A 2009-es berobbanását követően Tabáni István karrierje folyamatosan felfelé ível, kedvelt és foglalkoztatott énekes. A lírai dalok különösen jól állnak neki, így nem csoda, hogy Szenes Andrea, a Szenes Iván örökség gondos ápolója már 2012 óta kéri: szerepeljen az emlék esteken. Győrben, július 27-én sem lesz ez másként, 20 órától művésztársaival együtt vár mindenkit a színpadon.
Tabáni István roppant szerethető alakja a hazai könnyűzenei életnek: felbukkanása óta őszinte, hiteles és sikeres előadó. Nem véletlen, hogy a közönség hamar a szívébe zárta. Ehhez a saját számok mellett olyan szerzőóriások dalainak eléneklése is hozzátett, mint a Szenes Iván szerzemények. István remekül adja elő a mindig aktuális mondanivalóval bíró dalokat, magáénak érzi a sorokat és a dallamokat is.
„Kétségtelen, hogy közel állnak hozzám a Szenes Iván dalok” – kezdte Tabáni István, majd így folytatta: „Sokan mondják rájuk, hogy igazi örökzöldek. Nem tévednek, hiszen én is úgy gondolom, hogy most is helyük van a zenei palettán. Ugyanis mindig aktuális lesz az üzenetük! Persze nem csak szövegben, hanem zeneileg is kortalanok, hiszen egytől egyig jól énekelhető szerzeményekről van szó. Szenes Andrea felkérésére már 2012 óta veszek részt a Szenes Iván Esteken, ami roppant megtisztelő. Minden egyes alkalommal nagy örömmel lépek a színpadra!”
Ezekkel a régi nagy slágerekkel kapcsolatban megingathatatlan tény, hogy önmagukban is tökéletesek. Ám az egykori előadóik gondoskodtak igazán arról, hogy a közönség mindig újra és újra igényelje a csodás sorokat, a fülbemászó dallamokat. Ehhez pedig kellenek az olyan jelenkori énekesek is, mint Tabáni István.
„Napjainkban találkozhatunk feldolgozásokkal, áthangszerelt Szenes Iván dalokkal. Nyilván lehet rájuk új köntöst adni, ám én úgy gondolom, nem érdemes. Hiszen a mondanivaló mindig ugyanaz marad, s ez a lényeg. A sorokban rejlő üzenetek átadása a feladatunk! Én is a saját tapasztalatimat, érzéseimet teszem bele ez előadásmódomba. Szerintem ettől válik hitelessé egy előadó. Szenes Iván szövegei pedig történeteket mesélnek el, s nem feltétlen azon van a hangsúly, hogy ki énekli el a dalokat. Arra azonban nagyon figyelnünk kell, hogy a bemutatásuk ne menjen át túlságosan csöpögősbe, vagy giccsesbe. Ez kikerülhető azzal, ha a saját érzéseinkre hagyatkozunk, nem pedig leutánozunk valakit. Így érhetem el én is, hogy mégis kicsit „tabánisan” szólalnak meg a legendás dalok. Mert ha jól adom át az érzéseket, a közönség is azonosulni tud az előadásmódommal.”
A történetmesélésre pedig talán két nagyon is jó példa a „Régi ház körül” és a „Találkozás egy régi szerelemmel” című gyöngyszemek. Mindkettőt Kovács Kati vitte sikerre, de a korábbi emlékesteken Tabáni István is énekelte őket, kiválóan.
„Szerintem egy szöveg akkor jó, ha van háttere. S ha visszaemlékszik, Kovács Kati is megpróbálta nem csupán elénekelni, hanem megmutatnia ezt a két dalt. Sikerült neki, s úgy gondolom, ettől is lettek annyira sikeresek. Egyébként biztos vagyok benne, hogy Iván a személyes tapasztalatait, érzéseiét, történései fogalmazta bele a legtöbb szövegébe. Ezek a szerzemények pedig vizuálisan is megjelennek, nem csak meghallgatjuk őket. Egyébként én zenét is úgy hallgatok, hogy nem csak hallom, hanem „látom” is, szóval lényegében egyben érzékelem amit közvetít.”
Tabáni Istvánnak pedig roppant jól áll a legtöbb Szenes Iván dal, s sikeresen átadja az érzelmi hatását is. Általában Szenes Andrea választja ki, hogy melyik legyen a következő, István pedig elénekli. Javasolni természetesen ő is szokott, a megegyezés pedig demokratikus és mindenki számára kedvező. A legtöbbet pedig nyilván a közönség nyeri…
„Vannak olyan dalok, amelyek közelebb állnak hozzám, vagy úgy érzem, mintha tökéletesen rámszabták volna. Ilyen például a „Miért szeretsz Te mást?”. Ám legutóbb épp a „Vagy mindent, vagy semmit” éreztem a hozzám legközelebb, leginkább a lelkiállapotomhoz passzolónak” – mondta István, s az is kiderült, hogy tulajdonképpen egyik dalt sem Máté Péter énekelte el először, ám mégis vele lettek igazán ismertek. Mindkettő Mikes Évának készült, a „Miért szeretsz te mást?” zenéjét Zsoldos László írta, míg a „Vagy mindent, vagy semmit” dallamáért Bágya András felelt. Ebből is látszik, hogy a Szenes-szövegek kortalanok, nemtelenek, elbeszélők és magunkénak érezhetők.
Tabáni István egyébként viszonylag gyakran hívják fellépni Győrbe, legutóbb épp egy kvartettel adott akusztikus koncertet a városunkban.
„Érdekes, akkor is énekeltem Szenes Iván dalokat!” – mosolygott, majd így folytatta: „Voltam már szólóban és zenekarral is koncertezni a városban, mindig jó élmények érnek. A most szombati eseményre egy másik fellépésről érkezem majd, de már nagyon várom az újbóli találkozást a győri közönséggel!” – zárta Tabáni István, a lírai dalok egyik leghitelesebb hazai előadója.