Ha az Audi sikeres, Győr városa is az – mondta a műszaki fejlesztései kezdetének 20. évfordulóját ünneplő világcég jubileumi rendezvényén dr. Dézsi Csaba András polgármester. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig arról számolt be, hogy többek között a járműiparnak köszönhetően a magyar gazdaság növekedése az év végén meghaladja az 5 és fél százalékot.
Az anyacég, az Audi AG igazgatótanácsának három tagja is részt vett a jubileumon, ahol Alfons Dintner az Audi Hungaria igazgatóságának az elnöke úgy fogalmazott: a most két évtizedes műszaki fejlesztőközpont a haladás szíve a gyárban. Az Audi Hungaria DNS-ében jelen van a fejlődés, a haladás töretlen szándéka és képessége. A német Audi konszern harmadik fejlesztő központja van Győrben, de egyedülálló abban, hogy ezen a telephelyen a fejlesztés eredményeit a maguk gyártotta motoroknál és járműveknél alkalmazzák is, Így aztán közvetlenül érzékelik eredményeik hatását.
Jürgen Königstedt, a fejlesztésért felelős igazgatótanácsi tag arra emlékezett vissza, hogy az 1990-es években Ingolstadtban hallott egy Csárdás néven futó elképzelésről, ami egy magyarországi kis motorgyár felépítését takarta. Ő aggodalommal hallgatta a tervet, ám az idő azokat igazolta, akik megvalósították ezt az elképzelést. A fejlesztőközpont kialakítása és működése pedig egyértelművé tette, hogy elődei kiválóan döntöttek. Jelenleg a csaknem 500 szakembert foglalkoztató fejlesztőközpontban 24 padon végzik a vizsgálatokat.
Az Audinak szüksége van Győrre, Győrnek szüksége van az Audira, hangoztatta Oliver Hoffman, a fejlesztésekért felelős igazgatósági tag. Igaz az a jelszó, hogy „Győrből a világnak”, ami azt jelenti, hogy az itt gyártott motorok és autók a legmagasabb szintet képviselik, és világszerte keresettek.
A korábban győri ügyvezetőként is dolgozó Peter Kossler, az AG termeléssel és logisztikával foglalkozó igazgatósági tagja nélkülözhetetlennek tartotta a győri fejlesztéseket. Magyarországhoz fűződő érzéseit pedig úgy fogalmazta meg: amikor leszállt velem Péren a repülőgép, úgy éreztem, újra itthon vagyok.
Simon Róbert Balázs győri országgyűlési képviselő az Audi fő értékei közül hármat emelt ki: a magas minőséget, a folyamatos fejlődést, és a stabil munkahelyeket. Utalt arra, hogy a világcég győri vállalatánál közvetlenül 12 ezer 500 ember dolgozik, őket, a gyáron belül még 3 ezer kisegítő szolgáltató munkája támogatja. Győrből és a város 50 kilométeres körzetéből pedig 15 ezer beszállító dolgozik az Audinak. A képviselő külön méltatta a Széchenyi egyetem és az Audi együttműködését.
Győr polgármestere, dr. Dézsi Csaba András arról beszélt: 1993-ban, amikor az Audi Hungaria Zrt. Győrben megalakult, ide telepítette egy motorgyártó cégét , akkor még nem gondoltuk, hogy mivé fejlődik ez a vállalat, hogy nem csak Győr városának, hanem Magyarországnak is, a magyar gazdaságának is egyik zászlóshajója lesz. Ugyanakkor ennél sokkal több az Audi Győr városának! Hiszen beépült a város szövetébe, felelős polgárként viselkedik Győr városában. Nem csak jó adófizető, ami nyilván nagyon fontos és hozzájárul a jó módunkhoz, jólétünkhöz, ahhoz, hogy meg tudjunk élni, de amikor árvíz sújtja városunkat, akkor jön, segít. Amikor egy gyilkos vírus támad meg minket, akkor oltópontok létesítésével segít. Segíti a szociális intézményeinket, támogatja a kulturális életünket, nagy fesztiváljainkat, a győri Filharmonikusokat, a Győri Balettet. Támogatja a világszínvonalon teljesítő Audi ETO női kézilabdacsapatot és részt vesz a társadalmi életünk szinte minden szegmensében.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azzal kezdte, hogy tavaly sokkolta a gazdaságot a világjárvány. Tömeges leépítés, a termelés visszafogása lett a következménye. Később elindult a piaci verseny, hogy ki tud előbb talpra állni, egyenesbe jönni. A magyar kormány nem az osztogatást választotta, hanem a gazdaság átgondolt támogatáság. Ennek eredményeképpen a vállalatok nagy többsége nem építette le munkatársait, hanem beszállt a piaci versenybe és előre tekintett.
Szijjártó Péter szerint a nemzetközi versenyképességet jól mutatja, hogy az előállított autóipari termékek 90,5 százaléka kivitelre kerül, amivel Magyarország harmadik a benzinmotorok, ötödik az elektromos akkumulátorok és hatodik a dízelmotorok exportjában a világon.
Az idei év első felében 31 százalékos termelési értéknövekedés volt a járműiparban, ami 5100 milliárd forintot jelent. Az év végére ez a szám várhatóan több lesz, mint a 10 ezer milliárd forintot. Magyarország eredményesen, példaadóan kezelte a járvány okozta helyzetet, a gazdaság talpra állt. Az év végén a magyar gazdaság növekedése meghaladja az 5 és fél százalékot.
A beszédeket követően a vendégek jelképesen, egy animáció beindításával megkezdték a következő két évtized műszaki fejlesztéseit. Az Audi már a következő két évben több milliárd forintot fordít a műszaki fejlesztésre. A beruházás középpontjában az elektromobilitás és a digitalizáció áll, például a nagyteljesítményű elektromos motorok és hajtások számára a legmodernebb vizsgálóberendezéseket helyezik üzembe.
Cikkünk a videó után folytatódik.
Dr. Dézsi Csaba András polgármester beszéde:
Tisztelt Szijjártó Miniszter Úr, Tisztelt Dintner Úr, Tisztelt Kössler Úr, Tisztelt Igazgatótanácsi tagok, Kedves Meghívott Vendégek!
Nagy tisztelettel köszöntöm az Audi Hungaria Zrt. vezetőit és munkatársait ezen az ünnepi napon.
Mikor polgármester lettem azt mondták nekem, hogy könnyű neked, mert Győr egy gazdag város. Ilyenkor fel szoktam hívni a figyelmet arra, hogy Győr gazdagsága nem adóbevételeiben rejlik. Győr gazdagsága abból áll, hogy itt olyan cégek, vállalatok dolgoznak, akik minőséget termelnek, olyan minőséget, amit el lehet adni a nemzetközi piacokon. Győr város gazdagságát azok a dolgozók, munkavállalók adják, akik ezeket a termékeket előállítják. Győr város gazdagságát azok az oktatási intézmények adják, akik az általános iskolában, középiskolában és a főiskolai, egyetemi képzésben megtanítják ennek a magas színvonalú munkavégzésnek a mesterségére ezeket a munkavállalókat. Győr város gazdagságát azok az egészségügyi intézmények adják, melyek az egészségünket biztosítják ahhoz, hogy dolgozhassunk és boldogan élhessünk. Győr város gazdagságát azok a kulturális intézmények adják, akik a munka utáni pihenés, szórakozás, kikapcsolódás lehetőségét adják. Győr város gazdagságát az itt élők, az itt dolgozók és az itt gyermekeket nevelő családok adják. Ezért vagyunk mi gazdagok, mert mi összefogunk Győrben.
1993-ban, amikor az Audi Hungaria Zrt. Győrben megalakult, ide telepítette egy motorgyártó cégét az Audi, akkor még nem gondoltuk, hogy mivé fejlődik ez a vállalat, hogy nem csak Győr városának, hanem Magyarországnak is, a magyar gazdaságának is egyik zászlóshajója lesz. Ugyanakkor ennél sokkal több az Audi Győr városának! Hiszen beépült a város szövetébe, felelős polgárként viselkedik Győr városában. Nem csak jó adófizető, ami nyilván nagyon fontos és hozzájárul a jó módunkhoz, jólétünkhöz, ahhoz, hogy meg tudjunk élni, de amikor árvíz sújtja városunkat, akkor jön, segít. Amikor egy gyilkos vírus támad meg minket, akkor oltópontok létesítésével segít. Segíti a szociális intézményeinket, támogatja a kulturális életünket, nagy fesztiváljainkat, a győri Filharmónikusokat, a Győri Balettet. Támogatja a világszínvonalon teljesítő Audi ETO női kézilabdacsapatot és részt vesz a társadalmi életünk szinte minden szegmensében.
Tisztelettel kérem Önöket, hogy ezt a szokásukat ne vetkőzzék le. Maradjanak velünk továbbra is felelős polgárként! Ahogy hallottam itt az előttem szólókat rendkívül boldog voltam, mert mindenki elmondta, hogy amikor Németországból jön hozzánk, akkor haza jön Győrbe.
Én azt kívánom, hogy minél többen jöjjenek hozzánk haza, Győrbe, ahogy Szijjártó Miniszter Úr is hazajön Győrbe és kérem mindenki érezze azt, hogy itt Győrben jó lenni, itt Győrben otthon vannak.
Szeretném megköszönni a kormánynak azt, hogy bár Győrt gazdag városnak tartja, de a további fejlődésében gondolkodik, a további fejlődését segíti. Sok sikert kívánok Önöknek már csak azért is, mert ha Önök sikeresek, akkor Győr városa is sikeres.
Köszönöm szépen, hogy meghallgattak!
Szívügyünk Győr!