Barni, Lédi, Borcsa, Amira, Kormi, Bobi és a többiek hangos ugatással fogadják a látogatókat a Győri Gyepmester Telepen. Már az első percben szertefoszlik bennünk a sintér szó keltette rossz érzés.
A tágas, zöld füves udvar, a tiszta kennelek, a gondozott ebek a legjobb bizonyíték rá, hogy valóban hozzáértő és állatszerető emberek dolgoznak itt. A tizenhét kutya között van olyan, amelyik már két éve él a telepen, nagyon ragaszkodik gondozójához, szemmel láthatóan védeni akarja mindenkitől. Ezzel pedig az a tévhit is megdől, hogy a „gyepin” egy idő után elaltatják a kutyákat.
Dr. Vígh Mártával, a telep állatorvosával beszélgettünk.
Úgy tűnik, telt ház van…
Sajnos rendszeresen teltházzal működünk, ami a magyarországi kutyatartás színvonalát is tükrözi. A sikeres telepek egyike vagyunk, azok közé tartozunk, akik nagyon sok kutyát juttatnak gazdához, a keleti országrészben ennél sokkal szomorúbb a helyzet. A gyepmesteri telep kötelező önkormányzati feladatot lát el. Legfőbb tevékenységünk összeszedni a települések területén kóborló ebeket. A győri telephez tíz környező település is tartozik. Az ide bekerült, chipes állatok gazdáit megpróbáljuk felkutatni. Ha ez nem lehetséges, akkor két hetet kötelezően itt kell tölteniük. Utána chipeljük, féreghajtózzuk és beoltjuk őket veszettség ellen, sőt, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy kombinált védőoltást is tudunk nekik adni. Ezután mind magánszemélyek, mind állatvédő szervezetek örökbe fogadhatják tőlünk a kutyákat.
A közelmúltban egy kisebb kommentháború alakult ki az egyik közösségi oldalon, amikor az Önök által közzétett gazdikereső kutya leírásában az is szerepelt, hogy mikor altatható.
Ezt a megjelenítési formát kormányrendelet írja elő. Valószínűleg azért most özönlötte el a bejegyzésünket a komment-cunami, mert az altatható felirat egy westie kiskutya fotója alá került, ami sok ember szívét megdobogtatta. Azért tartom ezt szomorúnak, mert vannak itt olyan nagy testű, keverék, bűbájos kutyák, akik ugyanígy megérdemelnék az aggódást és a törődést. Még 2022. januárjában lépett életbe egy kormányrendelet, ami kötelezővé teszi a gyepmestereknek, hogy a befogott kutyákat 24 órán belül fényképpel és beazonosítható adatokkal közzétegyék egy internetes felületen. Az adatok között szerepel az is, hogy mikor altatható. Ez az új rendelet értelmében a korábbi 15 nap helyett egyébként 45 nap. Mi nem altatunk helyhiány miatt.
Jelenleg mi a legnagyobb problémájuk?
Kapcsolatban állunk egy osztrák állatmentő szervezettel, akik szerencsére rendszeresen viszik tőlünk a kutyákat és később osztrák, német, svájci gazdákhoz juttatják őket. Ezekben az országokban azonban nagyon szigorú feltételekhez kötik a bull-típusú és keverék kutyák tartását, ezért őket nem viszik el. Ugyanakkor kimondottan sok ilyen kutyus kerül be hozzánk a telepre. Várjuk tehát olyan magyarországi szervezetek és magánemberek jelentkezését, akik értenek ehhez a fajtához és szeretnének vele foglalkozni. Ezek a kutyusok a kinézetük miatt nehezebben találnak gazdára, pedig legtöbbjük mind az emberekkel, mind a többi kutyával barátságosan viselkedik.
Mit tegyen, aki Önöktől szeretne örökbe fogadni?
El lehet hozzánk jönni látogatási időben, szeretettel várjuk a gazdijelölteket. Mivel ez egy hatósági feladatot ellátó telep, ezért nálunk sajnos sétáltatásra nincs lehetőség. Az örökbefogadáshoz egy formanyomtatványt kell kitölteni, amiben az ivartalanítási kötelezettség szerepel. A kolléganőm egy „kutyasuttogó”, aki nagyon ért hozzájuk, két alatt kiismeri őket, megbízható jellemrajzot tud adni róluk, valamint arról, hogy mire számíthatnak, az adott állat milyen jellegű gondoskodást és környezetet igényel. Nemrégiben kialakítottunk egy kisebb futtatót, ahol az ismerkedésre van lehetőség. Általában két-három alkalom elegendő ahhoz, hogy a gazdijelölt dönteni tudjon.
Tv-s szerkesztő: Németh Boglárka