Nem csupán babból lehet elkészíteni, hiszen a lényeg „csili és hús”. Amennyiben a babot kevésbé szeretjük, elkészíthetjük csicseriborsóból is, mert egészséges és finom.
A hüvelyesek gyakran megosztóak, leginkább a bab. Sokak gyomrát bántja, vagy a kásásságát nem szeretik éppen, ami a bab legfőbb tulajdonsága. Sok fehérjét tartalmaz viszont, amit a csicseriborsó is, és persze némi szénhidrátot, mégis sok szervezet könnyebben emészti, mint a babot. A csicseriborsót leginkább konzerv formájában forgalmazzák Magyarországon, de sok üzletben kapható már száraz formátumban is. Hasonlóan a babhoz, ezt is be kell áztatnunk este és 2 órát főzni ahhoz, hogy puha legyen, de alig lehet összehasonlítani az ismert konzerv vagy üveges verzióval. Illatosabb, tartalmasabb, ízesebb. Egészen más humusz is készül belőle, és a chili con carne is kicsit különleges, változatos tőle. Nem mellesleg, egy igen gazdag receptet hoztam nektek, akár babbal, akár borsóval készítitek.
Bevásárló lista:
- 200 g darált marhahús
- 200 g száraz csicseriborsó
- 250 g darált sertéshús
- 50 g füstölt szalonna
- 3 db babérlevél
- 150 ml sűrű konzerv paradicsompüré
- 1 zöldpaprika
- 1 db paradicsom
- 1 db paradicsompüré
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 fej vöröshagyma
- 150 ml bor (száraz vörös vagy fehér)
- 1 kocka étcsoki (72%)
- 7-8 szem frissen tört bors
- 1 kk őrölt fűszerkömény
- 3 db aprított szegfűszeg
- 150 g konzerv kukorica
Elkészítés:
A csicseriborsót – ha száraz – beáztatom előző este bő vízbe. Amennyiben nincs erre időm vagy elfelejtem, akkor meleg vízbe 3 órára áztatom aznap. A chili con carnéhoz 2 órát kell főznöm bő, enyhén sós vízben.
Egy nagyobb fazékban, amit később a sütőbe is betehetek, kezdem a főzést. Bő zsiradékon megpirítom a húsokat és a kockára vágott szalonnát. Amikor kissé színt kaptak, hozzáadom a kockázott hagymát, fokhagymát és megdinsztelem. Ezután jöhetnek a fűszerek sorban, majd a lédús hozzávalók. Paradicsompüré, paradicsom, paprika, amit magas lángon, szintén kicsit lepirítok. Felöntöm borral, hozzáadom a megfőtt csicseriborsót, a kukoricát és felöntöm még 3 dl vízzel. 2 kk sót adok hozzá és a csokoládét. Hagyom felforrni és az előmelegített sütőben 180 fokon 40 percig sütöm, főzöm.
Miért teszem be a sütőbe? Mert a sült ízek még intenzívebbek, így ragacsos, krémes chili con carne születik, ami nem is tud leégni.