A csütörtökön kezdődő tanévben fel kell készülni a váratlan helyzetekre a pedagógusoknak és a diákoknak egyaránt. Horváth Péter a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke reméli, hogy 2022-2023-ban az iskolákban végre az oktatásé lesz a főszerep.
„Minden pedagógus kollégának sikeres tanévet kívánok, és természetesen a gyerekeknek is azt kívánom, hogy abban az időszakban, amikor iskolába kell járni, akkor valóban erről szóljon ez az időszak. Mert ez az előző években nem mindig sikerült.” – mondta Horváth Péter, aki hozzátette az intézményvezetők különleges helyzetekben kérhetik, hogy egy iskola online oktatásra térjen át.
„Az iskola igazgató jelzést adhat a fenntartónak, hogy nem tudja biztosítani azokat a feltételeket, amelyek elegendők ahhoz, hogy jelenléti oktatást folytassunk. De azt gondolom jobb félni, mint megijedni és fel kell készülni arra az eshetőségre, akár ez energiaellátás miatt, hogy a digitális felületeken azonnal reagálni tudjunk, és ha szükséges átállhassunk digitális oktatásra.”
Az elnök arról is beszélt, hogy a Nemzeti Alaptanterv 2020-as változásai jelentenek módosulást a tantárgyak szerkezetében.
„Az iskoláknak minden évben célszerű elkészíteni ennek az első két évnek a mérlegét mi és hogyan sikerült. Most módosítani esetleg azokat a helyi tanterveket a tapasztalatok alapján. Másrészt például egy gimnáziumban a 11. évfolyamtól már megszűnnek azok a tantárgyak, biológia, kémia fizika, amik korábbi évben ilyenkor voltak. Kötelező lesz persze minden egyes diáknak valamilyen természettudományi tárgyat tanulni, aki nem választott fakultációt annak is. A digitális kultúra pedig, ami informatika néven volt ismert, 11.-ben is heti két órában lesz kötelező.
Az idei tanévről még többet megtudhatnak a szerda este 19.25-kor kezdődő Konkrét című műsorunkból.