A Szív a Szívért Alapítvány találkozót szervezett Győrben. Az orvos-beteg konferencia lényege, hogy az elmúlt 31 év transzplantáltjai találkozzanak, megoszthassák tapasztalataikat, hírét vigyék annak, hogy egy ilyen komoly műtétet követően is van teljes értékű élet. Az orvosok pedig a legfrissebb tapasztalatokról, a számokról és az orvostudomány fejlődéséről beszéltek a győri városháza dísztermében. A találkozó idén 30 éves, így a jubileumról is megemlékeztek a konferencián.
Az eseményt dr. Dézsi Csaba András polgármester nyitotta meg, aki köztudottan kardiológus professzor is, tehát szakmabeli.
„A kardiológiai osztályt vezetem Győrben már régóta. Amikor létrehoztuk a Szív Centrumot, nagyon szoros kapcsolatba kerültünk a Semmelweis Egyetem Cardiovascularis Központjával és a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézettel is. Ők azok, akik kezelték a mi betegeinket is ezt megelőzően. Ez az esemény nem csak az orvosi, a szakmai és ápolói oldalt mutatja be, hanem a betegek tapasztalatait is, az egész találkozó így lett felépítve. Ez egy közösséget erősítő esemény is, ahol a szívátültetésen átesettek nem csak találkozhatnak, de a biztonságérzetük is megerősödhet“ – hangsúlyozta az orvos-polgármester.
Győrben is sokan élnek új szívvel, többségük fitt, jól érzi magát a bőrében, sportol, társasági életet él. Bukovics Károly úgy érzi új esélyt kapott, az életet pedig maximálisan élvezi. „Már a második szívem ketyeg, hibátlanul. Az életfilozófiám: Csak pozitívan! Nálunk minden nap karácsony van: horgászok, motorozom, grillezünk, rengeteg a program a barátokkal. Az orvosok előtt le a kalappal, nagyon komoly munkát végeztek. Mindenki segített, a világ velem volt, élvezem az életem és köszönök mindent” – nyilatkozta könnyes szemmel Károly, aki 2012-ben esett át másodszor szívátültetésen.
A konferencián a Szív a Szívért Alapítvány Kuratóriumi elnöke, dr. Szabolcs Zoltán hangsúlyozta, hogy épp tegnap történt meg a 700. transzplantáció az orvosi egyetem Városmajori Klinikáján. Ez a felnőtt szívátültetettek száma, de 15 éve Magyarországon már a gyerekek is áteshetnek transzplantáción, többségüknél ez 5 és 15 éves kor között a leggyakoribb. Dr. Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet Gyermekszív Központjának vezetője arról is beszélt, hogy a gyerekeknél sokszor gyorsabb a regenerálódás és többségüknek az élmény sem annyira intenzív fiatal koruk miatt.
Dr. Hartyánszky István, a Magyar Transzplantációs Társaság Elnöke a találkozón hangsúlyozta, hogy a várólistára kerülést követően általában hamar találnak donort, ekkor viszont egy komoly és gyors szervezőmunka indul. „Összesen négy óránk van a szervkivétel és a beültetés között és ebbe bele kell férnie a műtétnek, ahol kiveszik, a szállításnak és a beültetésnek is. Ezt csak nagyon pontos szervezéssel lehet abszolválni” – hangsúlyozta a doktor.
A találkozón dr. Dézsi Csaba András 1 millió forintot adományozott az alapítványnak és díjak kiosztására is sor került.
Galéria: Ács Tamás