Tehetséges lányok a Széchenyi Egyetemen címmel projektzáró sajtótájékoztatót tartottak az Apáczai Karon. A rendezvényen beszámoltak arról a folyamatról, melyet tavaly szeptemberben indítottak a műszaki és természettudományos pályák népszerűsítésért.
A Nemzeti Tehetség Program részeként a 7–12. évfolyamon alap- és középfokú oktatásban vagy szakképzésben tanuló diákok számára mutatták be a műszaki, természettudományi, matematikai és informatikai területeket. Az Apáczai-kar oktatói és munkatársai, valamint az egyetem Pályaorientációs és Marketingközpontja egy éven át ingyenes programokon keresztül ismertették meg a műszaki-tudományos karriert a pályaválasztás előtt állókkal.
A program jelentőségéről szólva Konczosné dr. Szombathelyi Márta egyetemi tanár úgy fogalmazott: A felsőoktatásban az 1870-es években nyíltak meg a kapuk a nők előtt. Az első mérnökhallgatónők 1918-ban kezdhették meg tanulmányaikat gépészmérnök és építész szakon. A negyvenes évekre az arány 20 százalékra nőtt minden szakon, jelenleg pedig már 61 százalék az egyetemi diplomát szerzők nők aránya. Ám műszaki és természettudományos tanulmányokat ma is nagyon kevés nő folytat, melynek számos oka van. A cél az, hogy a lányok egyenlő eséllyel és bátorsággal válasszák ezeket a szakokat.
„A tanítóképzésnek kezdetektől szerves része, hogy a tudományok teljes tárházát bemutassa a tanulóknak, a karon pedig vannak pályaorientációs kurzusok” – ezt dr. Pongrácz Attila dékán mondta, majd hozzátette: „Jó helyre került a pályázat, hiszen szaktudással és a korábbi tapasztalatok felhasználásával, széleskörű egyetemi összefogással sikerült megvalósítani.”
A program több mint ezer lány bevonásával zajlott. Számukra a szakemberek pályaorientációs tanácsadásokat, roadshow-t, robotika- és programozás képzést tartottak, valamint projektversenyen és tematikus kiránduláson vehettek részt.