Ötéves a győri Prohászka Iskola környezetvédelmi kampánya. A Zöld Prohászka kezdetben csupán néhány elkötelezett gimnazista diák és tanár ötlete volt, ám az elméletet gyorsan tettekre váltották és egyre többen csatlakoztak akcióikhoz.
Az aulában elhelyezett asztaloknál kilencedikesek dolgoznak. Színek szerint szétválogatott ruhákat vágnak fel csíkokra Kocsis Angéla, a Kétfecske Közösségi Alkotóműhely vezetőjének irányításával. A retextil módszer lényege, hogy a ruhaként már nem használható anyagokat felvágják hosszú szálakra és ebből hurkolásos technikával díszítést készítenek. Itt éppen a lépcsőkorlátot szövik be vele, s így alakul ki az a kép, amit a gyerekek megterveztek. Az eljárással egyébként lakástextíliákat, használati tárgyakat is lehet alkotni.
A hulladék-újrahasznosítás gondolata népszerű a fiatalok körében, hiszen az iskolában sokat hallanak a fenntarthatóságról.
„Az idei évben már három kihívást hirdettek a diákok. Ezek a hétköznapi szokásainkról szólnak, s arra tanítanak, hogyan élhetünk fenntarthatóbb életet. A kezdetektől éreztük, hogy ez szorosan összefügg katolikus iskolánk lelkiségével és azzal a szándékunkkal, hogy nagyobb tisztelettel legyünk a teremtés felé” – mondta Tóthné Sasvári Szilvia, a program egyik mentortanára.
Kolléganőjétől, Kiss Katalintól azt is megtudtuk, hogy idén is nagy sikert aratott a gardróbstop, mely a felesleges ruhavásárlások leállítását tűzte ki célul. Annyira jól sikerült, hogy százezer forintot gyűjtöttek össze belőle, melyből a Mélyben és Reményben Alapítványt támogatták. Farsangi kihívásuk az volt, hogy újrahasznosított anyagokkal kellett feldíszíteni az osztálytermeket.
A mostani retextil képalkotáson kívül a tanév során még két különleges akcióra készül a Zöld Prohászka.