Március 26-án ismét összeült Győr közgyűlése. Az előzetesen meghirdetett napirendi pontokon kívül is több témában döntöttek a képviselők. Több szervezet is kapott támogatást, valamint a tavalyi évről szóló beszámolókat fogadtak el többségében a képviselők.
Elsőként a Városrendészet vezetője, Kozma Zoltán számolt be a szervezet tavalyi évi munkájáról. Mint az az írásos beszámolóból kiderült, a városrendészek folyamatos járőröznek, a lakosság folyamatosan keresi őket, a kapcsolatuk pedig javul, ezt a visszajelzések is igazolják. A beszámoló kitért arra is, hogy a csökkent létszámmal is eleget tudtak tenni a megemelkedett bejelentésszámoknak, ehhez hozzájárult például a Bercsényi iskolával való együttműködés is.
A legnagyobb problémaként továbbra is a parkolással kapcsolatos gondokat jelölte meg a Városrendészet, ugyanakkor az elszállított autók tárolására tavaly óta egy nagyobb telephelyet bérel az intézmény. Telefonon és elektronikusan összesen több, mint 4500 bejelentés érkezett a Városrendészetre tavaly. A beszámolót a testület elfogadta, ugyanakkor több képviselő is kérte a fokozott jelenlétet a frekventált helyeken.
Dr. Dézsi Csaba András polgármester kiemelte: helyes döntés volt létrehozni a városrendészetet, a megemelkedett bejelentés pedig nem azt jelenti, hogy nagyobb a bűnözés és a szabálysértés, hanem azt jelzi, hogy a lakosság elfogadja és használja az intézményt. A Mezőőri és Parkőri Szolgálat beszámolóját szintén elfogadták a képviselők.
A harmadik napirendi pontban a város építési szabályzatát illetően hoztak döntést, több fejlesztésnek is teret adva ezzel, közöttük egy új, Duna-parti sétánynak is. Hivatalossá vált a korábban már bejelentett tény, miszerint védetté vált a marcalvárosi Kiserdő területe, ott beruházás, építkezés nem történhet a jövőben.
Elfogadták a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia programot, amely több fontos fejlesztési irányt is meghatároz, valamint az esetlegesen érkező EU-s források felhasználását készíti elő.
A város költségvetéséből 4 millió forintot fordítanak az idősek lakhatásának javítására. A WHO „Well Hopes” programjában pályázni lehet olyan célú lakásfelújításra, mely azt célozza, hogy a lakásba bejutás, az ottani közlekedés, a tisztálkodás könnyebb legyen az idős lakók számára. A program évek óta tart nagy sikerrel, így Győr továbbra is biztosítja ehhez a forrásokat.
Egymillió forinttal támogatják Kárpátalja magyarlakta településeit a háború okozta nehézségek mérséklésére.
Az előzetesen meghirdetett napirendi pontok után még több témában is döntöttek a képviselők: Győr egyetért azzal, hogy Európa legszigorúbb gyermekvédelmi rendszere valósuljon meg – ide értve a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépést, valamint a gyerekek védelmének érdekében egyes törvények módosítását. „Még szigorúbb és hatékonyabb fellépésre van szükség a gyermekvédelem ügyében” – szerepel az előterjesztésben.
Hajtó Péter interpellációval élt. A képviselő szerint a győri élményfürdőt illetően a városnak lehetősége van visszavenni a fürdőt saját kezelésbe, ugyanis – állítása szerint – a jelenlegi bérlő többször is késett a bérleti díj kifizetésével. A saját kezelésben pedig lehetőség lenne a 14 évesnél fiatalabb, és 65 évesnél idősebb lakosoknak ingyenessé tenni a fürdőt.
Dr. Dézsi Csaba András Szeles Szabolcsot, a vagyongazdálkodásért felelős alpolgármestert kérte fel válaszadásra. Szeles Szabolcs elmondta: egy jelenleg is érvényes szerződésről van szó, amelyet 2021 decemberében módosítottak, így Hajtó Péter javaslata jogi problémákat is felvet, valamint hiányoznak a pénzügyi megfontolások is. Szeles Szabolcs rámutatott: a javaslat eleve hibás, ugyanis egyszerűen csak „lakosokról” írnak benne, így gyakorlatilag akár az ország egészére is érthető lenne az elképzelés, ami Győrt felmérhetetlenül nehéz helyzetbe hozná. Mivel Hajtó Péter nem fogadta el ezt a választ, a jogi előírásoknak megfelelően a közgyűlés szavazott arról, hogy a testület elfogadja-e Szeles Szabolcs válaszát.
A Szentiváni Öko Szeglet 7029 aláírást nyújtott át dr. Dézsi Csaba Andrásnak, melyeket azért gyűjtöttek, hogy Győrszentiván városrész biztonságos fejlődése biztosított legyen. E mellett egy szakmai véleményt is átadtak a polgármesternek, amely alapján veszélyes anyag lehet jelen a győrszentiváni talajvízben. Dr. Dézsi Csaba András elmondta: jó látni, hogy magas támogatottsága van a városban a zöld ügyeknek. „Orvos polgármesterként egyetértek azzal, hogy Győrbe ne települjön olyan gyár, amely veszélyezteti a lakosság egészségét” – jelentette ki dr. Dézsi Csaba András, aki azt is elmondta: folyamatosak a légszennyezettségi mérések a városrészben, és köszöni a civilek munkáját.
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos