Könyvtárigazgató, mediátor, szépíró, Szinnyei József-díjas könyvtáros, március 15-től pedig Győr Pro Urbe díjasa, dr. Horváth Sándor Domonkos. A Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér nemrég újabb öt évre megbízott igazgatója sokat dolgozott azért, hogy a könyvtári szolgáltatások bővüljenek, és az intézmények hatékonyan használják a számítógépes rendszereket és eszközöket.
A sokoldalú szakember szinte minden perce be van táblázva, reggel ötkor kel, este 11-kor fekszik, de egy kis sütizésre is szakít időt.
Milyen gondolatok jártak a fejében, amikor átvette a díjat?
Ezt az elismerést a közös gondolkodásnak, az együtt cselekvésnek köszönhetem. Szerencsés ember vagyok, hogy kiváló kollégákkal dolgozhatom. Remek partneri együttműködést alakítottam ki a kollégáimmal, a szakmával és a városban működő intézményekkel, szervezetekkel, intézményünk fenntartójával és a szakminisztériummal, így tudunk közösen dolgozni Győrért.
Egy laikus azt gondolná, hogy a könyvtárigazgató egész nap a könyvtárban ül és olvas…
Összesen 168 megyei településsel állunk kapcsolatban, nekem illik ezeket időnként végiglátogatni, de vannak regionális és állami munkáink, százfős intézményi kollektívát irányítok, a vezetői és munkáltatói feladataim mellett közbeszerzésekkel, uniós pályázatokkal is foglalkozok. A napi munkám 80 százaléka tárgyalásokkal telik, alig marad időm a nekem címzett napi száz-kétszáz e-mailt elolvasni.
Folyamatos fejlődés, fejlesztés jellemzi a győri intézményt. Megtörtént a Kisfaludy könyvtár modernizálása, a központi könyvtár felújítása és energiatakarékossá tétele. Milyen megvalósításra váró feladatok állnak most az intézmény előtt?
Jelenleg is zajlik a gyermekkönyvtár modernizálása, a pici, sötét, lelakott helyiség helyett hamarosan egy tágas, világos, modern könyvtárat vehetnek birtokba a gyerekek. Újdonság lesz, hogy a közeljövőben az egyik tömegközlekedési csomópontban kihelyezünk egy könyvkölcsönző automatát. Folyamatban van az ötkötetes városmonográfia előkészítése, szerkesztése, remélhetőleg jövő tavaszra a második és a harmadik kötet is megjelenhet. A napokban mutatjuk be Győr több városrészének közösségtörténetét feldolgozó 11 kötetes monográfiánkat. Több művelődési ház is tartozik hozzánk, ahol komoly közművelődési tevékenységet végzünk, rengeteg különböző kulturális programot szervezünk, éves szinten közel kétezer rendezvénnyel. Idén újabb, mintegy 15-20 ezer új dokumentum beszerzésére lesz lehetőségünk, bővítve ezzel a könyvtárak kínálatát. A hosszú távú célom pedig az irodalom és az olvasás népszerűsítése.
Mire jut ideje a könyvtár igazgatása mellett?
Igyekszem aktívan kihasználni a napot, a tárgyalásokon, egyeztetéseken túl, a késő délutáni idősávokban mediátori tevékenységet végzek, mindenféle konfliktusok megoldásával foglalkozom. Bevallom, ez kikapcsol. A szabadidős örömforrás számomra az olvasás és az írás. Nagyon szeretem a hangoskönyvet, az autóban, utazáskor, séta közben is azt hallgatom. Az írás a másik szenvedélyem, de erre jut a legkevesebb időm. Jelenleg Győr szociográfiáján dolgozom, ez félig irodalmi, félig újságírói feladat. Ez egy szubjektív irodalmi megközelítés lesz, hogy milyen is ez a város, amelyben élünk.
Édesszájú hírében áll, és ha jól tudom, a krémes a kedvence.
Azt szoktam felhozni „mentségemül”, hogy ebben még nem találtam meg a tökéletest, még töretlenül keresem az igazi krémest.