Három német fiatal mellett a győri Széchenyi István Egyetem két hallgatója nyert díjat azon az esszéversenyen, amelyet a Páneurópai Piknik 35. évfordulója alkalmából hirdetett a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület. A pályázat rangját jelzi, hogy az elismeréseket az egyesület elnöke a két ország köztársasági elnökének jelenlétében adta át.
A Páneurópai Piknik a közép- és kelet-európai rendszerváltások egyik emblematikus eseménye: 1989. augusztus 19-én nagyon sokan gyűltek össze Sopron közelében a határok nélküli Európa eszméjének jegyében, majd a programot kihasználva több száz keletnémet állampolgár áttörte a határkaput, és Nyugatra menekült. Mindez a vasfüggöny leomlásának szimbólumává vált, és közvetve hozzájárult a berlini fal néhány hónappal későbbi lebontásához is.
A történelmi mozzanat 35. évfordulójáról nemrégiben Sopronban emlékeztek meg a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület és a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi irodája szervezésében. A rendezvény hat ország hetven fiatalja számára biztosított lehetőséget, hogy elmélyítse történelmi ismereteit. A program részeként került sor az egyesület által meghirdetett esszéverseny ünnepélyes eredményhirdetésére. Összesen 21 pályamunkát mutattak be, amelyek a Páneurópai Piknik történelmi jelentőségét és hatását értékelték. A kulturális megértés és az állampolgári részvétel témái domináltak – mindkettőről nyolc-nyolc esszé szólt –, míg magáról a Piknikről négy, az európai uniós tagságról pedig egy pályamű készült.
Az ünnepségen a két ország köztársasági elnöke, dr. Sulyok Tamás és Frank-Walter Steinmeier dr. Knáb Erzsébettel, a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület elnökével adta át a díjakat.
„Hiszünk abban, hogy minden találkozás, minden közös aktivitás, amit német és magyar fiatalok között lehetővé teszünk egy olyan híd építéséhez járul hozzá, amin mi, németek és magyarok együtt, kéz a kézben, a partnerség jegyében fogunk áthaladni” – hangsúlyozta beszédében dr. Knáb Erzsébet, aki a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány alapító elnöke, kuratóriumi tagja is. A díjakat a Nyári Akadémia keretében adták át, ahol a résztvevők a történelmi események – mint a Páneurópai Piknik – mai generációra gyakorolt hatását is megvitatták.
A neves, nagy tekintélyű német és magyar személyiségekből álló zsűri összesen három német és két magyar fiatalt díjazott. Utóbbiak mindketten a Széchenyi István Egyetem hallgatói, noha számos hazai felsőoktatási intézményből érkezett pályázat: a nemzetközi tanulmányok szakos Kónya Máté második helyezett lett, míg a jogász szakos Illés Borbála különdíjat érdemelt ki.
„Hálával tartozom a Magyar–Német Ifjúságért Egyesületnek, amiért hosszú évek óta elkötelezetten és eredményesen ápolja a két ország közötti kapcsolatokat az ifjúság bevonásával, magas színvonalú rendezvények megvalósításával. Nagyon örülök, hogy ennek a törekvésnek én is részese lehettem a Páneurópai Piknik évfordulója kapcsán szervezett Nyári Akadémián. Köszönöm a Széchenyi István Egyetemnek a hallgatóközpontú, színvonalas oktatást, ami hozzájárult a mostani eredményemhez. Soproniként pedig különösen nagyra értékelem, hogy városunk kulturális gazdagsága és történelmi jelentősége ilyen rangos események révén is a középpontba kerül” – fogalmazott Kónya Máté.
„Számomra a Nyári Akadémia, valamint csúcspontja, az emléknap egyszerre jelentett kihívást és életre szóló élményt. Óriási lehetőség volt ennyi együtt gondolkodó, közös célért dolgozó emberrel találkozni és újra átélni ezt a történelmi eseményt ilyen remek közösségben. Köszönettel tartozom mindenkinek, aki részt vett ennek megvalósításában, mivel enélkül bennem sem tudatosult volna igazán, milyen fontos valójában számomra, hogy hidat építsünk nemcsak nemzetek, hanem a jövőnket formáló célok között is” – fejtette ki Illés Borbála.
A Magyar–Német Ifjúságért Egyesület értékes díjakkal jutalmazta az esszéverseny résztvevőit. Az első három helyezett egy-egy ötnapos Interrail-jegyet nyert, amellyel beutazhatják Európát. Emellett az első helyezett 150, a második 100 euró, míg a harmadik 50 euró pénzjutalomban is részesült.
Forrás: Széchenyi István Egyetem