Tíz éve a Sziget-kék Közösségi Tér első foglalkozására csupán egy anyuka érkezett két kisgyermekével, tavaly már több mint négyezer ember vett részt a programokon, amelyek sora évről évre bővül és színesedik.
A győri Család és Gyermekjóléti Központ keretén belül 15 évvel ezelőtt indult a Biztos kezdet elnevezésű program, amelynek célja volt a kisgyerekes anyukák és hátrányos helyzetű családok felzárkóztatása és integrálása a helyi közösségekbe. Az angliai mintán alapuló sikeres pályázati projekt lezárását követően, lakossági igényre folytatni kívánták a hiányt pótló programokat. Tíz évvel ezelőtt a Szigethy Attila út 109. szám alatti épületben kapott helyet a Sziget-kék klubház, amelynek működését akkor még csak egy kolléga, Salomváriné Maurer Ildikó, a mostani vezető látta el. Ma már húsz munkatársa van a tavaly új nevet kapott Sziget-kék Közösségi Térnek, ahol az ügyfélfogadás, kapcsolattartás mellett számos csoportos, közösségi programra várják a 0–18 éves gyermekeket, valamint felnőtteket és családokat.
Rákosi-Tóth Rita igazgató úgy véli, a közösségi tér elnevezés találó, mert jól mutatja, milyen sokszínű a programkínálatuk, ahová várják a hozzájuk fordulókat, tartalmassá teszik a családok életét, családi kötődéseiket erősítik, közben tudást és élményeket adnak, önbizalmat erősítenek. A kisgyermekes családi klubházból nőtt ki az évek során a közösségi tér, feltérképezték az igényeket és egymásra fűzték a programokat. A kezdetekben voltak olyan önkéntes anyukák, akik kézműves foglalkozásokat, előadásokat, nyelvórákat, interaktív beszélgetéseket tartottak, ma már több pályázati forrást is fel tudnak használni az önkormányzati fenntartású intézményben, így számos programjukhoz szakembereket hívnak.
A kínálatukból csak néhányat említünk, amelyek évről évre és évszakonként is változnak: bábszínházi, színházi előadások, koncertek gyerekeknek, családoknak; kézműves foglalkozások a közös alkotás élményének megteremtéséért; baba-mama és gerinctorna szülőknek, gyerekeknek és időseknek; kirándulások, csoportfoglalkozások pártfogó felügyelet alatt álló fiatalok számára; zenei koncert a Hangraforgó együttessel; játéktár társas játékok kölcsönzésével, új játékok tanulásával; tanulássegítés és kompetenciafejlesztés. Közkedvelt még a Közösségi Kertben kertészkedés, évszakokhoz kötődő kerti programokkal kicsiknek és nagyoknak; iskola- és óvoda-előkészítő foglalkozások; ringató és dajkáló játékok a legkisebbeknek és az édesanyáknak; kisgyermekes családok találkozója; előadások, beszélgetések, tréningek szülőknek, valamint a népi hagyományokkal készülődés az ünnepekre.
Salomváriné Maurer Ildikó, a speciális csoport vezetője beszédes számokkal támasztja alá, milyen „sikeres” a közösségi tér, amelyhez a marcalvárosi aluljáróban található Közösségi Kávézó és az Aradi vértanúk útja 19. szám alatti HÍD Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda is tartozik. Tavaly 670 klubfoglalkozásra várták az érdeklődőket, ami átlagosan napi két klubot jelent, 68 csoportjuk működik, 490 egyéni és fejlesztő foglalkozást tartottak, 2018-ban összesen 4400 fő kereste fel a közösségi teret.
Rákosi Tóth Rita szerint egy apró magocska ágas-bogas fává nőtte ki magát. A hozzájuk érkezők igényeiből tudatos szakmai felmérést és tervezést követően igazi közösségi tér született, amely egyre színesedik, mégis megőrzi az egyediségét, hiszen „sziget-kéket”, azaz egymást erősítő és segítő kis közösségeket építenek, gondoskodó családi és baráti kapcsolatokat kínálnak, amelyből mindenki erőt és tudást is meríthet a mindennapokban.