Színvonalas ipartörténeti konferenciát rendeznek Győrben

HAK Fotók: MekliZ Fotó
2024.09.19. 12:35

Régóta várt eseménynek ad otthont szeptember 19-20-án a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, ahol Országos Ipartörténeti Konferenciát tartanak, a kamara alapítványa, a Győri Ipartörténeti Alapítvány szervezésében. Az ünnepélyes megnyitón többek között az is elhangzott, miért is fontos, hogy megőrizzük gazdag ipartörténetünket.

A kettő naposra szervezett Országos Ipartörténeti Konferencia számos színvonalas előadást ígér a résztvevőknek, amelyek segítségével bepillantást nyerhetnek a 21. századi ipartörténeti kutatásokba. A különféle előadások az ipartörténet-írás módszertanával, a kutatás lehetséges forrásainak számbavételével, az ipari emlékek mentésének, megőrzésének kérdésével, a hagyományos és virtuális értékmentés problematikájával foglalkoznak.

Többek között arra is keresik a választ, hogy miként is kezeljük az ipari örökségünk tárgyi, írásos és szellemi emlékeit, illetve hogyan viszonyuljunk ipari örökségünkhöz. Fontos téma mindegyik, hiszen ahogy az ünnepi köszöntőkben is elhangzott: a múltunk megőrzése nélkül jelenünk és jövőnk sem nagyon létezik, a múltat pedig becsülni kell!

Miklósy Lajos

Miklósy Lajos, a Győri Ipartörténeti Alapítvány elnöke hangsúlyozta: igenis kell arról beszélni, hogy mi történt a megvalósult álmokkal és az álmok megvalósítóival!

„Ipartörténetileg a 24. órában vagyunk: egyre fogynak a látnivalók és az emberek akik őrzik az emlékeket, akik mesélni tudnak. Viszont vannak emberek, akik akár önszorgalomból is végeznek ipartörténeti, vagy helytörténeti kutatást. Az ő munkájukat itt is nagyon köszönjük! S persze vannak kiállítások, múzeumok, amelyek többnyire próbálnak túlélni. A jelmondatom: Adok, hogy adj! – hiszen reméljük, hogy nem csak a szűk szakma, hanem egyre többen ismerik el erőfeszítéseinket. Kint az aulában összeállítottunk egy kis kiállítást, amelyhez köszönjük a segítséget!” – mondta az elnök, majd kitért arra is, hogy tegnap emlékeztek Horváth Edére, a Vagongyár legendás igazgatójára, aki mindenkinek örökül hagyta a rendszeretetét, a minőség iránti elkötelezettségét, a nyitottságát az új technológiák felé, a célok iránti elkötelezettségét, a szakma és a múlt iránti tiszteletét.

Pénzes László

Pénzes László, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Ipari Tagozatának elnöke szintén köszöntötte az egybegyűlteket és hangsúlyozta: 2005-ben alapították meg a Győri Ipartörténeti Alapítványt, a múlt megőrzésének céljából, hiszen a jelen a múltban gyökerezik.

„Nem lehet jövőt építeni a múlt és a jelen összefüggéseinek a megismerése és megértése nélkül! A gazdasági vezetőknek is feladata, hogy a múltunkra támaszkodva jövőt mutassanak az embereknek. Az alapítvány célja volt a 2005-ös alakuláskor egy ipartörténeti kiállítás is, amely egyelőre még nem valósult meg, de nem tettünk még le róla! Győr ma nem lehetne az ami, ha nem fejlődik kereskedővárosból iparvárossá a 19. században. Most ott tartunk, hogy az ipari parkunk első és második üteme betelt, s most nyílt a következő fejlesztés. Ez a mostani konferencia a kezdetektől támogatott általunk is, hiszen szükség van az ehhez hasonló találkozásokra, együtt gondolkozásra! – kívánt hasznos és kellemes időtöltést a résztvevők számára Pénzes László.

Kátai Tamás

A köszöntők sorát Kátai Tamás a konferenciát is támogató E-ON képviseletében zárta, s kiemelte, hogy az energetika terültén is fontos a régi értékek megőrzése, amelyekre példákat is hozott. Ebből emelünk ki egyet:

„Van egy 21 éves fiatalember, aki már villamosmérnöknek tanul, ám mellette hobbiszinten gyűjti és felújítja a villamos közvilágítási lámpákat. Gyönyörű gyűjteménye van, s szeretné, hogy egyszer közszemlére tegye. Szenzációs az elhivatottsága és lelkesedése! S igen, a fiatalokra figyelve is fontos, hogy megőrizzük és megmutassuk a múltunkat. Mostanság minden a informatikáról, a robotikáról és a mesterséges intelligenciáról szól.

Ám meg kell mutatni azt az utat is, amelyen idáig eljutottunk, s hogy azon az úton micsoda csodálatos ipartörténeti események zajlottak.” – mondta Kátai Tamás, s a megnyitó zárása után az első előadó dr. Germuska Pál történész volt, aki az ipartörténetírás helyzetéről, múltjáról és jelenéről tartott előadást, ezzel megkezdve a két napon át tartó érdekes és értékes konferenciát.

Fotók: MekliZ Fotó

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka