Győr és Magyarország rengeteget köszönhet Horváth Ede Kossuth-díjas vezérigazgatónak, hangoztatta dr. Krankovics István, a Horváth Ede Emlékalapítvány alapítója és tagja. A szervezet magánterületen, annak az Ipar úti épületnek a falán avatott emléktáblát, ahol Horváth Ede 1951-ben a szerszámgépgyár vezetője lett.
Száz éve született Horváth Ede, a 20. századi magyar járműipar kiemelkedő személyisége, akinek a nevéhez fűződik ennek az iparágnak a modernizációja, a piaci szemlélet bevezetése, az igényes munkakultúra megteremtése. Ő a szocializmus legkeményebb korszakában is együttműködött az imperialistának tartott német és amerikai cégekkel. Horváth Ede életútját és hagyatékát dr. Krankovics István ismertette. Elmondta: örömforrása a munka és a család, volt, de azzal együtt, hogy harmonikus, szép családi életet élt – feleségét, gyermekeit, unokáit imádta -, a munkát előtérbe helyezte.
Értékszemléletét és emberségét jól jelzi, hogy amikor állami családi házat ajánlottak fel neki, azt nem fogadta el. Előtte azért a feleségével megnézte, s látta, hogy valószínűleg kitelepített sváboké, vagy elhurcolt zsidóké volt az ingatlan, azonnal visszautasította. Ménfőcsanakon szinte saját maga épített fel egy családi házat. Az építőanyagok és más munkálatok számláit mind megőrizte egy ládában, s kedvezményt sem volt hajlandó elfogadni senkitől.
Dr. Krankovics István, a gazdasági érdemek, eredmények szakszerű részletezésén túl megemlítette Horváth Ede szerepét abban, hogy 1978-ban a szent koronát az Egyesült Államok ünnepélyes ceremónia keretében visszaszolgáltatta Magyarországnak.
Dr. Krankovics István úgy számolta: a Rába további telephelyein, csarnokaiban ma működő cégeknél összesen 35 ezer ember dolgozik. Győrben stadiont, színházat, ifjúsági házat épített, kiemelten támogatta a főiskola egyetemmé válását, s neki köszönhetően itt sokkal több lakás épült, mint más városokban.
Horváth Ede mindvégig puccsnak tartotta eltávolítását. Dr. Krankovics István is osztotta ezt a véleményt. Azok a közvetlen munkatársai távolították el, akik az előző napokban még derékszögben hajlongtak előtte, fogalmazott.
Torma János, a Rába Jármű Krt. jelenlegi ügyvezetője úgy fogalmazott: Horváth Ede bebizonyította, hogy minőséget csak jól megtervezett munkafolyamatok, megfelelő körülmények között kiképzett, jó szakemberek tudnak előállítani, akik érzik munkájuk felelősségét. A Rába jelenlegi sikereihez Horváth Ede munkássága jelentősen hozzájárult.
Az ünnepségen részt Bede-Fazekas Csaba operaénekes, aki nagyon tisztelte Horváth Edét, s ez a tisztelet, megbecsülés kölcsönös volt. Bede-Fazekas Csaba a Horváth Ede családi házára elhelyezett emléktábla avatásakor is énekelt, korábban pedig a vezérigazgató díszpolgárságának átadásakor csendült fel előadásában Erkel Bánk bánjának Hazám, hazám áriája. Különös pillanata volt a mostani emlékezésnek, amikor az akkor felvett ária megszólalt.
Az emléktáblát a családtagok avatták fel, akik meghatódottságuk miatt nem akartak beszédet mondani.
Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt