Szavazás a Kiserdőről: nagyobb volt a füstje, mint a lángja?

Mireider Máté
2025.03.27. 10:57

Nemrégiben a Kiserdő kapcsán több kérdés vonatkozásában is szavazást kezdeményezett Pintér Bence, annak ellenére, hogy korábban a terület teljes levédése mellett kampányolt a polgármester. Maga a szavazás is több kérdést felvetett, most pedig izgatottan várhatják a győriek az eredményt. Már, ha várják! Információink szerint ugyanis személyesen különösebb érdeklődés nem mutatkozott az akcióra: kicsivel több mint 100-an szavaztak, az online véleménynyilvánítás hitelessége pedig továbbra is kérdéseket vet fel.

A marcalvárosi Kiserdőt érintő kérdések folyamatos témát szolgáltattak a győrieknek az elmúlt években. Bár a spontán kialakult „erdő” 97,5 százalékát még az előző ciklusban nyilvánította zöldterületté az akkori közgyűlés, Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) már polgármesterként jelezte: a teljes területet szeretné zöldterületté nyilvánítani. A választási kampány alatt erről még aláírásokat is gyűjtött a politikus, később már úgy tűnt: nem feltétlenül zárkózik el ő maga sem attól, hogy beruházás történjen a területen, erről egy, a témában szervezett lakossági fórumon beszélt a Győr+ Médiának.

A héten várhatóak az eredmények arról, a helyieknek kiírt szavazásról, amelyben, a Kiserdőt érintő témáról mondhatták el a véleményüket az ott élők. Ugyan a lakossági fórumokon még minden győrit megszólított a polgármester, a szavazásra már csak a marcalvárosiak egy részét kérte fel: minden 18 év feletti lakost, aki állandó lakcímmel rendelkezik a Bakonyi út – Pápai út – 83-as út – Orgona út által határolt városrészen.

A fent már említett, maradék 2,5 százaléknyi terület sorsa mellett két kérdésben szavazhattak a győriek: az erdőben található mulcsos futópálya kapjon-e egy biztonságos, modern rekortán-borítást, illetve a TOP+ pályázatok közé is besorolt, a Pápai út mellett és az erdő szélén haladó, 600 millió forint értékű beruházásban megvalósítható bicikliútról.

Online három napig, személyesen pedig március 21-én és 22-én lehetett szavazni. Információink szerint a megjelölt két napon összesen 122 szavazat érkezett be személyesen, ebből 116 volt érvényes, míg online nagyjából 800 fő körül lehet a kitöltők száma. Ugyan a kijelölt terület nem esik egybe a választókerületekkel, így az itt élő, szavazókorú lakosok számát nehéz pontosan megbecsülni, az nagyjából 6000 környékén lehet. Tehát a személyes szavazáson az ott élők 2 százaléka vett részt, de az online kitöltőkkel együtt is 10 százalék környékére taksálható azok száma, akik egyáltalán véleményt akartak még nyilvánítani a témában. Az is további kérdéseket vet fel, hogy az online szavazás összeszámolására miért van szükség egy hétre…

Korábban dr. Nagy Richárd László, Marcalváros II. nagy részének önkormányzati képviselője is jelezte aggályait ezügyben. Akkor a politikus portálunk kérdésére úgy fogalmazott: az ott élőknek inkább személyesen kellene szavaznia, hogy elkerülhessék a visszaéléseket. „Kérdéses az online beérkezett szavazatok feldolgozása, hitelessége. Nincs látható ellenőrzés ugyanis az online folyamatban, a beírt címet, adatokat a rendszer nem ellenőrzi, ha pedig utólag is vetik össze a címnyilvántartással, az senkit nem akadályoz meg abban, hogy valaki mondjuk az összes szomszédja nevében is szavazzon” – mutatott rá korábbi nyilatkozatában dr. Nagy Richárd László.

Az online szavazás indulásakor egyébként a Városháza sajtó osztályának kérdéseket küldtünk, melyekben Pintér Bencét kérdeztük arról, hogyan szűrik ki a szavazatok hitelességét, hogyan történik az elszámolás, miért csak a marcalvárosiak véleményét kérik ki, illetve, hogy mekkora részvételnél tartják reprezentatívnak a szavazás eredményét. Kérdéseinkre azóta sem érkezett válasz.

A kezdeményezés előtt korábban Pintér Bence utalt rá: a szavazást akkor tekintik érvényesnek, ha legalább 25 százaléka összejön a szavazatoknak. Kérdés, hogy a jelenlegi információk vonatkozásában vajon ez hogyan valósul meg, hogy jön ki a „matek”?

A témában megkérdeztük Bana Józsefet is, Győr díszpolgárát, aki korábban a Szent Anna Otthon bővítése mellett érvelt, ami egy lehetséges fejlesztés lenne azon a 2,5 százaléknyi területen.

„Ez a vita nem a Kiserdőről szól, a Szent Anna bővülését próbálják akadályozni. Az, hogy csak a marcalvárosiakat kérdezték meg, egy tudatos lépés volt, mintha csak őket érintené a kérdés, holott a kiserdő egész Győré, ahogy például a Püspökerdőt is mindenki használja, nem csak a belvárosiak. Több ezer várakozó van a Szent Annába kerüléshez, és ez csak az ő várólistájuk. Az emberélet fontosságát nem szabadna szembeállítani a növényzet megmentésével” – zárta gondolatait Bana József.

Természetesen a téma kapcsán feltettük kérdéseinket Pintér Bencének is, választ cikkünk megjelenéséig nem kaptunk. Amennyiben megválaszolják kérdéseinket, természetesen frissítjük cikkünket.

Frissítés:

A Városháza Sajtóosztálytól a következő választ kaptunk kérdéseinkre:

A véleménynyilvánítás eredménye, a polgármesteri határozat értelmében, legkésőbb a jelen határozatban megjelölt utolsó időpont végét követő 5. munkanapot követő napon kerül közzétételre a www.gyor.hu honlapon.

A kérdések egyébként, amelyeket küldtünk:

– Hány szavazat érkezett be online és offline formában?

– Eredményesnek ítélik-e a szavazást?

– Reprezentatívnak minősül-e a szavazás a beérkezett eredmények alapján?

– A beérkezett szavazatok alapján mi a TSZV-frakció, illetve Polgármester úr álláspontja a kérdésben, hogyan fognak szavazni a közgyűlésben az érintett témákban?

Kapcsolódó témák: #kiserdő | #marcalváros | #Szent Anna Otthon |