Hálaadó szentmisét tartottak Győr töröktől való visszafoglalásának emlékére szerdán este a Szent Ignác Bencés Templomban a Szent László Határőr Hagyományőrző Egyesület és a Történelmi Vitézi Rend Területi Székkapitánysága részvételével és szervezésében.
Dr. Dézsi Csaba András polgármester 2020-ban emelte a városi megemlékezések sorába a jeles ünnepet. Mint ismert, Győr 1594-es eleste után 1598. március 28-án Pálffy Miklós és Schwarzenberg Adolf vezetésével a katonáik visszafoglalták a várost, és ezzel megvédték egész Európát is. Győr felszabadítását Európa-szerte ünneplés követte, hálaadó istentiszteletekkel, körmenetekkel köszöntötték a kereszténység egyik legfőbb védőgátjának visszavételét. II. Rudolf császár pedig elrendelte, hogy állítsanak Győr-kereszteket.
A polgármester a ma is álló kereszteket felkutatta, és Győr városi rangra emelkedésének 750. évfordulójára fotókkal illusztrált tanulmánykötetet és egy filmet jelentetett meg, mely a hazánkban, illetve Ausztriában és Németországban található keresztek (Raaber-Kreuz) történetét, szerepét, települési helyét mutatja be. Az évforduló alkalmából Lebó Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművész Győr-keresztet készítet, amely a Városháza előtt látható.
A szerdai szentmisét dr. Pápai Lajos emeritus megyéspüspök koncelebrálta, majd ünnepi beszédet mondott dr. Pergel Elza alpolgármester, a KDNP győri elnöke, aki a felidézte a vaskakas legendáját: Szinán nagyvezír azt a kijelentést tette, hogy: „Amikor ez a rézkakas kukorékolni fog, és megtelik a kakas alatti félhold, majd akkor foglalják vissza a magyarok Győrt”. A nagyvezír óriásit kellett, hogy csalatkozzon, mert a „fortélyos kakas elkukorékolta magát” és a várost sikerült visszavenni.
„Büszkeség és örömteli kötelezettségünk emlékezni győri hőseinkre, azon történelmi tetteikre, melyek sorsfordító hatással voltak az ország és nem túlzás a kijelentés, Európa történelmének alakulására. Tartozunk ezzel az önfeláldozóknak, akik nevét ismerjük és azoknak is, akik névtelenül hoztak áldozatot, akik vérüket adták a városunk, hazánk szabadságáért, keresztény hitünk megvédelmezéséért. Ezen eseményre való megemlékezés, ilyen hosszú idő távlatából változatlanul hirdeti, hogy a török megszállás alatt a kereszténység védőbástyája volt Győr, és mi, büszke győriek ezt sohasem feledjük. A jelen időben is, háborús fenyegetettségben, a kereszténység visszaszorításának nem szűnő próbálkozásaiban is a magyarok többsége ezen védőbástyai elkötelezettség jegyében éli az életét.” – emelte ki beszédében a politikus.
Az esemény részt vett a Kapuvári Hajdúk és Gartai Muskétások Hagyományőrsége, valamint az Európai Uniós Nemzetőrség is díszviseletben.
A Szentmise után a résztvevők a Pálffy-Schwarzenberg szoborhoz vonultak, ahol koszorúzással és gyertyagyújtással tisztelgetek a győri hős tábornokok előtt. Az ünnepségen két, több mint 400 éves dicsőítő éneket adott elő a Győrújbaráti Dalkör.
Galéria: MekliZ Fotóstúdió
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta