése, a fürdőberuházás. „Utána jött az energiaválság, ami rendesen felborított mindent” – összegezte a polgármester. „De visszanézve, rengeteg mindent csináltunk, hosszan tudnám sorolni” – válaszolt a kérdésre dr. Dézsi Csaba András.
A Zöld Győr és a Nyitott Városháza programokról is beszélt a polgármester. Mint kifejtette, fontos, hogy beszélgessenek az emberekkel, adjanak lehetőséget, hogy mindenki elmondja a véleményét, ne csak a város vezetőségének a szava számítson. Számos csatornát kidolgoztak erre, kezdve a “panaszirodával”, ahol személyesen mondhatják el a véleményüket a lakosok, de fontosak az újabb csatornák is: a Facebook, a Messenger, és a többi digitális megoldás, vagy például a Nagyító alatt című televíziós műsor. „A lényeg, hogy vagy azonnal megoldjuk, vagy megmondjuk, mikor oldjuk meg, vagy pedig azt mondjuk, hogy sajnos ezt most nem tudjuk megoldani” – sommázta a város vezetője, hozzátéve: az emberek sok mindent elfogadnak, csak őszintének kell lenni velük.
A Zöld Győr kapcsán kiemelte: a városnak nem volt környezetvédelmi bizottsága, ezt ki kellett alakítani, és ennek köszönhetően tudtak olyan változásokat is hozni, mint például lecserélni 52 buszt a városban, ezzel a városi flotta átlagéletkorát 20-ról 10 év alá csökkenteni. Szólt az erdővédelmi programól is, amelynek keretein belül védetté nyilvánították a győrszentiváni tölgyest, a Püspökerdőt és védelem alá helyezték a marcalvárosi kiserdőt, valamint környezetvédelmi Klímaexpókat is rendez már a város. Fontos lépésnek értékelte dr. Dézsi Csaba András, hogy a győrszentiváni lakosok kérését meghallgatva légszennyezettség-méréseket rendeltek a városrészben, ezt pedig a jövőben a teljes városra kiterjesztik majd.
Fantasztikus eredménynek tartom, hogy egy Covid-időszak után, egy gazdasági válság után, Győr a legélhetőbb város lett – hangsúlyozta a polgármester, azt is kiemelve: ez nagyon sok ember munkájából tevődik össze.
Az elmúlt időszak nagy beruházása közül az egyik a termálfürdő felújítása volt, az uszodák felújítása is révbe ért idén, a két bölcsőde építése és átadása is megtörtént, de fontos kérdés a parkolás is. Utóbbi kapcsán alakították ki a “lépésről lépésre” programot, amelynek részei nagyobb léptékű fejlesztések, mint a Petz Lajos-, vagy a Kuopió parki parkolólemezek, de kisebbek is, amelyeket a lakossággal közösen végez a város.
Szó volt a nemrég indult új honlapról, a dcsa.hu-ról is, ahol a győri lakosok közvetlenül érhetik el a városháza illetékeseit fejlesztési ötleteikkel, javaslataikkal.
Nem élhetünk elefántcsonttoronyban – jelentette ki dr. Dézsi Csaba András, utalva arra, hogy a színház felújítása kapcsán is meghallgatták a lakossági észrevételeket.
A közgyűlés munkájáról és az ellenzékről szólva elmondta: ha jó ötlet jönne, támogatnák, de amikor az ellenzéki javaslatokat beépítették a költségvetésbe, azt például pont az ellenzék végül nem szavazta meg. Azonban a legfontosabb, hogy a képviselők beszéljenek a városról és a problémákról, csak azt kell nézni, hogy mi a város érdeke – emelte ki a polgármester.
Szóba került a jövő évi Európa Parlamenti- és az önkormányzati választás is, dr. Dézsi Csaba András azonban kiemelte: nem az ellenfelekkel és a polgármester-jelöltekkel akar foglalkozni, hanem a munkával, amivel megbízták a választók. Azonban csak olyan képviselőjelölteket tud majd támogatni, aki dolgozik is a városért.
Válaszában rámutatott egy jövőbeni feladatra is: a városban 176 kilométernyi út van, ami egy ötös skálán egyes, kettes osztályzatú, ezeket azonnal fel kellene újítani. És bár 26 kilométernyi utat már felújítottak, ez a mennyiség elveszik a 750 kilométeres hálózatban, amit a város kezel.
A beszélgetés utolsó témája az adventi készülődés volt, erről szólva a polgármester elmondta: a család és a tanulás között oszlik meg a hétvége, hiszen hat unokájuk van, feleségével mind a ketten tanulnak is az állatvédelem területén, így készülnek a vizsgaidőszakra.
A teljes adás itt megtekinthető: