Szeretetből és adományból sosem elég, különösen akkor nem, ha Tanzániáról van szó. Az elképesztően szegény kelet-afrikai országot veszi most nyakába az az 5 fős delegáció, amely a Magyar Vöröskereszt vármegyei szervezetének önkénteseiből áll. Ők az álmaikat megvalósítva tesznek azért, hogy mások álmai is valóra válhassanak. Ha csak egy kicsit, akkor is...
Vajon mi kell ahhoz, hogy egy ekkora horderejű misszióba vágjanak a jótevők?
„Kell hozzá egy jól működő világszervezet, sok önkéntes és azok az álmok, amelyek régóta bennünk vannak. Ez egy régi vágyam volt, és kiderült, hogy van egy tagunk Halásziban, aki már nyolcszor járt a viszonylag biztonságosnak titulált Tanzániában. Mindig előkerült ez a téma, és most egyéves előkészítő munka eredményeként ott tartunk, hogy hétvégén elindulhatunk” – vázolta Kun Szilvia.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Vöröskereszt vezetője a Győr+ Média érdeklődésére hozzátette, szeretnének példát mutatni, miszerint igenis vannak olyan vármegyék amelyek nem csak a határon innen és a szomszédainkban, hanem távoli országokban is kialakítanak kapcsolatokat és segítenek, ahogy csak tudnak. A delegáció elsősorban egészségügyi és oktatási céllal indul útnak, de rengeteg adománnyal is készülnek.
„Gyerekkoromig nyúlik vissza az Afrika-szeretetem. Rengeteg könyvet olvastam a földrésszel és országaival kapcsolatosan. Aztán 40 évvel később egy alapítvány segítségével jött a lehetőség, hogy egy humanitárius útra eljussak. Megismertem a valós Afrikát, a lelkesedésem megduplázódott, azóta keresem a kapcsolatokat, hogyan lehet kijutni és segíteni” – mesélte történetét Papp Zoltán.
Az önkéntes tanzániai tapasztalatai miatt komoly segítség lesz az 5 fős delegációban, Zoltán egyébként nagyon komolyan készült az előttük álló időszakra.
Tóth Zsuzsa elárulta lesz a programban kórházlátogatás, az egészségügyi intézménynek adományokat is visznek, ezalatt pedig az ellátási anomáliák is biztosan felszínre fognak kerülni.
„Menekülttáborba is ellátogatunk majd, rengeteg ajándékkal készülünk a gyerekeknek, szeretnénk pozitív nyomot hagyni az életükben” – fogalmazott a Győr+ Rádió reggeli műsorában az önkéntes.
Kun Szilvia beszélt arról is, hogy hosszú volt az előzetes ügyintézés, hiszen teljesen máshogyan élnek kint, mint mi itt, Európában.
„Biztosan le kell majd lassulnunk, ezt is muszáj megtanulnunk. A fővárosba, Dar es-Salaam-ba, a vöröskereszt székházába megyünk elsőként, a kinti szervezet és egyéb nemzetközi társulások projektjeit tekintjük meg, az első két nap tulajdonképpen diplomáciai látogatás lesz. Majd egy misszionárius kórházba vesszük az irányt, innen terepjáróval haladunk tovább 11 napon keresztül. Szeretnénk megismerni a természeti katasztrófák elől menekülteket is. Az egészség és a biztonság a legfontosabb ami velünk kell, hogy legyen az úton!” – hangsúlyozta Kun Szilvia.
Az út, a különleges kaland során természetesen a tapasztalatszerzés is lényeges.
„Sokszor szembesülünk azzal, hogy milyen jó, hogy mi itt élhetünk Európában, Magyarországon. Így például mikor megnyitom a zuhanyzóban a vizet, hiszen ha kint vagyunk, ott lavórban fürdünk, vagy mikor látom a gyerekeket, hogyan tanulnak, de nagy eséllyel nem fejezik be az iskolát, azonnal a saját gyerekeimre gondolok” – idézte fel már átélt emlékeit Zoltán.
A delegáció folyamatosan tudósít a helyszínen történtekről, melyről természetesen portálunk is beszámol majd.
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid, Németh Boglárka