Az 1730 körül épített szobaorgonát utoljára 1973-ban restaurálta a Fővárosi Művészi Kézműves Vállalat Orgonaüzeme, miután a mosonmagyaróvári Hansági Múzeumból áttelepítették a Győri Püspökség Dóczy-kápolnaként ismert püspöki magánkápolnájába.
A magyarországi orgonaállomány egyik legrégebbi darabjaként számon tartott, nemzetközi műtárgykatalógusokban is feltüntetett műemlékorgona több szempontból is egyedülálló és különleges. Hazánkban ez az egyetlen olyan barokk pozitív, amelynek játékasztala eredetileg is merőleges a homlokzati sípmezőre (a többi hasonló hangszer „hátuljátszós” vezérlési megoldással készült); valamint a felsőörsi orgonához (1745) hasonlóan a Dóczy-kápolna orgonája is rövid, tört mélyoktávos billentyűzettel rendelkezik.
Több más érdekessége mellett ennek az orgonának a kottatartó állványán egy 18. századi Tantum ergo-himnusz számozott basszussal lejegyzett sorát találhatjuk meg.
Ennek az orgonának a Mixtura regisztere ma ebből az időszakból az egyetlen olyan magyarországi sípsor, amely ilyen repetálási pontokkal és általában kvintrepetálással rendelkezik.
A legutóbbi felújítás óta eltelt csaknem fél évszázad során az orgona megszólaltathatatlan állapotba került. A most megkezdett felújítás során a műhelybe szállítást követően sor kerül a részben deformálódott és szakszerűtlenül hangolt ónsípok helyreállítására, a házilagos kivitelben szerelt, szekrény melletti fúvómotor és az ezzel összefüggésben épített szélcsatorna felszámolására, új motor szekrénybe építésére, a teljes hangszer tisztítására, rovar és gombakártevők elleni megelőző védelmére, a billentyűzet restaurálására, a játékmechanika beállítására, a regisztermechanika restaurálására, a szelepszekrény felújítására, a fasípok dugóinak bőrözésére, új szélcsatornák készítésére és az eredeti ékfúvó berendezés rekonstrukciójára. Ezt követően az orgona a historikus temperálás szerinti hangolást és intonálást kap.
A Győri Egyházmegye megbízásából a restaurálási és rekonstrukciós munkákat a Soproni Orgonaépítő Kkt. szakemberei, Szabó András és Szarka György orgonaépítő mesterek végzik.
forrás/fotó: Maróti Gábor, Győri Egyházmegye