
Színvonalas gálaműsor zárta az Új Kisfaludy Napok Összművészeti Fesztivált
A Generációk Művelődési Háza idén is meghirdette Győr középiskolás fiataljai számára az Új Kisfaludy Napok Összművészeti Fesztivált. Még soha nem volt ilyen magas a részvétel: 310 versenyző mérte össze tudását a különböző kategóriákban. Nagyszerű tehetségek, kiváló munkák és egy színvonalas gálaműsor jellemezte az idei Kisfaludy Napokat.
Az egykor legendássá vált, évtizedes múltra visszatekintő Kisfaludy Napok hagyományát kívánták folytatni a szervezők az immár harmadik alkalommal megrendezett tehetségkutató versennyel. Az Új Kisfaludy Napok egy minősítéses rendszerű verseny, amelyben a résztvevő fiatalokat Győrhöz kötődő, onnan indult neves művészekből és szakemberekből álló zsűri értékeli arany-, ezüst- és bronzminősítéssel.

A részletekről Kokas Éva, a Generációk Művelődési Házának igazgatója beszélt a Győr+ Médiának:
„Az egykori Kisfaludy Napoknak tizenöt évvel ezelőtt vége lett. Mi itt, a Generációk Művelődési Házában azt szerettük volna, hogy az egykor kiváló és népszerű rendezvényt felújítsuk, és új köntösben vigyük tovább. A fő motivációnk az volt, hogy a középiskolás korosztály számára bemutatkozási lehetőséget teremtsünk” – mondta az igazgató, majd hozzátette, hogy ez már a harmadik verseny, amelyet ebben a szemléletben szerveznek meg.


„Külön öröm, hogy évről évre egyre több középiskolás jelentkezik. Idén 310 fő jelezte részvételi szándékát, és az elmúlt két nap során összesen 205 produkciót hallgattunk meg. Fontos kiemelni, hogy a tehetséges fiatalokat olyan neves, Győrből indult művészekből álló zsűri értékeli, akik közül többen maguk is arany- vagy ezüstminősítést szereztek egykor a Kisfaludy Napokon.”
A fesztiválon hét kategóriában lehetett indulni, előadó- és alkotóművészeti témákban:
Előadóművészet:
- Népzene és klasszikus zene
- Könnyűzene
- Vers- és prózamondás (egyéni)
- Színjátszás

Alkotóművészet:
- Vers- és prózaírás (egyéni)
- Képzőművészet és animáció
- Fotó és kisfilm
Kokas Éva egy érdekességet is megosztott a Győr+ Médiával: jelenleg 25 könnyűzenei zenekar működik a középiskolás korosztályban.
„Úgy gondolom, ha nem lennének ezek az alkalmak, ezek a fesztiválok, akkor nem lenne meg számukra az a lehetőség, hogy megmutathassák magukat” – emelte ki az igazgató, aki természetesen minden segítőnek és közreműködőnek köszönetet mondott.
A versenyzők a zsűritől arany-, ezüst- és bronzminősítést kaphattak. Idén először osztották ki az úgynevezett „Dobbantó” díjat is, amely ugyan nem teljes értékű bronz, de jelzi, hogy az adott produkcióban komoly lehetőség rejlik, és mindenképpen érdemes folytatni.

A fesztivál legjobbjai – szintén a zsűri döntése alapján – lehetőséget kaptak az április 12-én este megrendezett gálaműsorban való szereplésre. A gálát Kiss Tünde és Szántó Dániel művészek vezették, a köszöntők sorát pedig dr. Tóth Péter, a polgármesteri kabinet vezetője nyitotta meg.
„Örök élmény a résztvevőknek és a családtagoknak minden ilyen esemény, amelyre jó visszagondolni akár évek múlva is. 1962-ben rendezték meg az első Kisfaludy Napokat, és mindig nagy sikerrel zajlottak. Sőt, olyan is volt, hogy még matematikából is lehetett indulni!” – mondta dr. Tóth Péter, aki maga is indult egykor a versenyen, helytörténeti kategóriában.

„Ez a rendezvény közösségi élmény, ahol emberek találkozhatnak, meghallgathatják, megnézhetik egymás produkcióit, és reflektálhatnak is egymásra. Nem mellesleg olyasmivel foglalkozhatnak, amit szeretnek! A Generációk Házának pedig hatalmas köszönet jár, hogy újra felkarolta ezt a rendezvényt” – zárta köszöntőjét.
Boncsarovszky Péter önkormányzati képviselő, ifjúságpolitikáért felelős tanácsnok is köszöntötte a résztvevőket.
„A Generációk Háza számomra is otthont jelent: annak idején még az egyik mostani zsűritaghoz, Pillák Istvánhoz jártam fotószakkörre, illetve az Arrabona Diákszínpaddal is felléptünk itt. Mindenki örömére szolgál, hogy három éve újjáéledt a Kisfaludy Napok, hiszen ez a középiskolás korosztály számára remek lehetőség a bemutatkozásra, a megmérettetésre – sőt, dobbantónak is tekinthető, hiszen egy-egy sikeres szereplés után sokak előtt nyíltak már meg új ajtók” – mondta Boncsarovszky Péter, majd hozzátette, hogy ez is azt támasztja alá, hogy a pezsgő győri kulturális élet a középiskolás korosztályra is vonatkozik.

„A zsűritagok többségének sem ismeretlen ez a rendezvény – sokan itt kapták meg azt a motivációt, amely segítette őket pályájuk elindításában. Öröm, hogy Kokas Éva igazgató asszony bejelentette: lesz „Aranykoncert” és „Arany Kiállítás” is, ahol a legjobb produkciókat a város lakói is megismerhetik. Arra biztatok minden fiatalt: folytassák a megkezdett munkát, mert olyan tudás rejlik bennetek, amit érdemes fejleszteni!” – tette hozzá a képviselő, aki azt is elmondta, hogy a rendezvény a Bálint Mihály Kulturális Program támogatásával valósulhatott meg.

A gálaműsort a könnyűzenei kategória zsűrije, Boda Bernadett, Popper Péter és Rosta S. Csaba nyitotta meg meglepetés produkcióval: Zorán Ünnep című dalát adták elő. Popper Péter és Rosta Csaba elmesélték, hogy a Kisfaludy Napokon ismerték meg egymást, barátságuk is azóta tart. Popper Péter 16 évesen, a Citrom együttessel nyert a fesztiválon, míg Rosta Csaba énekelt versek kategóriában aratott sikert.
A kétnapos eseményt lezáró gálán remek produkciók hangzottak el, a színházterem előterében pedig az alkotóművészeti kategóriák kiállításait tekinthették meg az érdeklődők.



A gálán felléptek:
- Ottófi Dávid – zongora (Apor Vilmos Iskolaközpont)
- Pálfi Szabolcs – zongora (Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium)
- Szilágyi Antónia Natália – ének (Győri SZC Kossuth Lajos Technikum és Kollégium)
- Weisz Bence – gitár (Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium)
- Kajtár Sára Panna – versmondás (Szabadhegyi Magyar–Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium)
- Deák János – trombita (Győri SZC Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum)
- Arrabona Diákszínpad – Ősrobbanás Csapata: Kárpáti Dorka (Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium), Nyári Botond (Győri SZC Lukács Sándor Technikum), Tóth Gréta (Révai Miklós Gimnázium)
- Baksa Gimi Zenekara: Pálfi Boglárka, Nagy Vajk, Kovács-Vados Milán, Szilágyi Barnabás (Győri SZC Baksa Kálmán Gimnázium)
- Máté Zsombor Hunor – prózamondás (Baksa Kálmán Gimnázium)
- Ódor Laura – ének/musical (Győri SZC Hild József Építőipari Technikum)



A külünleges este végén természetesen járt a köszönet és az elismerés minden résztvevőnek, segítőnek, közreműködőnek, kiemelten Tóth Laurának, aki az idei Új Kisfaludy Napok főszervezője volt.
A 2025. évi Új Kisfaludy Napok zsűritagjai:
- Népzene és klasszikus zene: Csiba Júlia, Fajkusz Attila, Stummer Márton
- Könnyűzene: Boda Bernadett, Popper Péter, Rosta S. Csaba
- Vers- és prózamondás: Dudás Dorottya, Tóth Szilvia, Jäger András
- Színjátszás és egyéb előadóművészet: Fekete Anikó, Herold Eszter, Zugmann Zoltán
- Vers- és prózaírás: Juhász Attila, Takács Nándor, Szalai Zsolt
- Képzőművészet és animáció: Váray Ibolya, Dubi Árpád, Szarka Fedor Guido
- Fotó és kisfilm: Szabó Béla, Pillák István, Rákóczy Ádám
Az Új Kisfaludy Napok 2025-ös arany-, ezüst- és bronzminősítéssel jutalmazott, illetve a „Dobbantó” díjat elnyert versenyzők névsorát várhatóan április 14-én, hétfőn teszik közzé a Generációk Művelődési Háza Facebook-oldalán!
Galéria: Ács Tamás