Győrből indult el és vált sikeres országos kezdeményezéssé az az ifjúsági telefonos lelki elsősegély szolgálat, amely évente több száz fiatal számára jelenti az utolsó kapaszkodót és a reményt. Most önkénteseket keresnek.
A szolgálat létrejötte furcsa módon éppen egy tragédiához kapcsolódik. Az 1990-es évek második felében egy fiatal győri lány kilátástalannak tűnő helyzetéből menekült a halálba. A telefonos szolgálat alapító elnöke, a győri Mikulás Birodalomból is jól ismert Farkas Imre azt mondja, ha akkor már működött volna a szolgálat, az ő élete is megmenthető lett volna.
„Levelet kaptunk a lánytól, amelyben az általa átélt szörnyűségekről írt. Kerestük számára a megoldást, de mire megtaláltuk, sajnos elkéstünk, megtette azt, amit nem lett volna szabad. Dr. Varga Gábor pszichiáter biztatására ekkor indítottuk el a kimondottan fiataloknak szóló telefonos lelki elsősegély szolgálatunkat, amely 27 éve működik” – idézi fel a történteket Farkas Imre.
„Telefonos ügyelőket toboroztunk, a Matávtól fél évre kaptunk egy ingyenes számot. Sorra érkeztek a hívások. Akkora igény lett a szolgáltatásra, hogy két év múlva országos szintűvé bővültünk. Számunkra ugyanakkor a legörömtelibb visszajelzés az volt, hogy az öngyilkosságok száma 90 százalékkal csökkent a győri körzetben, és a mai napig rengeteg hozzánk forduló fiatalnak sikeresen segítünk. 100-ból 99 élet megmenthető” – hangsúlyozza az alapító.
„Az élet olyan, akár egy hosszú, kanyargós folyó, amin mindenki úsztatja le a maga rakományát, a napi gondokat, nyűgöket, hosszabb távú kríziseket. Ezen a kanyargós úton néha elakad a szállítmányunk és reménytelennek tűnik a helyzetünk. A mi dolgunk és feladatunk az, hogy megmutassuk, ez egyáltalán nincs így” – teszi hozzá Farkas Imre.
„Néha már az is sokat segít, ha egyszerűen csak végighallgatjuk a telefonálót, és név nélkül elmondhatják valakinek a problémájukat. Van, aki zokogva, beszűkült tudatállapotban, a végletekig elkeseredve tárcsáz bennünket. A beszélgetés folyamán aztán érezni, ahogy egyre inkább megnyugszik és kinyílik. Lehatolunk a probléma gyökeréig, és nagyon sok esetben maga a telefonáló eszmél rá, hogy igenis van megoldás a problémájára. Fantasztikus, örömteli pillanatok ezek” – teszi hozzá Farkas Imréné Marianna, az alapítvány elnöke.
„A telefonos önkéntes ügyelők munkája nem könnyű, fizetség sem jár érte, de szakemberek segítségével speciális felkészítést biztosítunk a számukra, amely többek között önismereti tréningből, szakmai képzésből, majd ezt követően gyakorlatból áll.
Az ügyelet havi 3-4 délutáni elfoglaltságot jelent, jelentkezőket most is örömmel fogadunk az [email protected] e-mail-címen.
A lelki elsősegély szolgálat az ingyenesen hívható 137-00-ás telefonszámon érhető el, mindennap 17 és 21 óra között. Aki úgy érzi, bajban van, forduljon hozzánk bizalommal” – hangsúlyozza Farkas Imréné.