Példaértékű összefogásról tettek tanúbizonyságot a győri és Győr környéki civil szervezetek és az adakozó kedvű magánszemélyek, akik az idei Kantharosz Gálán minden eddiginél magasabb összeget, több mint 25 millió forintot gyűjtöttek össze.
„Nincs még egy olyan nemzet, amelynek nemzeti himnuszában szerepelne a bor (Tokaj szőlővesszein nektárt csepegtettél.)” – hangsúlyozta Götz Ildikó borász.
Tizenkettedik alkalommal gyűltek össze egy nagyszabású gála erejéig a jótékonysági borárverésre a civil szervezetek tagjai és a segítő szándékú magánszemélyek. A kezdeményezés célja, hogy támogassa azokat a pályázókat, akik rászorultságuk okán nem tudják valóra váltani álmaikat, vagy épp az életminőségüket jelentősen javító kezelést finanszíroznák. A felhívásra 2024-ben 44 pályázat érkezett, ebből 21 kérést tudnak teljesíteni a szervezők. A támogatottak között szerepelnek alapítványok és magánszemélyek is, de a Vaskakas Bábszínháztól is vásároltak száz darab bérletet, hogy a rászoruló gyermekek is élvezhessék előadásaikat.
Megnyitó beszédében dr. Dézsi Csaba András elmondta, hogy polgármesterként végtelen büszkeség tölti el amiatt, hogy két városi fenntartású intézmény is jelentős hozzájárulását adja a gála megvalósításához. A civil összefogás erejét a városvezető is megtapasztalta a Szívcentrum létrehozásakor, és méltatta azokat az aktív egyesületeket, akik a bajba jutottakon segítenek.
Az est a Győri Filharmonikus Zenekar és Orosz Zoltán játékával indult. A Rácz Márton dirigálta együttes francia sanzonokkal, szláv melódiákkal, Bizet-darabbal repítette a közönséget olyan magaslatokba, ahonnan nagyon nehéz volt visszatérni az eredeti célhoz, a jótékonysági árveréshez. Már az évadtervezéskor tudták, hogy a világhírű harmonikaművésszel, Orosz Zoltánnal fognak a többkoncertes turnén kívül a Kantharoszra is műsort adni – mesélte Fűke Géza, az együttes igazgatója az előzményekről. Erre az alkalomra külön zenei átirattal is készültek, amit a hallgatóság vastapssal hálált meg. A zenekar részéről óriási támogatás, hogy ezen az estén térítésmentesen lépnek fel.
Az emelkedett hangulatban hamar elfogytak a licittárcsák, és volt, akinek már csak rögtönzött „licitpapír” jutott. Az árverés tételeinek ismertetésére a műsorvezetők, Borbás Marcsi és Fábián György egyesével kérték fel a pincészetek képviselőit, majd kalapács alá kerültek a palackok.
Cseri Norbert a Pannonhalmi Borvidék nagyágyúja. A borászatot nehéz terepen, nehéz évben kezdték, de ma már egyre ígéretesebb tételeket tudnak piacra dobni. Felajánlásuk, a Pannohalmi Legenda egy 9 literes salmanazarban érkezett. Az izgalmasabbnál izgalmasabb tételek gyorsan pörögtek, de a tárcsák a Götz Pincészet aszúinál kezdtek gyorsabban a magasba emelkedni. Elsőként a Takler csomagja ugrott ki, a kalapácsot Egymillió-hetvenezer forintnál ütötte le Borbás Marcsi. Gere Attila Kopárja már Egymillió-százötvenezer forintot ért, de a legnagyobb érdeklődést a Pannonhalmi Pálinkárium különleges Irsai Olivér szőlőpálinkája övezte.
A 65 kilogrammot nyomó, 105 éves üvegballon egy vesszőborítást kapott. A világon egyedülálló módon kereskedelmi forgalomba helyezett, zárjegyezett italból 1250 stampónyit lehet tölteni. A felajánló, Barabás Attila úgy fogalmazott, hogy aki licitál, annak kell, hogy legyen jövőképe, hiszen gondolni kell arra is, hogy ezt a mennyiséget el is kell tudni fogyasztani. A pálinkás kantharosz végül másfél millió forintért talált gazdára.
A támogatásokból, jegyeladásból, tombolából és a licitekből végül 25 568 000 forint gyűlt össze. A főtámogató, Tagai István hangsúlyozta a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, és arra ösztönöz mindenkit, hogy amennyiben megteheti, álljon ki a jó ügyek mellett.
Galéria: MekliZ Fotóstúdió
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka, Venesz Klaudia