Sikerrel zárult az egyetem Tehetséges STEM lányok programja

Szerző és fotó: Venesz Klaudia
2024.06.13. 20:51

A Széchenyi István Egyetem Apáczai karának SZE GIRLS projektje 2023 szeptemberében indult azzal a céllal, hogy a lányok körében növekedjen a műszaki, természettudományi és informatikai területeken felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók aránya. Az Apáczai-kar olyan ingyenes programokon keresztül ismertette meg a pályaválasztás előtt álló fiatalokkal, mint a robotika-programozás foglalkozássorozat vagy a projektalapú csapatverseny.

Petzné dr. Tóth Szilvia dékánhelyettes projektmenedzsere elmondta, hogy munkatársaival együtt a Kulturális és Innovációs Minisztérium felhívására állították össze azt a komplex pályaorientációs és tehetséggondozó pályázatot, amelynek két fő programját zárták le csütörtökön. „A Tehetséges STEM lányok a Széchenyi Egyetemen elnevezésű program célja, hogy a 7-12. évfolyamon alap- és középfokú oktatásban, vagy szakképzésben tanuló diákok, elsősorban lányok részére népszerűsítsék a STEM – vagyis a műszaki, természettudományos, matematika és informatikai területeket és segítsék őket a felsőfokú oktatás felé vezető úton.”

A programok kialakításánál az élmény- és tapasztalati tanítást alkalmazták – a robotika és programozás képzésről a részvevők tanúsítványt is kaptak. A tanulmányi kirándulásaikon a mosonmagyaróvári karon a mezőgazdasági dróntechnológia, a győri campuson többek közt a járműipari fejlesztések rejtelmeibe vezették be a diákokat.

A fenntarthatósági projektversenyekre legfeljebb négytagú csapatok jelentkezését várták. Az általános és középiskolás diákoktól olyan pályaműveket vártak, amelyek a műszaki területek ismerete és alkalmazása kapott fő szerepet a fenntarthatóságra fókuszálva.

Rákosi Szabolcs, az egyetem tanársegédje és a projekt egyik szakmai megvalósítója felhívta a figyelmet a mikrotanúsítványok előnyeire is: „A hallgatók az egyes részterületek elsajátítása révén a munkaerőpiacon akár rövid távon is jól hasznosítható, értékes gyakorlati tudásra tehetnek szert. A robotika részképzés célja az volt, hogy megkedveltessék a diákokkal a STEM szakterületeket.”

Az eredetileg négy csoportnak szánt 80 férőhelyre 200 fő jelentkezett, végül 202 fő végzett a képzésen. Rákosi Szabolcs kiemelte a Győrladaméri Általános Iskolát és a Péterfy-iskolát, amelyek pedagógusai kivételesen nagy lehetőséget láttak a képzésben és aktívan népszerűsítették a programot.

A miktortanúsítvány 5 kreditértékű, így azt a diákok fel tudják használni az egyetemi jelentkezésükkor.

Tanúsítványt vehetett át a 2023/24-es képzés lezárásaként Szabó Boldizsár, Adramikosz Miron, Borbély Zoé, Csillag Attila, Csörgics Anna Réka, Farkas Flóra, Fekete Zétény Markó, Gere Márk, Halász Máté Ádám, Holló Edvin, Kamocsai Dóra, Kecskés Boglárka, Kurucz Bertold, Lampert Bendegúz, Laposa János István, Magasházi Kristóf, Mészáros Dorina, Milhoffer Emerencia Dóra, Nagy-Fábián Anna, Nagy-Mayer Albert, Orsós Áron, Pálffy Virág, Pető Kolos Máté, Sági Benedek, Somogyi András, Strieder Patrik, Strieder Vivien, Szalay Áron Botond, Szlávicza László, Szemenkár Sámuel, Torosi Huba, Vajda Ivett, Vándor Zoltán, Varga Via, Vass Tímea, Kerekes Gergő, Venesz Máté.

A program része volt egy projektverseny is. Dr. Lampert Bálint adjunktus, a pályázat felelőse kiemelte, hogy a fenntarthatóság az egyetem egyik sarokköve. A tudományos szempontokat az ökológiai gondolkodással ötvöző verseny egyik feladata a textil hulladékból varrt táskák elkészítése volt. A lehető legkönnyebb, de leginkább terhelhető munkát keresték. A hulladékrobot készítésénél pedig olyan robot elkészítése volt a kritérium, hogy annak működő funkciója legyen.

A pályázó csapatok rövidfilmekkel mutatták be az alkotásaikat, melyeket a vetítést követően díjaztak. A zsűri döntését nehezítette a pályamunkák magas minősége. A kritériumoknak mindegyik megfelelt, a táskáknál a terhelhetőség közel azonos volt, így az elkészült anyagok súlya volt a döntő érv.

A Hulladékból Robot kategóriában a STEM-Emberek csapatát hirdették győztesnek (Gólya Réka Róza, Fazekas Dorina és Zsemkó Anna Margit).

A Hulladékból Táska kategóriában a Gyakorló-iskolát (Fenyősi Anna Brigitta, Somogyi Sára, Császár Zselyke és Csenger Tamara) jutalmazták, különdíjat kapott a Girls on Fire (Strancz-Kiss Kata és Tihanyi Boglárka) a Művésznők (Pesztnekker Szirom, Gulácsi Csilla Mónika, Tóth Abigél Beatrix és Bors Kata) és a Flower (Bokor Anna Korina és Kovács Noémi) csapata.

A dobogó harmadik fokára az Ökocsajok (Németh Hanna, Rózsás Kamilla, Kalauz Boglárka és Tóth Bernadett) állhattak.

Ezüstérmes lett az Ambrózia csapata (Anga Antónia, Szilágyi Sára, Merkó Dorina), a verseny győztese pedig a Macher Júlia és Kurucz Zita lett, akik 163 grammos táskát készítettek.

„Aki a természettudományos és fenntartható tudományágakkal foglalkozik, az nemcsak a jelennel, de a jövővel is foglalkozik” – zárta le szavaival az elmúlt hónapok intenzív munkáját Pongrácz Attila dékán, a program fővédnöke, és hozzátette, folytatni fogják mikrotanúsítványos képzéseiket.