A győri iskolák vezetői is megkapták azt a járványügyi intézkedési tervet, amellyel a kormány biztosítani szeretné a szeptember elsejei iskolakezdést. A szigorú feltételeket tartalmazó protokoll alapján alakították ki aztán az egyes iskolák sajátosságaira a járványügyi eljárásrendeket.
„Alapvetően frontális oktatásra készülünk – nyilatkozta a Győr+ Médiának Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, a Révai Miklós Gimnázium igazgatója. – Leginkább az iskolát kezdő elsősök és az iskolaváltó diákok beilleszkedése miatt lenne kétséges digitális oktatással indítani az évet” – tette hozzá. Az NPK elnöke egy újabb veszélyhelyzet esetén leginkább egyedi, iskolákra szabott „hibrid” oktatási formában látná a helyzet megoldását.
A Gárdonyi Géza Általános Iskolában egyelőre még üres termek fogadják a látogatót, csupán néhány nyári felügyeletet kérő gyerek zsivaja lengi be az üres folyosókat. Gecsei Kolos igazgató éppen az évindító tantestületi értekezletre készül, itt ismerteti majd a kollégáival a kormány nemrégiben kiadott, iskolákra vonatkozó járványügyi protokollját. Az iskolában egyébként nem a szokásos rend szerint alakult a nyár sem, hiszen a megszokott táboraik helyett csupán néhányat tudtak megtartani a pedagógusok. „A rendhagyó nyár, úgy látjuk, rendhagyó tanévkezdésben folytatódik. Legfontosabb feladatunk a járványügyi intézkedések aktualizálása a jelen körülményekre. A kollégákkal együtt megpróbálunk kialakítani egy eljárásrendet, ami összhangban van az intézkedési tervvel, de a mi intézményünkre szabva készül” – mondta Gecsei Kolos. Kiemelte, hogy fontos eleme lesz ennek a tájékoztatás, tisztában kell lenni a pedagógusoknak, a szülőknek és a diákoknak is a felelősségükkel. A szülőket a honlapjukon, illetve a KRÉTA rendszeren keresztül tájékoztatja majd a járványügyi intézkedésekről az iskola, valamint figyelemfelkeltő plakátokat is elhelyeznek a Gárdonyiban. A diákok pedig az osztályfőnöki órák keretében kapnak tájékoztatást a biztonságos iskolai viselkedés szabályairól és a mindennapi fertőtlenítés fontosságáról.
A Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskolában már megkezdődött az élet. A leendő elsősök gólyatáborban próbálják a bemutatkozó műsorukat. A járványügyi szabályokat már itt is betartják, annak ellenére, hogy a balettező kicsik tánc közben óhatatlanul közel kerülnek egymáshoz. „Ez az időszak arra is jó, hogy az elsőseinket az osztálytanítók megismertetik a legfontosabb szabályainkkal, amelyeket ebben az időszakban ismerniük kell. Fontos, hogy ezeket ne korlátozásként éljék meg, hanem úgy, hogy az ő egészségüket, szüleik egészségét védik. Kiemelten figyelünk a fertőtlenítésre, a szünetekben a távolságtartás betartására. Nem győzöm hangsúlyozni, hihetetlen módon figyelünk a gyerekeinkre” – fejtette ki az iskola igazgatója, Derczó Tibor.
Ebbe az iskolába jár Nyári Virág is, idén kezdi a második osztályt. Édesanyja, Nyári Katalin rajta kívül még két kislányt nevel, ők óvodába járnak. „Nagyon nehezen éltük meg az iskolaév végét. Virág balettiskolába jár, ezért amellett, hogy tanító néni voltam, még balett-tanár, edző, néptánctanár, egyszóval minden… Ezek mellett ott a két kisebbik gyerekem, akiket nagyon sajnáltam sokszor, mert nem jutott rájuk megfelelő időm, nekik sokszor annyi volt a dolguk, hogy láthatatlanok legyenek… Volt olyan, hogy kilenctől négyig csináltuk az iskolai feladatokat, utána jöttek a mozgásos feladatok. Ha még egyszer digitális oktatásra kényszerülünk, akkor kénytelen leszek magántanárt alkalmazni, egyszerűen nem tehetem meg, hogy háttérbe szorítom a másik két gyerekemet” – mondta.
A győri iskolákban egyébként nem tartanak hagyományos évnyitókat, többnyire digitális formában vagy éppen az iskolarádióban nyitja meg az évet az intézményvezető. Arra természetesen mindenhol találnak lehetőséget, hogy a tavaly év végén át nem adott jutalomkönyvek eljussanak a kitüntetett diákokhoz.