Cseppjével számoljuk, darabját beszámozzuk és időnként leltározunk. Így él nálunk a spájzban a paprikalekvár, nagymamám legjobb befőttje.
Mama édesen teszi el a csemegeuborkát is, apró, pici hagymafejjel, amin összeveszünk. Az almapaprika kellemesen csípős ás roppanós, a darált kápia paprikából készült paprikalekvárja pedig utánozhatatlan. Igyekszem mindent eltanulni ezek közül, mégis az utóbbival kezdtem, hiszen azt szeretjük a legjobban mind közül. Többnyire paprikakrémnek, darált paprikának nevezik ezt a fajta pépet, de ennek a neve lekvár. Van egy kis szaftja, egy kis leve, és édes, amellett, hogy pikáns. Ezt kenjük a vajas kenyérrel, ezt tesszük pörköltek alá, öcsém pedig a rántotta tetejére is ezt csepegteti. Mamával legyártattuk, megszámoltuk és elosztottuk, hogy mindenki a saját kis lakásába, albérletébe vagy spájzába vihessen belőle, és nincs kéregetés a másiktól. A paprikalekvár komoly dolog, mert isteni. Nagymamánk már nehezebben tesz el befőttet, ezért úgy döntöttem eljött az az év, amikor átveszem a stafétabotot.
Hozzávalók:
- 1 kg kápia paprika (édes)
- 1 db chili vagy csípős paprika (elhagyható)
- 150 ml étolaj
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 300 g cukor
- 2 kk só
- fél dl ecet (10%)
- 1 csomag „Zelko”- uborkabefőzőpor
Elkészítés:
A paprikát előkészítem, azaz félbevágom, a csumáját, magházát eltávolítom, a paprikát nagy darabokra vágom. Egy késes robotgépben adagonként ledarálom. Egy dl olajon a kockázott hagymát lassan ledinsztelem üvegesre, de nem barnára. Hozzáadom a darált paprikát és a reszelt fokhagymát. Felöntöm 1 dl vízzel, hozzáadom a sót, cukort és lefedem, főzöm 30 percig lassú tűzön. Ezután hozzákeverem a befőzőport és az ecetet.
Fontos: A „Zelko” befőzőporban van őrölt kapor, őrölt babérlevél és mustármag. Amennyiben olyan befőzőport veszünk, amiben ezek nincsenek, tegyünk bele. Mindenből negyed kiskanálnyit. Nem hiányozhatnak, mert ezek ízesítik igazán.
Kis üvegekbe töltöm a paprikakrémet, lezárom és kidunsztolom. Egy sütőtálba fél liter vizet teszek, beleállítom az üvegeket és 120 fokon 40 percig dunsztolom őket. Hagyom itt kihűlni, másnap szárazra törölöm és jöhet a címke.