Ezúttal ne filmsztárokra, híres énekesekre, sportolókra vagy felkapott hírességekre, celebekre gondoljunk, hanem az elektronika és elektrotechnika sztárjaira.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara XVII. alkalommal rendezte meg a Szakma Sztár Fesztivál keretein belül az OSZTV látványos, közönség előtt zajló döntőjét, ahol 65 szakma legjobbjai mérkőztek meg. Nagy büszkeséggel tölti el iskolánkat és minket, diákokat, hogy Csíkász Levente és Korcz Máté sikeres szereplése által a PÁGISZ hírneve is növekedhetett. Levente aranyérmet nyert az erősáramú elektrotechnikus kategóriában, Máté pedig bronzérmet szerzett elektronikai technikusként. Igyekeztünk elsőként interjút készíteni velük, mielőtt az országos média felkapja őket.
Kedves Levente és Máté, először is szeretnénk gratulálni kiemelkedő teljesítményetekhez, bizonyára hosszas felkészülési munka előzte meg a döntőbe jutást. Mi vezetett titeket eddig és milyen lépéseket tettetek azért, hogy elérjetek ehhez a pontig? Kiknek köszönhetitek felkészüléseteket, kiktől kaptatok segítséget?
Az én felkészülésemet a PÁGISZ tanára, Hegedűs József, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. tanműhelyének oktatói, Pósalaki László és Kovács Tamás, valamint Vajda László Zoltán villanyszerelő barátom segítették elő. Mi kellett ahhoz, hogy idáig eljussak? Sok energiát kellett az elmúlt években a szakmámnak szentelni, olyan szakmabéli barátokkal, tanárokkal voltam, vagyok körülvéve, akik mindenben segítettek, tanácsokkal, tapasztalataik megosztásával, és nem mellesleg szüleim támogatásával. Úgy gondolom, hogy az ember hobbija kell hogy legyen az a szakma, amit csinál, hiszen úgy fog benne örömmel dolgozni és úgy fogja magát egyre tovább és tovább fejleszteni benne. Engem is már 9-10 éves korom óta foglalkoztat a villamosság, 10. születésnapomra kaptam meg szüleimtől az első közvilágítási lámpatestemet. Onnantól nem volt megállás…- meséli Levente.
Én nagyon sokat köszönhetek Németh Sándor tanár úrnak, aki célirányosan fejlesztette tudásomat és mindenben támogatott engem. Folyamatosan figyeltünk arra a felkészülés folyamán, hogy bármi is jön a verseny során, azt meg tudjam oldani. – tette hozzá Máté.
Milyen élményeket, tapasztalatokat szereztetek a döntőn, mit kellett elkészíteni és mire kellett törekedni a feladatmegoldás során?
A döntőre már annyira nem kellett készülni – kezdte Máté a válaszadást -, inkább az azt megelőző 2 előzetes fordulóra, az írásos és a gyakorlati részfeladatokra. A Hungexpo Vásárközpontban a feladatmegoldás során inkább arra figyeltem, hogy bírjam a monotonitást, mivel hosszú ideig lényegében ugyanazt csináltam. Nagyon sok alkatrészt kellett beültetni viszonylag rövid időn belül, emiatt volt megterhelő a verseny. Emellett persze jól éreztem magam, hiszen minden alaposan meg volt szervezve, jó hangulat kerekedett a szállodában is a más szakmákban szereplő tanulókkal. A versenykörülmények tehát nagyon jók voltak, mindenre gondoltak a szervezők és bármit kértem, egyből oda is adták, szóval nagyon felkészültek minden helyzetre.
Ez a verseny egy nagy lehetőség a szakmát tanulók számára -folytatta Levente. Nekünk már 9. osztályban mondták, hogy van egy ilyen megmérettetés és megéri készülni rá. Igaz is lett. Hatalmas élmény, mely alatt nemcsak magát a versenyfeladat megoldását, hanem a nyitóceremóniát, szállodai ellátást és a díjkiosztógálát is értem. Olyan ünnepi, olyan fergeteges volt az egész, biztosan maradandó élmény lesz számomra.
A feladatkiírás alapján egy üzemanyagtöltő állomás villamos vezérlését, bekötését kellett megoldanom. Pontos tervek alapján kellett elkészítenem az alapszerelést, melyben 2mm hibalehetőség volt a megtűrt. Ezután törekedni kellett a pontos, igényes bekábelezésre illetve természetesen a működőképességre. Miután végeztem az alapszereléssel, jöhetett a vezetékezés, illetve egy PLC-program elkészítése, melynek a feltételeit egy részletes dokumentációban kaptuk meg. Nagyon szeretek ilyen kontrollerekkel foglalkozni, izgatottan álltam neki a feladatnak. Elég gyorsan sikerült a vezérlést elkészíteni, így hamar tesztelni tudtuk a működést. A bizottságnak elnyerte a tetszését a kivitelezés, próbáltam a funkcionálás mellett az esztétikára is odafigyelni. Ezt követően zárásként egy mérési-számítási feladatot kellett elvégeznem, melyről egy jegyzőkönyvet készítettem.
Mennyire volt szoros a küzdelem a legjobb helyezésekért?
A versenyt nagyon szorosnak éreztem, a második helyezett nagyon ügyesen vette az akadályokat, nagyjából fej fej mellett haladtunk. Így igazi meglepetés volt mindkettőnk számára, hogy végül én nyertem. Egyébiránt úgy gondolom, hogy egy jó barátság is született ebből a munkakapcsolatból, és rajta kívül is még sok hozzám hasonló, elhivatott tanulót ismertem meg a fesztiválon. Azért szeretek versenyekre járni, mert mindig tanulok valami újat ez idő alatt, illetve sok szakmabeli emberrel találkozom, akikkel nagyon jó kapcsolatok szoktak születni. Ezen kívül szeretem magam megmérettetni, izgalmasak mindig az ilyen lehetőségek. – összegezte Levente.
Levente, milyen nyereményeket kaptatok a verseny dobogós helyezettjeiként?
A nyeremény az elismerő oklevélen, érmen és teljes vizsgamentességen kívül a szponzoráló cégek egyéni ajándékai és értékes vásárlási utalványai voltak. A lényeg azonban – tette hozzá Máté – a technikusi vizsga alóli felmentés. Szívesen cserélnének most velünk osztálytársaink.
Mit üzentek azoknak a diáktársaitoknak, akik még nem kerültek versenyhelyzetbe és nap mint nap igyekeznek helytállni az iskolában, küzdenek a jobb jegyért, sokszor belefáradva az elméleti és gyakorlati órákba?
Máté: Ha valaki szereti a szakmáját, akkor sokkal tovább is eljuthat, mint én. Akit tényleg érdekel, annak nem kell szenvednie a tanulással vagy unatkoznia a gyakorlati órákon. Használjátok ki a technikumi diákéveket, pozitív hozzáállással sokkal könnyebben lehet venni az akadályokat!
Levente: Szeretni kell, amit csinálunk. Nem nagyon találkoztam olyannal, aki nem olyan örömmel beszélt volna a saját szakmájáról, mintha az az élete lenne.
Köszönjük az interjút, gratulálunk még egyszer a Szakma Sztáron elért kiváló eredményetekhez és sok sikert kívánunk jövőbeni egyetemi tanulmányaitokhoz.
Az interjút készítette: Berki Attila és Kristofori Richárd 11.E
A Városházán többször is belekóstolhattak az újságírói lét rejtelmeibe azok a fiatalok, akiket a Győr+ Média munkatársai is segítettek. Ebben a rovatban saját cikkeiket és anyagaikat közöljük, az írások, videók nem a Győr+ Média által készített anyagok.