Terepjáróval és hegyet mászva jutottunk el dr. Dézsi Csaba András polgármestert elkísérve az écsi dombtetőre, ahol a Rómer múzeum munkatársai fémdetektorok segítségével keresik egy 80 éve lezuhant bombázógép maradványait.
80 évvel ezelőtt, 1944. április 13-án bombázta először az angolszász légierő Győrt. A várost ekkor összesen harmincöt bombatámadás érte és a légitámadásban 532-en haltak meg, sebesülés miatt 1132-en szorultak kórházi kezelésre. A hadműveletben 80 Liberátor típusú négymotoros bombázó vett részt, ezeket vadászrepülőgépek kísérték. Az ellenséges bombázók egy része nem tért vissza a bázisra, ugyanis megsemmisítette a légvédelem.
A légvédelem négy B–17-es bombázót lőtt le, tízet pedig megrongált, ezek egy részének maradványait kutatják most az Écs feletti dombtetőn, az erdő közepén a Rómer múzeum munkatársai, ahová 1944-április 13-án csapódott be egy Liberátor típusú amerikai bombázó.
Dr. Dézsi Csaba András polgármester is tevékenyen részt vett a pénteki roncskutatásban. „Rendkívül fontosnak tartom, hogy Győr történelmét feltárjuk, amit már tudunk, azt tovább adjuk a következő generációknak. A város bombázásának 80. évfordulóján méltó megemlékezésére készülünk, egy nagyszabású kiállítást tervezünk, ehhez kutatjuk a múlt emlékeit. A feltárásban én is sikeres voltam, találtam egy nagyobb, és több kisebb darabot a lezuhant repülőgép roncsaiból. Ezek mennek a múzeumba, és a szakértőknek kell beazonosítaniuk, hogy mi volt a szerepük. Fantasztikus érzés, hogy én is részt vehettem ebben a kutatásban, amelyben Győr múltját tárjuk fel” – hangsúlyozta portálunknak dr. Dézsi Csaba András.
A helyszíni kutatómunkában részt vett a Rómer múzeum igazgatója, Székely Zoltán is, aki arról tájékoztatott, hogy a korabeli forrásokból tudják, hogy a lelőtt bombázók Écs környékén zuhantak le, ezek roncsait keresik most. „Az itt becsapódott repülőről azt tudjuk, hogy a pilóták időben kiugrottak belőle, a gép pedig a becsapódáskor felrobbant. A darabjai egy részét a környéken élők már régen széthordták, de még mindig találunk maradványokat.” – mondta az igazgató.
A hajtóműből, a gép törzséből került elő néhány nagyobb darab, de a kutatás során az egyik pilóta szemüvegkeretére és a műszerfal egy részére is ráleltek. Összesen mintegy 50 kiló roncsot találtak néhány nap alatt. A kutatást a következő hetekben a környező területeken folytatják, próbálnak további használható leletanyagot feltárni.
A most előkerült repülőgéproncs maradványai is láthatóak lesznek a város által szervezett nagyszabású programsorozat részeként megnyíló tárlaton.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta