„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn!”
Az új év nyitányával, új fejezet indult a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola életében, hiszen a Széchenyi István Egyetem a jövőben mint fenntartó kap főszerepet a nagy hagyományokkal bíró intézményben. Több mint 300 diák, köztük 60 új tanuló kezdte meg tanulmányait szeptember 2-án a Szabolcska utcai létesítményben, ahol mind a fiatalok, mind pedagógusaik azon lesznek, hogy hasonlóan jó referenciákkal és eredményekkel bizonyítsanak, mint tették ezt a korábbi években.
Vangelis: A Paradicsom meghódítása című örök klasszikusra vonultak kicsik és nagyok hétfő reggel a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola udvarára, hogy egy egészen különleges évnyitó keretében köszöntsék a 2024/25-ös tanévet. Az alapítás óta rengeteg változás kísérte az intézmény történetét, most ismét egy komoly szakmai előrelépés mentén folytatják munkájukat a létesítményben dolgozók és tanulók.
Az új fenntartó, a Széchenyi István Egyetem részéről dr. Kovács Zsolt köszöntötte az ünneplőket. „Egy különleges alkalom a mai az iskola életében, hiszen augusztus 1-jétől, a kollégák, a fiatalok és a szülők kezdeményezésére, a Belügyminisztérium határozata alapján egyetemünkhöz tartozik már az intézmény. Ez nem csupán fenntartóváltást jelent, hanem új távlatokat is nyit, mind számotokra, mind a campus számára. Célunk, hogy ebből a szoros kapcsolatból a legtöbbet Ti, diákok profitáljátok. Köszönjük a bizalmat, amivel felénk fordultatok abban bízva, hogy az iskola az egyetem kötelékében válhat még sikeresebbé.
Nem véletlen az sem, hogy intézményünk szenátusa egyhangúlag az átvétel mellett döntött, hiszen ezáltal már általános és középiskolás korban olyan életpályamodellt tudunk kialakítani, amely a felsőfokú diploma megszerzéséig vezeti a fiatalokat” – emelte ki beszédében az általános és oktatási elnökhelyettes.
A szakember hangsúlyozta, hogy az átjárhatóság azért is magától értetődő, mert az iskola teljes képzési portfóliója szorosan illeszkedik a kar design képzéseihez, így akár a tervezőgrafikához, a formatervezéshez, az építőművészethez is az alap és mesterszakokon, de a Magyar Táncművészeti Egyetem kihelyezett képzéseként működő táncos- és próbavezető alapszakhoz is. „Egy olyan művészeti bázis jöhet létre Győrben, mely kuriózumnak számít a térségben. Olyan képzési ökoszisztémát építünk, amelyben a jövő szakembereinek kinevelésére, a tehetségek felkarolására, fiataljainak sikeressé válására koncentrálunk” – zárta köszöntőjét dr. Kovács Zsolt.
A hétfői évnyitón a legkisebbek verscsokorral készültek, de a középiskola tehetségei sem maradhattak ki a programból.
Természetesen Derczó Tibor is megszólította a több száz fős hallgatóságot. „Meglehetősen munkás nyár áll mögöttünk, rengeteg kihívásnak kellett megfelelnünk, hogy most együttesen, az egyetem vezetésével és az iskola képviselőivel köszönthessünk benneteket. Villámgyorsan eltelik majd az előttünk álló 183 nap, ami alatt sok minden vár ránk, a tudás fájáról mindenki leszakíthatja majd a maga gyümölcsét” – tekintett a jövőbe a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium igazgatója.
A vezető egy Széchenyi István idézettel folytatva sorolta fel intézményük krónikáját, az alapítást, az 1981-ben megalakult balett tagozatot, majd a tánctagozat létrejöttét, és a 2000-es év fordulópontját, amikor egyesült a két tagozat, valamint összeforrt az alap és a középfokú oktatás. „Azon leszünk, hogy büszke lehessen ránk a fenntartó, mindent megteszünk annak érdekében, hogy hasonlóképpen jó referenciákkal mutatkozzunk be, ahogy tettük azt a korábbi években is” – zárta gondolatait Derczó Tibor.
Az évnyitó végén ismét a kiselsősök kerültek a középpontba, akiket a hagyományokhoz hűen a végzősök kísértek fel osztálytermükbe.
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta