Közösen tartott sajtótájékoztatót február 26-án, hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere. A város elmúlt éveiről beszélve elhangzott, hogy a Győrrel kötött szövetséget a kormány továbbra is fenntartja, ezt mutatja az ide érkezett több, mint 40 milliárd forintnyi fejlesztés is.
Ahogy azt dr. Dézsi Csaba András elmondta az eseményen: furcsán hangozhat, de az elmúlt évek nehézségei ellenére ez a legsikeresebb 4 éve volt Győrnek. „A mi életünkben még ilyen óriási járvány nem volt” – utalt a Covidra a polgármester, aki azt is kiemelte: ezt közvetlenül követte az energiapiaci válság, ami a gáz-, villany-, és üzemanyagárak emelkedésével járt. „Győr fantasztikus mértékben fejlődött, a rendszerváltás óta a legsikeresebb időszakon vagyunk túl” – mondta dr. Dézsi Csaba András, aki megköszönte a kormány támogatását is.
Mint a városvezető elmondta: még a Covid alatt tárgyaltak a gazdaság fejlesztéséről, és ez sikeres volt, hiszen Győr 10 milliárd forint kormányzati támogatást kapott egy új ipari park létrehozására. „A munka szépen halad, hiszen vannak jelentkezők, és ez a következő 20-30 évre meghatározza Győr fejlődését” – mutatott rá a polgármester. Mint arra dr. Dézsi Csaba András emlékeztetett: a rendszerváltáskor Győrben 15 százalékos volt a munkanélküliség, 14-15 gyárat zártak be egyszerre, ezért az ipar állandó fejlesztése rendkívül fontos. „Próbálunk előre gondolkozni és cselekedni, hogy Győr lakossága biztonságban legyen, mindenkinek legyen munkahelye” – zárta gondolatait dr. Dézsi Csaba András.
Szijjártó Péter azzal kezdte: a Fidesz győri csoportja úgy döntött a napokban, hogy dr. Dézsi Csaba Andrást ajánlják polgármesterjelöltnek a júniusi választásra, ráadásul elég egyértelmű szavazási eredménnyel tették ezt. „Személyesen is a legjobb döntésnek tartom ezt. Az elmúlt években Győr fejlődése egy egyedülálló pályát írt le, és ma Győr a magyar gazdaság egyik motorja, a magyar gazdaság növekedésének egyik első számú forrása” – jelentette ki a miniszter.
„Ráadásul itt Győrben létrejött egy olyan együttműködés a felsőoktatás és az ipar között, amely országos szinten is abszolút a követendő példák közé tartozik, ugyanis a magyar gazdaság jövőbeni növekedésének egyik legmeghatározóbb eleme az, hogy a magyar felsőoktatás és a magyar ipar, a magyar gazdaság milyen szoros együttműködést tud kialakítani egymással.”
Mint azt Szijjártó Péter elmondta, az elmúlt években 40 kilométer utat újítottak fel Győrben, az autóbuszpark átlagos életkora a felére csökkent. Létrejött ezer új parkolóhely, új mentőállomást és új bölcsődéket kapott a város, ráadásul a szakképzési centrum versenyképessége is jelentős mértékben megnőtt. „A mostani bizonytalan globális helyzetben a stabilitás, az állandóság, a kiszámíthatóság a legnagyobb értékek, és ezekkel a jelzőkkel lehet leírni a kormány és Győr kapcsolatát is”.
„2014 óta a magyar kormány 14 nagy győri vállalati beruházást támogatott összesen 41 milliárd forinttal, és ez a 14 nagy beruházás összesen 230 milliárd forintnyi beruházást hozott ide Győrbe. Emlékezzünk a koronavírus idejére, amikor világszerte láthattuk a munkanélküliség vállalati növekedéséről, vagy a tömeges vállalati csődökről szóló híreket.
Ez alatt az időszak alatt Győrött a kormány támogatásával harminc új beruházás jött létre, koronavírus időszakáról beszélek, amikor a világ minden más pontján gyárakat zártak be, és munkahelyeket szüntettek meg, így Győrben 30 beruházás jött létre a kormány 9 milliárd forintos támogatásával, és 2700 munkahelyet tudtunk megmenteni itt Győrben. És amikor az energiaárak az egekbe szöktek, akkor is a kormány 8 milliárd forinttal összesen négy olyan győri beruházást támogatott, amelyek nyomán az itt működő nagy gazdasági szereplők megújuló energiaforrásokra tudtak átállni. Szeretném a győrieket biztosítani arról, hogy a kormány készen áll ennek az együttműködésnek a folytatására” – szögezte le Szijjártó Péter. „A helyzet az, hogy a pillanatfelvétel szuper, tehát valóban teljes a foglalkoztatás a városban, valóban a gazdaság egyik motorja Győr, de a világgazdaság nem úgy néz ki, mint egy futballmeccs, hogy lefújják és akkor utána mindenki örül a győzelemnek, hanem itt folyamatosan küzdeni kell.”
„Aki a beruházások ellen érvel Győrben, az a győri emberek munkahelyeit veszélyezteti. Mi azonban a győri emberek munkáit meg akarjuk védeni és meg is fogjuk védeni, ezért az új ipari park területén a területrendezési munkák már a végükhöz közelednek és alkalmassá válik hamarosan ez a terület arra, hogy újabb vállalati beruházásokat ösztönözzünk ide a városba. Folytatjuk az egyetem fejlesztéséhez szükséges beruházásokat is” – utalt a miniszter a kutatási központ átadására.
„A beruházásösztönzésnél mi a felelősségteljes növekedés elvét tartjuk a szemünk előtt. Ez azt jelenti, hogy a versenyképesség javításával párhuzamosan a környezet védelmének tekintetében nincsen kompromisszum. A győriek számára továbbra is biztosítjuk az egészséges élethez való jogot: senki ne tartson attól, hogy ide a városba olyan beruházás érkezhet bármikor is, amely az itt élők életszínvonalát, az itt élők egészségét vagy a környezet állapotát veszélyeztetné” – húzta alá Szijjártó Péter.
„Aki ezzel ellentétes állítást tesz, az hazudik, mindösszesen zavarkeltés a célja, hogy politikai babusgatásra vagy felső mozgatásra vágyik és alaptalan vádakkal próbálja befolyásolni a közvéleményt. És azért is nevetségesek az ilyen vádak, mert Győrött indítottak az elmúlt időszakban olyan programokat, amelyek a környezet védelmét országosan is egyedülálló módon tűzték a zászlajukra, hiszen a polgármester úr vezetésével a Püspökerdőt, a Szentiváni tölgyest és hamarosan a marcalvárosi Kiserdőt is védettség alá helyezték, illetve helyezik. A város megkapta azt a díjat, amely annak a településnek járt, amely egyrészt a legvirágosabb az országban, másrészt pedig, amelyik a legtöbb geotermikus energiát használja fel” – méltatta Győr eredményeit a külgazdasági és külügyminiszter.
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos