Markó-Valentyik Annát, a Vaskakas Bábszínház Junior Prima-díjas művészét talán egyre kevesebb embernek kell bemutatnunk, hiszen nemcsak a gyerekek szívébe lopja be magát évek óta, hanem Zölden Győrben címmel blogol és vlogol, hogy világunk szebb és élhetőbb lehessen. Most, a koronavírus idején pénztárcabarát ötletekkel segít otthon maradni.
„A koronavírus okozta új élethelyzet miatt változott a Zölden Győrben Vlog részeinek tervezete. Így otthonról próbálok hasznos, környezetbarát és a legtöbb esetben olcsó házi praktikákat, lehetőségeket megosztani veletek, mert egy idő után alapvető termékeknél is fontos lesz, hogy mennyibe kerül! Tartsatok velem!” – buzdít mindenkit Markó-Valentyik Anna YouTube-csatornáján.
A bábművész tehát olyan praktikus és rövid tanácsokkal köszön be otthonukba, amelyek kevés hulladékkal járnak, környezetbarátak és olcsóak. Elsőként a természetbarát anyagokkal történő mosásra hívja a fel a figyelmet. Mosószóda, szódabikarbóna, citromsav, mosószappan, ecet – többek mellett ilyen lehetőségeket sorol fel, sőt, egy teljesen ingyenes, természetben megtalálható alternatívát is mutat, mégpedig a borostyánlevelet. Persze, ezek csak akkor hasznosak, ha tünetmentesek vagyunk, ahol fertőzött van, magas hőfokon kell mosni, és nem elég az alacsony alkoholtartalmú fertőtlenítőszer sem.
„Itthon vagyunk mindannyian és dolgozunk, ahogy tudunk” – mesélte kérdésünkre telefonon Anna, Múlt hét közepétől nem játszanak a Vaskakas Bábszínházban, így a színészek is a Győrkőcfesztivál szervezésére koncentrálnak otthon, és reménykednek, hogy a város egyik kedvenc programját meg lehet majd tartani júliusban. Emellett Anna maszkokat is gyárt Bogdányi Mária lelkész felhívására.
Aki követi Annát, tudja, hogy mindig arra buzdít: úgy vásároljunk, hogy az a lehető legkevesebb hulladékkal járjon. Vagyis, ha lehetséges, csomagolásmentesen, ha pedig nem, legalább a műanyagot próbáljuk kiiktatni. És ha ez sem megy sehogy sem, próbáljunk nagy kiszerelésben – és persze szelektáljunk! „Most azonban az egészség a legfontosabb” – hangsúlyozta, és hozzátette, érthető, hogy most nem kérhetjük a húst és a felvágottat saját dobozba.
„Mi, akik tünetmentesen vagyunk, itthon mosószert, tisztítószereket, kézfertőtlenítőt is előállítunk. Textil zsebkendőt és szalvétát használunk, mossuk őket. A női higiéniás termékekért sem kell állandóan boltba járkálni, ha többször használatos verziókat szerzünk be. Ezek egyébként, ahogy a pelenkák is, több száz év alatt bomlanak csak le. Ha előnyben részesítjük a zöldségeket, akkor szütyőkben vásárolva elkerüljük a műanyag csomagolást. A zöldségeket, gyümölcsöket konzervben, üvegben tartósítják a legtöbbször, ezeket megfelelően tisztítva szelektálhatjuk. Érdemes felkeresni helyi termelőket, hiszen hosszú távon felmerülhet a kérdés, hogy számíthatunk-e az import termékekre? Érdemes érdeklődni a helyi termelőknél, hogy mivel számolnak a következő hetekben. Mi így jutunk csomagolásmentesen sajthoz, tejfölhöz, kefirhez” – árulta el, majd úgy búcsúzott: „Vigyázzatok magatokra, maradjatok otthon!”