Győr+
2018.11.23. 07:22

Soha nem adja fel a győri katona

Az idei TEK BUDO és Küzdősport Gálán nemcsak győri rendőrök, hanem győri katona is elindult. Életében először, s rögtön éremmel tért haza Ughy Balázs főtörzsőrmester, kiképző altiszt. Szívesen beszélt a versenyről és hogy miért is fontos számára a harcművészet.

Ughy Balázs főtörzsőrmester a MH. 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj Kiképző Századának kiképző altisztje, aki a katonáknak elsősorban katonai testnevelést és közelharcot oktat. Szereti a hivatását, 2002 óta érdeklik a küzdősportok, judóval kezdett, majd következett a Ju-Jitsu.

– A TEK által szervezett küzdősport gáláról először 2014-ben hallottam” – kezdte Ughy főtörzsőrmester. – Akkor döntöttem el, hogy a következőn megmérettetem magam. Itt a fegyveres és rendvédelmi szervek mérhetik össze tudásukat, a Terrorelhárítási Központ, a rendőrség, az országgyűlési őrség, a honvédség és az Országos Mentő Szolgálat is ad versenyzőket. A 2015-ös versenyt elhalasztották, a következő két gáláról pedig sérülés miatt csúsztam le. Az idei viadalra való felkészülésben már nem hátráltatott sérülés, ráadásul pont a születésnapomon tartották. A felkészülést nagyban támogatták elöljáróim is, akiknek ez úton is köszönöm a mellettem állást.

Választott kategóriája a kyokushin karate „C” csoport volt, a +80 kilogrammos versenyzők között. Ez a küzdelem egy „full contact”, azaz teljes erővel bevitt támadásokat tartalmaz, test a test ellen. A „C” csoport pedig egy úgynevezett amatőr kategória, ahol még fejvédőben és lábszárvédőben zajlik a küzdelem. A fejre nem engedélyezett az ütés, azonban a rúgás igen, de csak körívesen, tehát szemből a fej támadása lábbal is tilos.

A győri katona a kezdetektől komolyan vette a felkészülést, amelyben segítségére volt mestere, sensei Kocka László 4. danos kyokushin karate mester, a győri Shinju-Kai karate egyesület vezetője. Ráadásul Balázs egy életmódváltó programba is belekezdett, így nem volt ritka a napi kettő, egyenként akár 1,5 órás edzés sem, amelyet futással és súlyzós edzéssel egészített ki.

– A kemény edzés és felkészülés meghozta az eredményét, mentálisan és fizikailag is rengeteget erősödtem, felkészülten álltam a pástra a TEK Gálán. A „bunyók” hangulatát nem tudom leírni, azt csak az érzi igazán, aki benne van. A mesterem is úgy készített fel a küzdelemre, hogy ott bizony visszaütnek. Ezt éreztem is, igaz hogy csak másnap, mert a viadal közben és utána is dolgozott még az adrenalin. Vasárnap már jöttek elő a fájdalmak testszerte, de ez csak még szebbé teszi az emléket. Igazi harcosként küzdöttem, a mesterem is meglepődött, aki végig ott volt velem, s meg is dicsért. Úgy érzem, méltó voltam a Kyokushin legfőbb jelmondatára : „Soha ne add fel!”

Ughy főtörzsőrmesternek lelkileg és szakmailag is sokat adott a viadal és az ezüstérem, amiért keményen megdolgozott. Hivatásában is megerősítette az eredménye, hiszen – ahogy fogalmazott – a katonái és a kollégái is látják, hogy minden lehetséges, ha az ember dolgozik a céljaiért. Rengeteg pozitív visszajelzést kapott a környezetétől, ami szintén motiválta és motiválja továbbra is.

– Büszke vagyok arra, hogy kiválasztottak közelharc kiképzőnek és átadhatom a tudásom a katonáknak. Sosai Oyama, a kyokushin karate megalapítója is mondta: „A karate mindenkié”, így amit megtanulok, azt továbbadom a katonáknak. Mint kiképző igyekszem a tudásom a lehető legmagasabb szinten átadni, közelharc foglalkozásokon pedig a katonai közelharc alapjait tanítom meg az állománynak. Úgy állítom össze a katonai testnevelés foglalkozásokat, hogy mind fizikailag, mind technikailag fejlődjenek, akármilyen szinten is vannak – zárta az ezüstérmes kiképző.

A felkészülés persze nem áll meg, hamarosan elkezdődnek az edzések a februári Kinizsi kupára, ahol katonák mérik össze tudásukat. Na meg persze a 2019-es TEK Gálán már a dobogó legfelső fokára szeretne felállni a győri katona.

Havassy Anna Katalin

Fotó: Marcali Gábor és privát